20.08.2018

01:05

עלייה במחירי הדיור ומינוי הנגיד: האם כחלון יקדים את הבחירות?

שר האוצר מנהל לאחרונה קמפיין המציג את הישגיו, אך האתגרים מולם הוא מוצא עצמו הנחיתו עליו מכה בלתי צפויה, מה שעשוי להביא אותו לשאוף לפיזור הכנסת • "אנליסט"

בצל החדשות בשבוע שעבר על עלייה במחירי הדיור, נדמה ששר האוצר משה כחלון מוצא עצמו מול כמה אתגרים המאיימים על תדמיתו בציבור כמו עליית מחירי החלב, תוספת של מיליארדים לתקציב הביטחון ומינוי נגיד בנק ישראל חדש, שמחייב תיאום עם נתניהו. התסבוכת הזאת אליה נכנס, עשויה להשפיע על כחלון לדחוף להקדמת הבחירות.

 

בסרטונים יחצ"ניים בפייסבוק ובטוויטר, על שער "ישראל היום", מול שלטי החוצות בכבישים הפקוקים – כולם רואים בחודשים האחרונים שמשה כחלון כבר נמצא עמוק במערכת הבחירות. אלא שההכנות והקמפיינים סופגים עכשיו מכה בלתי צפויה, כשדווקא בגזרה החזקה שלו – שוק הדיור שבו הציג הוזלות מעודדות בחודשים האחרונים – המגמה פתאום מתהפכת על שר האוצר. העלייה החריגה במחירים – 0.9% לפי נתוני הלמ"ס – מוחקת לגמרי את כל הירידות שבהן הוא התגאה ב-2018.

 

השר כחלון בכנס "ברית פיקוח"
 

השר כחלון בכנס "ברית פיקוח"(חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"זה שאומרים 'מכה לכחלון', זה קשקוש", אמר אתמול (ראשון) שר האוצר בריאיון לאיילה חסון ב-103FM. "אם יש בעיה – היא בעיה של מדינת ישראל ולא שלי".

 

זו צרה של כל עם ישראל, אבל שר האוצר מבין שלטוב או לרע היא נדבקת רק בו: ב-12 החודשים האחרונים החלו לבנות בארץ 43,350 דירות בלבד – צניחה של 22 אחוז לעומת נתוני השנה הקודמת. גם במכרזים של "מחיר למשתכן" הזוגות הצעירים התאכזבו – למשל באור יהודה, כשגילו ש-40 אחוז מהדירות בהגרלה הן בנות שישה חדרים בשטח של כ-130 מטרים – לא הגדלים ולא הסכומים שמשפחה ממוצעת תוכל להרשות לעצמה לשלם.

 

העניין הוא שזו לא ההתייקרות היחידה, שמעיבה על אסטרטגיית הבחירות של שר האוצר. כבר חודשים שכחלון נמנע מלחתום על הצו לעלייה במחיריהם של מוצרי החלב המפוקחים – בניגוד לשר החקלאות, אורי אריאל, שכבר הסכים לגלגל את ההתייקרות לצרכנים. הטקטיקה של כחלון, שמבין שתשומות הייצור עלו אבל לא מוכן להרגיז את מצביעיו לפני החגים, מעלה מחדש את השאלה האם בכלל  לתת לפוליטיקאים לקבוע את המחירים בשוק. אולי עדיפה נוסחה של עדכון אוטומטי, כמו בתעריף הדלק?

 

 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון( רויטרס )

 

 

בחצי השנה האחרונה, רוב הסקרים מנבאים ל"כולנו" בין 6 ל-8 מנדטים – כולם נמוכים יותר מעשרת המושבים שבהם זכה בבחירות.

 

בהקשר הזה, כחלון ונתניהו מסתדרים בתקופה האחרונה ויצטרכו להתממשק עוד לא מעט עד הבחירות – למשל בסוגיית תקציב הביטחון, שראש הממשלה דורש פתאום להגדיל מידי שנה במיליארדי שקלים. מתברר שמשרד האוצר לא מוצא תקציב למימון המהלך, ולא הציג אפילו את המשמעות שתהיה לתוספת כזו על שירותים כמו חינוך, בריאות ותחבורה ציבורית.

 

ישנו גם המינוי לנגיד הבא של בנק ישראל. כחלון להוט להחליף את קרנית פלוג במי שיראה איתו עין בעין את תכניות הנדל"ן והמס – אלא שלא ברור אם יש בכלל מועמד כזה שמקובל גם על נתניהו. השניים ראיינו היום את הפרופסורים אפרים צדקה, בן ציון זילברפרב ומריו בלכר – מי שכיהן כנגיד הבנק המרכזי של ארגנטינה, ונחשב למועמד של ראש הממשלה גם בסיבוב הקודם. מקורבי נתניהו מעלים גם את שמו של אבי שמחון – יועצו הקרוב ואיש הליכוד, שמרבה להביע תמיכה בבוס, וספק אם יגלה את העצמאות הנדרשת לביצוע התפקיד. ככל הידוע, כחלון מתנגד למועמדותו.

 

לכחלון הישגים חשובים בקדנציה, ביניהם השיפור בדירוג האשראי, הפרדת כרטיסי האשראי מהבנקים, ביטול מכונות המזל של הפיס. אך בסופו של דבר, כחלון יודע שאת כרטיס הביקור של עצמו הוא צמצם לשורה אחת – הנדל"ן: גם מבקריו יודו ששר האוצר משקיע יותר מכל קודמיו כדי לצנן את השוק, אלא שמבחן התוצאה האכזרי מראה בינתיים הצלחה מוגבלת. עכשיו השאלה היא איך ישתלב המאמץ הזה בלו"ז של מערכת הבחירות.