BETA

18.08.2018

12:54

קופי אנאן, לשעבר מזכ"ל האו"ם, הלך לעולמו בגיל 80

הדיפלומט והמדינאי הגאנאי, שזכה בפרס נובל לשלום, מת בבי"ח בשווייץ ממחלה. אנאן עמד בראש הגוף הבינ"ל בשנים 2006-1997. המזכ"ל גוטרש: "במובנים רבים - אנאן היה האו"ם"

קופי אנאן, לשעבר מזכ"ל האו"ם, הלך לעולמו היום (שבת) בגיל 80 בבי"ח בברן שבשווייץ, כתוצאה ממחלה. אנאן כיהן בתפקיד המזכ"ל מינואר 1997 עד ל-31 בדצמבר 2006, וזכה על תפקידו בפרס נובל לשלום. בגאנה, מולדתו, הוכרז על שבוע אבל לאומי. 
 

בני משפחתו של אנאן ו"קרן קופי אנאן" שהקים, פרסמו את הודעת מותו בחשבון הטוויטר של המזכ"ל המנוח: "בצער רב אנו מודיעים על פטירתו. הוא מת בשלווה לאחר תקופת חולי קצרה, כשבני משפחתו לצידו; אנאן הקדיש את חייו למען השלום וליצירת עולם שיוויוני יותר"
 


מזכ"ל האו"ם, אנטוניו גוטרש, הספיד את הדיפלומט המנוח בחשבון הטוויטר של דוברות האירגון: "הוא היה כח מנחה לטובה. בדרכים רבות קופי אנאן היה האו"ם"
 


ראש ממשלת בריטניה תרזה מיי כתבה לאחר לכתו של מזכ"ל האו"ם לשעבר: "עשה את העולם ממנו הלך למקום טוב יותר מהעולם אליו נולד"
 


גם קנצלר אוסטריה, סבסטיאן קורץ צייץ מילות פרידה מאנאן: "היה מנהיג ומדינאי מעורר השראה, הוא ייחסר"
 


אנאן נולד בשנת 1938 בגאנה והתחנך בפנימייה המתודיסטית היוקרתית בקייפ קוסט. בגיל 20 החל את לימודיו לתואר בכלכלה באוניברסיטה למדע וטכנולוגיה של קומאסי והשלים את לימודים במקאלסטר קולג' שבמינסוטה לאחר שקיבל מלגת לימודים מטעם קרן פורד. לאחר מכן למד במכון ללימודים בינלאומיים מתקדמים בז'נבה והמשיך ללימודי תואר שני בניהול ב-MIT.

במהלך לימודיו החל אנאן לעבוד עבור ארגון הבריאות העולמי ובאמצע שנות השבעים היה לראש מנהל התיירות בגאנה. לאחר מכן שימש אנאן כתת המזכ"ל של האו"ם בשלוש משרות שונות משנת 1987 ועד 1994. באוקטובר 1995 מונה לשליח האו"ם ליוגוסלביה.
 

 קופי אנאן, לשעבר מזכ"ל האו"ם

קופי אנאן, לשעבר מזכ"ל האו"ם(רויטרס )

 

 

בשנת 1996 נבחר אנאן לתפקיד עמו היה מזוהה יותר מכל – מזכ"ל האו"ם, והחל את תפקידו בפועל בשנת 1997. הוא החליף את המצרי בוטרוס בוטרוס ראלי והיה למזכ"ל הראשון של הארגון מבין אזרחי אפריקה שמדרום לסהרה.

 

בדצמבר 2001 נרשם אחד מהישגיו האישיים הגדולים של אנאן כאשר הוענק לו פרס נובל לשלום. חודש לאחר מכן חודשה כהונתו כמזכ"ל האו"ם.

 

במארס 2005 ביקר אנאן בישראל לרגל חנוכת המוזיאון החדש ביד ושם וב-2006 סיים את תפקידו באו"ם והוחלף על ידי באן קי מון הדרום קוריאני.

 

כשנה לאחר סיום תפקידו פעל אנאן בקניה לתיווך בין הנשיא מוואי קיבאקי לבין יריבו הפוליטי ראילה אודינגה, במשבר שהתעורר במדינה עקב מחלוקת על תוצאות הבחירות לנשיאות, והוביל להסכם הקמת ממשלת אחדות בין הצדדים.

 

בשנת 2007 הקים אנאן את "קרן קופי אנאן", עמותה ללא כוונת רווח ששמה לעצמה למטרה לשפר את התנהלותם של משטרים ברחבי תבל ולהשיג שיוויון ושלום בין מדינות העולם.

 

 ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וקופי אנאן
 

ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט וקופי אנאן (רויטרס )

 

 

בשנת 2011 עמד אנאן בראש ועידת שלום בארץ הבאסקים שהובילא להודעת המחתרת הבאסקית על הפסקת פעולות הטרור שלה. בשנת 2012 מונה לשליח הקהילה הבינלאומית לסוריה אולם התפטר מתפקיד זה עוד באותה שנה.

בריאיון ל-“times of Israel” משנת 2012, התייחס אנאן לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולמעורבותו בניסיון למציאת פתרון. "היו בעיות בצד של ערפאת, אך גם בצד הישראלי", אמר אז, ומתח ביקורת על האמריקנים. "תפקידו של המתווך הוא לגשר בין הפערים, אך האמריקנים נטו להתעלם מהבעיות בצד הישראלי ולהפנות אצבע מאשימה כלפי הפלסטינים וערפאת". אנאן טען כי העובדה שארה"ב מצדדת בישראל תוכיח עצמה שוב כמכשול.
 

לסירוב של רוב מדינות המערב לעבוד עם חמאס הוא קרא טעות. "טרוריסטים הם חלק מהמציאות", אמר. "עלינו להתמודד עמם אם ברצוננו להשיג שלום. ראינו זאת בצפון אירלנד ובמקומות אחרים. בסוף חייבים לדבר. אותו הדבר צריך לקרות גם בסוריה".