BETA

21.08.2018

09:18

עודכן:

איראן חשפה מטוס קרב חדש; רוחאני: "אם לא נהיה חזקים - נושמד"

בטקס שנערך בטהראן בהשתתפות הנשיא האיראני, טס לראשונה כלי הטייס מייצור מקומי שנועד למשימות למרחק קצר. "כוחנו הצבאי נועד למטרות שלום"

איראן חשפה היום (שלישי)את הכוסר, מטוס קרב חדש מייצור מקומי, שישמש למשימות ביעדים במרחק קצר. כך דווח בסוכנות הידיעות "טאסנים".

 

המטוס נחנך בטקס בטהראן ששודר בטלוויזיה האיראנית, בנוכחות הנשיא חסן רוחאני. זאת לקראת "יום תעשיית ההגנה הלאומית" שיצוין מחר. "אם לא נהיה חזקים מבחינה צבאית, מדינות אחרות יפעלו להשמידנו", אמר רוחאני בטלוויזיה המקומית. "כוחנו הצבאי נועד למטרות שלום". לדברי רוחאני, ארה"ב לא מעזה לתקוף את איראן משום שהיא מודעת לכוחה וכי בנות בריתה של ארה"ב לא בוטחות בה.

 

בסרטון: דיווח על המטוס בערוץ אל-עאלם >>

 

 

 

מעט לאחר מכן, הגיב שר הביטחון אביגודר ליברמן לחשיפת המטוס: "תגובה טבעית על המצוקה הכלכלית, בעקבות הלחץ האמריקני. הם שולפים כל מיני פטנטים. לא צריך להילחץ אבל גם לא לזלזל".

 

חיל האוויר האיראני הוגבל לכמה עשרות כל טייס בעלי יכולת תקיפה מתוצרת רוסית, או מטוסים אמריקניים ישנים מלפני המהפכה ב-1979. ב-2013 חשפה איראן את מה שהיה לטענתה מטוס חדש מייצור עצמי, בשם קאהר 313, אך מומחים הטילו אז ספק ביכולותיו. איראן מייצרת בשנים האחרונות כמות גדולה של נשק, בצל הסנקציות והמגבלות שהוטלו עליה.

 

נשיא איראן רוחאני בחשיפת מטוס הקרב החדש, כוסר
 

נשיא איראן רוחאני בחשיפת מטוס הקרב החדש, כוסר (isna )

 

 

אתמול נפגש ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בלשכתו עם היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון. בפתח הפגישה, מסרו השניים הצהרות לתקשורת. "תענוג לקבל את פניך בירושלים במיוחד אחרי ההחלטה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. אנחנו מכירים עשורים רבים והיית אוהד מושבע של הברית בינינו בתוך ומחוץ לממשל. אין לישראל בת ברית טובה יותר מארה"ב", פתח נתניהו. "אנחנו מתעקשים להגן על עצמנו בכוחות עצמנו ומעריכים תמיכה אמריקאית. תחת הנשיא טראמפ הברית חזקה מתמיד והביקור הזה נותן הזדמנות לתאם עמדות על איראן, סוריה, עזה ונושאים רבים אחרים".

 

"הרשה לי לנצל את ההזדמנות הזו כדי להודות לנשיא טראמפ בשנית על היציאה מההסכם הנורא עם איראן. ההסכם הגרעיני לא חסם את דרכה של איראן לפצצה. הוא סלל את דרכה של איראן לארסנל גרעיני שלם. על ידי הסרת הסנקציות, ההסכם אפשר לאיראן להזרים מאות מיליארדי דולרים לכספות שלה, מה שרק שתדלק את מכונת המלחמה בתימן, בסוריה ובלבנון. החלטת הנשיא לעזוב את ההסכם היא רגע היסטורי. ישראל מצדיעה לנכונותו של הנשיא טראמפ להטיל סנקציות על איראן ואני מדבר בשם מדינות רבות באזור. כל המדינות צריכות ללכת בעקבות ארה"ב ולהגביר את הלחץ על איראן כדי להפסיק את תוקפנותה. פניתי מספר פעמים לעם האיראני והם צריכים להבין שאנחנו לא נלחמים בהם אלא במשטר שלהם שעוצר נשים ומדכא את שאיפות החופש של מיליוני איראנים", הוסיף נתניהו.

 

מטוס הקרב האיראני החדש כוסר
 

מטוס הקרב האיראני החדש כוסר (אל-עאלם )

 

 

בולטון עלה לדבר אחרי ראש הממשלה. "זה תענוג להיות כאן בבירת ישראל ואני מצפה לבקר בשגרירות החדשה. הניתוח שלך מדויק. הצורך למנוע מאיראן נשק גרעיני הוא בעדיפות גבוהה מאוד עבור ארה"ב. לכן הנשיא פרש מהסכם הגרעין הרע, לכן אנחנו מטילים מחדש סנקציות, ומנסים לשכנע את חברינו באירופה לקחת צעדים חזקים יותר בתחום הטילים הבליסטיים מימון טרור והפעילות בתימן, בלבנון בסוריה ובאזור. אלה איומים עולמיים לא רק אזוריים. הברית בין ישראל וארה"ב ובין העמים שלנו מעולם לא הייתה חזקה יותר. הנשיא טראמפ הפך את זה לאבן בסיס במדיניות שלו ואתה הפכת את זה לאבן בסיס של המדיניות שלך".

 

  ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון
 

ראש הממשלה נתניהו וג'ון בולטון ( רויטרס)

 

 

מאוחר יותר נפגש בולטון גם עם שר הביטחון, אביגדור ליברמן. השניים דנו במגוון סוגיות ביטחוניות, כולל המצב באיראן, בסוריה, בלבנון וברצועת עזה. ליברמן אמר לבולטון: "יש לנו נשיא אוהד בבית הלבן וממשל אוהד וזה מאפשר לנו יכולת תמרון משמעותית מול האויבים שלנו מצפון ומדרום". הוא הוסיף, בפנייה לבולטון, כי "יש לך תרומה גדולה לביטחון מדינת ישראל".

 

ביקורו של בולטון בארץ הוא הראשון מאז מונה לתפקיד בחודש מארס האחרון, ובתומו ימשיך היועץ לז'נבה, בה ייפגש עם מזכיר מועצת הביטחון הרוסית, ניקולאי פטרושב, במה שהוגדר על ידי הבית הלבן כהמשך ישיר לפגישת טראמפ-פוטין, שנערכה בהלסינקי בחודש שעבר. השניים צפוים לדון במצבה בסוריה וביחסי ארצות הברית-איראן. אתמול, לאחר הגעתו לישראל, התראיין בולטון ל-"ABC" ואמר: "המטרה של ארה"ב, של ישראל ולפי פוטין - של רוסיה, היא להוציא את איראן - כוחות איראנים, מיליצות איראניות, שלוחות איראניות - מהמבצעים ההתקפיים שהם נמצאים בהם גם בסוריה וגם בעיראק ולסיים את תמיכת איראן בחיזבאללה".

 

בולטון, שכיהן בעבר גם כשגריר ארצות הברית באו"ם, ידוע בגישתו הנוקשה כלפי איראן, ונחשב לבורג מרכזי בפרישה האמריקנית מהסכם הגרעין עמה. טרם מינויו לתפקיד הרגיש, אף קרא לנשיא טראמפ לתקוף את קוריאה הצפונית.