18.08.2018

16:11

עודכן:

אבו מאזן: "או שנקבל את השליטה ברצועה - או שחמאס ישלוט בגדה"

בנאום בפני הוועדה המרכזית של אש"ף, הבהיר יו"ר הרשות כי "לא נסכים שעזה תהיה מפוצלת מהרשות הפלסטינית". על המשבר ההומניטרי בעזה: "העברת סיוע - רק דרך הרשות"

יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס היום (שבת) למגעים לפיוס בין הרשות הפלסטינית לשלטון חמאס ברצועת עזה, ואמר כי "לא נסכים שעזה תהיה מפוצלת מהרשות הפלסטינית". לדבריו, "או שהרשות הפלסטינית תקבל לידיה את השליטה בגדה וברצועה כפי שהן, או שחמאס ייקח לידיו את השלטון במקומות האלה". 

 

בנאום הסיכום שנשא בפני הוועדה המרכזית של אש"ף, ביקש אבו מאזן להבהיר כי "אין קשר בין הסכם הפסקת האש לבין הפיוס הפנים פלסטיני". הוא הוסיף, בהתייחסות למשבר ההומניטרי ברצועת עזה, כי "אנחנו לא נסכים להעברת סיוע לרצועת עזה, אלא דרך הרשות הפלסטינית בלבד".

 

בכיר חמאס, סאמי אבו זהרי, התייחס לדבריו של אבו מאזן: "הצהרותיו השליליות של יו"ר הרשות הן בגדר ניסיון לשים מקלות בגלגלי המאמצים להצלת רצועת עזה". עוד הוסיף כי "האמינות של פתח תלויה כעת בשינוי עמדותיה השליליות והסרת הסנקציות על רצועת עזה".

 

 פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה
 

פלסטינים בהפגנות יום השישי בגדר הגבול בעזה (חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, באתר "אל-קודס אל-ערבי" דווח כי בימים האחרונים הוסכם על חלק גדול מהסכם הרגיעה עם ישראל, בתיווכה של מצרים. גורמים המעורים בפרטי המגעים מסרו כי כי התייעצויות ופגישות הפלגים בקהיר יימשכו עד מחר. עוד נמסר כי שר המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שב עם "תשובות חיוביות" מפגישותיו בתל אביב עם בכירים ישראלים לגבי ההסכם המסתמן.

 

מוקדם יותר היום, פרסם מזכ"ל האו"ם אנטוניו גוטרש דוח ובו ארבע חלופות לשיפור ההגנה על הפלסטינים בעזה. הדוח פורסם בעקבות החלטת העצרת הכללית של האו"ם מחודש יוני שגינתה את ישראל על שימוש בכוח מופרז נגד ההפגנות בגבול הרצועה וקראה למזכ"ל האו"ם להמליץ על דרכים לשיפור ההגנה על הפלסטינים.

 

המזכ"ל הציג בדוח ארבע חלופות. האחת היא שליחת כוח שמירת שלום של האו"ם או כוח חמוש שיורכב מכמה מדינות ויקבל מנדט מהאו"ם לרצועת עזה. לשם כך יש להעביר החלטה במועצת הביטחון – והסיכוי לכך נמוך.

 

חלופה נוספת היא שליחת פקחי או"ם או פקחים אזרחיים לא חמושים שידווחו על המצב בשטח ויתווכו בין הצדדים. החלופה השלישית היא הרחבת תכניות הסיוע הקיימות של האו"ם בעזה ובגדה המערבית כדי לספק יותר סיוע לפלסטינים ולחזק את מוסדות הרשות הפלסטינית. החלופה הרביעית היא הגדלת מספר הדיפלומטים של האו"ם שמשרתים בישראל בעזה ובגדה המערבית.

 

גוטרש לא כתב בדוח על איזה מהחלופות הוא ממליץ אך הדגיש כי התנאי הבסיסי הוא קבלת הסכמה משני הצדדים, השגת הפסקת אש יציבה והשקעת תקציבים ומשאבים.

 

 אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם
 

אנטוניו גוטרש, מזכ"ל האו"ם (רויטרס)

 

 

ארגון חמאס הודיע אמש כי סבב ההתייעצויות של הפלגים הפלסטיניים בנוגע להסכם הרגיעה עם ישראל הסתיים בשלב זה וכי הדיונים יתחדשו לאחר חג הקורבן. "סיימנו היום בקהיר סבב התייעצויות עם הפלגים הפלסטינילם בנוגע לרגיעה ולפיוס. הבהרנו כי אנחנו עומדים על כך שכל הצעדים יהיו במסגרת הלאומית, הצגנו את החזון שלנו בנוגע לרגיעה ושמענו רעיונות והערות חשובים מהאחים בפלגים. המאמצים יחודשו לאחר החג אינשאללה", כתב בטוויטר חבר הלשכה המדינית של חמאס עיזת א-רישק.

 

במקביל, הודיע חוסאם בדראן, חבר הלשכה המדינית של חמאס: "השיחות בקהיר התרכזו במנגנוני ייצוב הפסקת האש משנת 2014 באופן שיביא לשבירת המצור על רצועת עזה ושיערוב להסרת הסבל מבני עמנו העומד איתן. השיחות התאפיינו ברצינות ובשקידה גדולה על הגשמת השאיפות של בני עמנו ותקוותיו. הוסכם שהפלגים יחדשו את הפגישות שלהם בקהיר לאחר חופשת חג הקורבן".