BETA

20.08.2018

17:00

עודכן:

יוחאי טבע למוות: "הרצון להציל אדם היה חזק משיקול הדעת שלו"

חברו של יוחאי אלקיים, שהיה בחוף באשדוד כשאלקיים נסחף כשהציל צעירה, סיפר: "ניסו להחיות אותו יותר מדי - והבנתי מה מצבו". הצעירה שחולצה: "הוא גיבור, דמות להערצה"

יניב רויבסקי, שהיה אתמול (ראשון) בחוף המצודה שבאשדוד בזמן שחברו יוחאי אלקיים טבע למוות בזמן שניסה להציל צעירה שנסחפה, סיפר היום בשיחה לחדשות עשר על אובדן החבר הקרוב ועל הרגעים הקשים בחוף הים.

 

"לא הבנתי שזה יוחאי", שחזר רויבסקי את הרגע בו ראה את נסיונות ההחייאה שבוצעו בחברו, שרגעים ספורים לפני כן הציל צעירה במצוקה. "הסתכלתי וזה היה הוא. המצב שלו כבר היה לדעתי קשה באותו רגע אבל ניסו להחיות אותו, עבדו עליו קשה. כשניסו יותר מדי – הבנתי כבר מה המצב שלו".

 

רויבסקי סיפר כי דווקא האלטרואיסטיות של חברו המנוח היא זו שגרמה לטרגדיה. "ברור לי שזה משהו שיוחאי היה עושה, דבר ראשון להציל. לא הבנתי למה שיקול הדעת שלו הביא אותו לעשות את זה, אני מניח שהרצון להציל בן אדם היה חזק יותר משיקול הדעת – הרצון לעזור ולדחוף, הוא היה בחור חזק שידע לחיות את החיים".

 

חברו של יוחאי שטבע למוות בחוף המצודה באשדוד

יניב רויבסקי, חברו של יוחאי שטבע למוות בחוף המצודה באשדוד(חדשות עשר )

 

 

החבר הקרוב שחזר את הרגע בו אלקיים נכנס למים כדי להציל את הצעירה. "הוא לא חשב פעמיים, חבר שלו שאל אותו אם הוא יודע לשחות והם פשוט קפצו. הם הצליחו להגיע לבחורה ולהציל אותו. מזלו של החבר התמזל והוא הצליח להתיישב או לעמוד על איזושהי תלולית חול אבל יוחאי נסחף לתוך מערבולת".

 

תחילה, כאמור, רויבסקי לא הבין שהאדם שטבע היה אלקיים. "לא ידענו שזה הוא, ראינו אופנוע ים שמגיע, מבצע תמרון ומצליח להוציא את החבר'ה שהיו קרובים יותר", סיפר על ניסיונות ההצלה. "אחרי זה האופנוע ניגש ליוחאי ולחבר שלו, ראיתי שהם מתמהמהים ושהאופנוע לא מסתדר כי הים היה סוער מאוד. כנראה שגם יוחאי היה בלי כוחות לאחוז באופנוע הים. באיזשהו שלב יוחאי הצליח לתפוס קצת, הם התקדמו לחוף אבל איבדו אחיזה. אחרי זה המחלצים חזרו ברגל לאסוף את יוחאי ובאותו רגע עדיין לא ידעתי שזה הוא".

 

הוריו של אלקיים, שתכנן להציע נישואים לחברתו בימים הקרובים, קיבלו את הבשורה על מות בנם בעת שהיו בטיול בצרפת. הם נחתו בארץ, והמשיכו הישר להלווייה, שנערכה הערב בבית העלמין שבאשדוד. הצעירה שחולצה סיפרה כי הגיעה להלוויה כדי "להשתתף בצערה של המשפחה", והוסיפה: "יוחאי מבחינתי גיבור, דמות להערצה". 

 

אלקיים פונה אתמול במצב אנוש לבית החולים אסותא שבאשדוד תוך כדי פעולות החייאה שביצע בו צוות מגן דוד אדום שהגיע לזירה. בהמשך, נקבע מותו במוסד הרפואי.

 

 יוחאי אלקיים שטבע באשדוד

יוחאי אלקיים שטבע באשדוד (חדשות עשר )

 


מפרטי האירוע עולה, כי אלקיים שיחק מטקות עם אדם נוסף על חוף הים. בשלב מסוים הבחינו השניים כי צעירה שנכנסה למים, סימנה לעברם כי היא במצוקה. השניים נכנסו לים כדי להצילה. הצעירה ואחד הגברים שנקראו לעזרתה הצליחו לחלץ את עצמם אל החוף, אך אלקיים נסחף. אופנוע ים של מצילי החוף הסמוך שהוזעק למקום יחד עם גולש ששהה בקרבת מקום החלו בפעולות לחילוצו. הבחורה והגבר הנוסף במצב קל, השניים קיבלו טיפול רפואי, אך רק הבחור פונה לביה"ח.

 

חובש רפואת חירום במגן דוד אדום, לירון ביטון, שהגיע למקום, סיפר: "כשהגעתי לחוף הלא מוכרז ראיתי במרחק של כמה עשרות מטרים ממני גבר כבן 30 שוכב סמוך לקו המים כשהוא מחוסר הכרה והמציל מהחוף הסמוך מבצע בו פעולות החייאה בסיסיות".

 

ביטון אמר כי "סיפרו לי שהגבר איבד את הכרתו במים בזמן שניסה לסייע לצעירה שטבעה. יחד עם צוות ניידת טיפול נמרץ שהגיע למקום ביצענו בו פעולות החייאה מתקדמות שכללו תרופות, הנשמות ועיסויים והוא פונה במצב אנוש תוך כדי המשך טיפול רפואי לבי"ח. הצעירה שלה ניסה לסייע הוצאה מהמים כשהיא בהכרה מלאה ומצבה יציב ולא נזקקה לפינוי לבי"ח".