21.08.2018

13:31

תיעוד פלסטיני של הירי בעבד אל-נבי

צה"ל יחקור אירועים שבהם נורו למוות שני פלסטינים בהפגנות בעזה

הפצ"ר הודיע כי מצ"ח יבדוק את תקרית מותו של עבד אל-נבי בן ה-18 ב-30 במארס, שתועד כשהוא נורה בגבו, ואת מותו של עותמאן חלס בן ה-15 שנהרג ביולי מאש צה"ל

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הורה היום (שלישי) על פתיחה בחקירת מצ"ח בעקבות שני אירועים בהם פלסטינים נורו למוות בגבול רצועת עזה על ידי כוחות צה"ל.

 

"ההחלטה התקבלה לאחר עיון בתחקירים הפיקודיים, בממצאי מנגנון התחקור המטכ"לי ובמידע שהתקבל בצה"ל, לאור החשד שבאירועים אלה בוצע ירי שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש", נמסר מצה"ל.

 

  הפגנה במסגרת צעדת השיבה בעזה
 

הפגנה במסגרת צעדת השיבה בעזה ( חדשות עשר)

 

 

התקרית הראשונה היא אירוע מותו של עבד אל-נבי בן ה-18 ב-30 במארס, שתועד על ידי הפלסטינים כשהוא נורה בגבו במהלך הפגנת צעדת השיבה שהתקיימו ב"יום האדמה".

 

בצה"ל הגיבו אז לסרטון ואמרו כי "חמאס מפיץ סרטונים שונים, בהם גם כאלה המציגים רק חלקי אירועים, ערוכים ומפוברקים. צה"ל פעל אתמול למול הפרות סדר אלימות ופעילות טרור, שכללו ירי לעבר חיילי צה"ל, ניסיונות חדירה לישראל, ניסיונות פגיעה בתשתית ביטחונית, ידויי אבנים, השלכת בקבוקי תבערה והבערת צמיגים. נציע שלא לקחת את תעמולת חמאס כעובדה. נמשיך לפעול להגנת הריבונות הישראלית ואזרחי ישראל, כל מי שלוקח חלק בהפגנות האלימות שם עצמו בסיכון".

 

 הפגנות בעזה
 

הפגנות בעזה ( עמוד החדשות שיהאב)

 

 

האירוע השני שייחקר הוא מותו של עותמאן חלס בן ה-15 מירי צה"ל סמוך לגדר המערכת באזור מעבר קרני, ב-13 ביולי.

 

"הירי בוצע לעבר חשוד שניסה לחדור לישראל מצפון רצועת עזה", מסר צה"ל לאחר המקרה. "עוד נמסר על האירועים כי "ברצועת עזה התקיימו בשעות האחרונות הפרות סדר אלימות בהשתתפות אלפי פלסטינים במספר מוקדים. במסגרת האירועים הושלכו רימונים, מטענים ובקבוקי תבערה, הובערו צמיגים ויודו אבנים לעבר הגדר ולעבר כוחות צה"ל. כוחות צה"ל השתמשו באמצעים לפיזור הפגנות ובירי בהתאם להוראות הפתיחה באש".

 

מוקדם יותר היום  אמר אסמאעיל הנייה אמר כי "עסקת המאה" מתה מוות קליני. הדברים נאמרו במהלך דרשה מיוחדת לחג הקורבן שנשא בעזה ראש הלשכה המדינית של חמאס. נוסף לכך, קרא הנייה להפסקת התיאום הביטחוני שמתקיים בין הרשות הפלסטינית לישראל וטען כי "צעדות השיבה" החזירו למרכז הבמה את הסוגייה הפלסטינית וכי "אנו קרובים לסיום המצור הלא צודק שהוטל על רצועת עזה".

 

בשבוע שעבר הודיע משרד הבריאות בעזה כי מאז תחילת אירועי "צעדת השיבה" נהרגו 174 בני אדם בגבול רצועת עזה.  בסוף השבוע החולף מתו שני פלסטינים נוספים.