BETA

17.08.2018

20:09

תיק 4000: רה"מ עומת עם עדות ארדן, הערכה: אישום לא לפני מארס

נתניהו נחקר אתמול בפעם ה-11 כשבמוקד החקירה עמדו החדשות בתיק בזק-וואלה. על פי החשד, מנכ"ל משרד התקשורת פוטר כדי להיטיב עם בעלי השליטה בחברה

תיק 4000: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נחקר אתמול (שישי) בפעם ה-11 ועומת עם עדות שהעניק השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן. בעדותו לפני שבועיים ברשות לניירות ערך, ארדן דיבר על הרפורמות בשוק הסיטונאי, אלה שנועדו להיטיב עם המתחרות של בזק. לאחר שאבי ברגר, מנכ"ל משרד התקשורת הקודם, פוטר, השתנתה גם עמדת המדינה בעתירות שעמדו בפני בג"ץ בנושא. 

 

במקביל לחקירת נתניהו, נחקר גם שאול אלוביץ', בעלי "וואלה" ובזק. המשטרה סבורה שנתניהו פיטר את ברגר על מנת להיטיב עם אלוביץ' ולבקשתו. נתניהו הכחיש את הטענה הזו וטען שאם ברגר פוטר בסופו של דבר, הרי שזה קרה בגלל שמדובר במשרת אמון. ההערכה היא שכתב אישום בכפוף לשימוע יוגש בתוך חצי שנה לכל המוקדם. הפרקליטות סבורה שיש להאשים את נתניהו בשוחד ובכך היא מיישרת קו עם עמדת המשטרה. עם זאת, למשטרה ולפרקליטות אין "אקדח מעשן" בתצורת עד או הקלטה שיצביע על הקשר בין הסיקור האוהד ב"וואלה" וההטבות לבזק לכאורה. כמו כן, המשטרה תמליץ על הגשת כתב אישום נגד שאול אלוביץ' ורעייתו איריס בגין מתן שוחד.

 

מטעמו של ראש הממשלה נמסר בתגובה: "ראש הממשלה לא נתן הטבות לאלוביץ'. הוא אישר את הקביעות של הוועדות המקצועיות דוגמת הרשות להגבלים עסקיים ומועצת הכבלים והלוויין, שאישרו את העסקה עוד בתקופתם של ארדן וברגר, ובהמלצת היועצת המשפטית של משרד התקשורת, שהמלצתה כמוהה כהנחייה. החלפתו של ברגר היתה טבעית ואינה קשורה לשום עסקת בזק-יס. באותו היום שנתניהו החליף את מנכל משרד התקשורת הוא החליף גם את מנכ"ל משרד החוץ, בדיוק כפי שנהוג כשמתחלף שר. העיכוב ביישום רפורמת השוק הסיטונאי מתעכבת עד היום, שנה לאחר שפילבר עזב את התפקיד ונתניהו אינו שר תקשורת, כך ברור שהעיכוב אינו קשור כלל לנתניהו".

 

ז'אן חן, פרקליטו של אלוביץ', מסר: "מדובר בדברי הבל. רק במשטרים חשוכים הרשויות דואגות לפרסם הכפשה חמורה כשאין להן ראיות לכך. עוד שיא של כיעור, אובדן דרך ופגיעה בזכויות בסיסיות של אדם במדינה שמתיימרת להיות מדינת חוק".

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

בנימין נתניהו בדאבוס
 

בנימין נתניהו בדאבוס ( חדשות עשר)

 

 

אתמול בבוקר הגיעו חוקרי יחידת "להב 433", יחד עם חוקרי היחידה לניירות ערך, למעון רה"מ שבירושלים, על מנת לחקור את ראש הממשלה נתניהו בפעם ה-11 בפרשות שבהן הוא היה לכאורה מעורב. עיקר החקירה התמקדה בתיק 4000 (תיק בזק-וואלה), וייכן שגם גלשה לתיק 2000 (השיחות בין נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות").

 

בסך הכול נמשכה החקירה במשך ארבע שעות. החוקרים הטיחו בנתניהו ראיות חדשות שאספו בחודשים האחרונים, ביניהן גם עדה שהגיעה מעדי המדינה, ניר חפץ ושלמה פילבר. נתניהו חזר וטען בחקירתו כי לא קיבל כל טובות הנאה, גם לא בדמות סיקור אוהד ב"וואלה". עוד טען, כי לא נתן הטבות רגולטוריות לאלוביץ'.

 

זו אמורה להיות חקירתו האחרונה של נתניהו בתיק 4000. המשטרה תחל בשבוע הבא לסכם את התיק ותגבש את המלצותיה. נתניהו צפוי להיחקר פעם נוספת בשבועות הקרובים להשלמות חקירה בתיקים האחרים, במיוחד בתיק 2000.

 

ראש הממשלה נתניהו, הגיב לחקירתו בתיק 4000. "אחרי החקירה היום, רה"מ נתניהו בטוח שתיק 4000 קרס סופית", נמסר מטעמו. "הנתונים מוכיחים באופן חד משמעי שהסיקור על נתניהו ב'וואלה' בתקופת אלוביץ׳ נותר שלילי כפי שהיה כש'וואלה' היה בבעלותו של עמוס שוקן, ולא השתנה כהוא זה כשנתניהו נהיה שר תקשורת. לעומת זאת, דווקא שרי תקשורת אחרים, לאחר כניסתם לתפקיד, הם שזכו לזינוק אדיר בסיקור חיובי - לא רק ב'וואלה״, אלא גם בכלי תקשורת מרכזיים בישראל. איש אינו טוען, ובצדק, שיש בכך איזשהוא פסול. אבל דווקא אצל נתניהו שיפור כזה לא היה, ולכן גם מן הטעם הזה תיק 4000 מתפורר". 

לפני למעלה מחודש נחקר נתניהו במעון רה"מ במשך כארבע שעות. נתניהו נחקר בתיק 4000 וככל הנראה גם בתיק 2000. במקביל אליו, נחקרו כבעבר, חשודים נוספים בפרשה כמו איש העסקים שאול אלוביץ'. מקורבי רה"מ, יצחק מולכו ודוד שמרון העידו עדות פתוחה בתיק 4000. חוקרי הרשות לניירות ערך היו יחד עם חוקרי המשטרה בחקירת נתניהו ובחקירת אלוביץ'. במהלך החקירה עומת רה"מ עם עדויות חדשות של עד המדינה בתיק 4000, ניר חפץ.

 

לאחר החקירה, נמסר מטעם נתניהו: "בפני ראש הממשלה לא הוצג היום שום דבר חדש. ראש הממשלה נתניהו מעולם לא עשה עסקה עם אלוביץ' תמורת סיקור אוהד. להיפך, לאורך שנים ראש הממשלה נתניהו סוקר בעקביות באופן עויין באתר "וואלה". סיקור שלילי זה הגיע לשיאו בשיטפון של כתבות ארסיות דווקא ערב הבחירות ב-2015, בניסיון לשכנע את הציבור להצביע נגדו. זה בדיוק פרק הזמן שבו מעלילים עליו שעשה כביכול את עסקת בזק-יס. גם הטענה על יחס מיוחד לאלוביץ' בעסקת בזק-יס היא מופרכת. ראש הממשלה חתם על עסקת המיזוג לאחר שורת החלטות של ועדות מקצועיות, לרבות הרשות להגבלים עסקיים ומועצת הכבלים והלוויין, ולאחר הנחייה מפורשת של היועצת המשפטית של משרד התקשורת. אין מקרה אחד שהוצג בפני ראש הממשלה, שבו כשר תקשורת הוא לא חתם על ההמלצות של גורמי המקצוע - וכך נהג גם במקרה זה. הוא לא עשה שום שירות מיוחד לאלוביץ'. תיק 4000 לא היה ולא נברא".