BETA

20.08.2018

20:00

ראש חטיבת המודיעין לשעבר במשטרה מסרב להעביר מסמכים ליועמ"ש

עורכי דינם של רפ"ק צ' ותנ"צ גיא ניר הטוענים לפלילים בצמרת המשטרה דורשים ממנדלבליט חסינות מנהלית. "זהו גורלם האכזרי של חושפי שחיתות וקורבנות עבירות מין"

מכתב דרישה לפתיחת חקירה פלילית נגד בכירים במשטרה ובהם המפכ"ל רנ"צ רוני אלשיך, מפקד מחוז תל אביב ניצב דוד ביתן וניצב בדימוס מני יצחקי, הוגש היום (שני) ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. המכתב הוגש בעקבות סירובו של היועמ"ש להעניק חסינות לרפ"ק צ' שטוענת כי הותקפה מינית על ידי ניצב רוני ריטמן, ולתנ"צ גיא ניר שטוען לפלילים בצמרת המשטרה.
 

המכתב נשלח על ידי עורכי דינם של השניים בעקבות מכתב קודם ששלח מנדלבליט ביום חמישי האחרון ובו דרישה מתנ"צ ניר להעביר עד היום את החומרים שיש בידו מבלי שהעניק לו חסינות. "סירובו של היועמ"ש להעניק לשניים חסינות אינו מסייע לקצינים נקיי הכפיים והאמיצים שפועלים למען משטרה נקייה משחיתות וממעשי עבירה", אמרו עורכי הדין חי בר-אל ומיכאל דבורין. "להיפך, מדובר בתמרור אזהרה בפני כל קצין משטרה ישר דרך שרואה את שנעשה לתנ"צ ניר ורפ"ק צ', ומבין כי זהו גורלם האכזרי של חושפי שחיתות וקורבנות עבירות מין - זהו מסר ארגוני וציבורי חמור מאין כמוהו. הרדיפה וההתנכלות שהם עוברים מצד המפכ"ל וגורמים מטעמו במשטרה היא מחפירה, מזעזעת וחסרת תקדים במשכה ועוצמתה".
 

נציגיהם של השניים דורשים ממנדלבליט להתערב בין היתר בתלונה שהגישה רפ"ק צ' למח"ש על התנכלות שיטתית ועל חשיפת פרטיה המלאים, בניגוד לחוק על ידי המשטרה והמפכ"ל". על פי המכתב, היא "סבלה וסובלת גם כיום מהתנכלות בלתי פוסקת מעצם היותה קורבן עבירות מין שהעידה אמת".
 

תת ניצב גיא ניר
 

תת ניצב גיא ניר (חדשות עשר )

 

 

בהמשך המכתב צויין גם "כתב האישום התקדימי" שהוגש נגד רפ"ק צ', יום לאחר שהגישה תביעת דיבה נגד המפכ"ל על שכינה אותה בתדרוך לעיתונאים "עבריינית", ועוד טוענים כי "בג"ץ אמר את דברו בפסק דין ריטמן, על שיקול דעתו הלקוי של המפכ"ל אלשיך".
 

כאמור, מספר ימים לאחר שתנ"צ ניר, ראש חטיבת המודיעין לשעבר במשטרה, פנה ליועץ המשפטי לממשלה וביקש ממנו לקבל חסינות בתמורה להעברת חומר והקלטות נגד בכירי המשטרה, המצביעים לטענתו על מעשים פליליים, פנו בלשכתו של מנדלבליט לפרקליטו של ניר, עו"ד דבורין, בבקשה להעביר את כל החומרים העוסקים בנושא, וכי בשלב זה אינם מוכנים לתת דבר לניר בתמורה, לרבות חסינות. על פי המכתב, ניר נדרש להעביר את כל החומרים שבידיו עד היום.
 

על פי ההערכות, בלשכתו של מנדלבליט לא ממהרים לפתוח בחקירה וסבורים שהחומרים שנמצאים בידיו של תנ"צ ניר אינם מעידים על עבירה פלילית. כמו כן, הם טוענים כי מצופה מקצין משטרה בעבר שיעביר חומרים נפיצים כאלה ללא תנאים מוקדמים.
 

 מפכ"ל המשטרה אלשיך וראש אגף החקירות יצחקי

מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך וראש אגף החקירות מני יצחקי (חדשות עשר)

 

בתוך כך, בתחקירים שפורסמו בעיתונים "הארץ" ו"מעריב", עלו טענות לפיהן בכירי משטרה "התגייסו כדי לשבש את חקירתו של ניצב ריטמן, החשוד בתקיפה מינית, ולריסוקה של רפ"ק צ', שהעזה לספר כיצד תקף אותה מינית, ושל מפקדה, שבעקבות תלונתו נפתחה החקירה". עורכי הדין של נתניהו, יוסי כהן ויעקב וינרוט, במכתב ליועמ"ש, וביקשו ממנו שיבדוק פעם נוספת את החקירות שניהל ניצב ריטמן, שעמד בראש חקירות ראש הממשלה ורעייתו.
 

"התברר שניצב רוני ריטמן, היה נגוע במשוא פנים, משום שהאמין שמשפחת נתניהו יזמה את התלונה שהגישה כנגדו פקודתו בגין הטרדה מינית", נכתב במכתב, בהתייחס לחשיפת חדשות עשר מיוני 2016. "דבר זה מטיל צל כבד על החקירות שנוהלו בראשותו כנגד משפחת נתניהו, וכל עניין שנבדק על ידי היחידה בראשותו ביחס לבני הזוג נתניהו, מוטל בספק. לכן אנו מבקשים שתבדוק מחדש את החקירות הנ"ל".
 

לפני כשנתיים, נחשף בחדשות עשר כי ניצב ריטמן השיב בחקירתו במח"ש לשאלה מי העליל עליו, את התשובה הבאה: "יכולים להיות הרבה - מפקד מחוז ירושלים יורם הלוי, גיא ניר, ויכול להיות שהעלילו עליי בגלל שאני מטפל בחקירות ראש הממשלה". גורמים בחקירה טענו אז כי ריטמן לא הציג הוכחות לטענותיו, דבר ש"לא נאה ולא יאה" לדבריהם.