BETA

17.08.2018

14:22

 מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי
מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי,
רויטרס

"כחוש, חולני וכועס": האיש שפגש את אבו בכר אל-בגדדי

בדירת מסתור, הרחק מכל ישוב, נפגשה קבוצת בכירים בדאע"ש עם ה"איש המבוקש בעולם". אחד מהם, שנשבה על ידי העיראקים, מספק בריאיון נדיר פרטים על המנהיג שירד למחתרת

פגישה עם האדם המבוקש בעולם: עד לפני כמה שנים, ארגון "המדינה האסלאמית", דאע"ש, היה נחשב למפלצת שעלולה לבלוע עוד טריטוריות נרחבות. ממדבריות סוריה ועיראק, ועד לבירות אירופה – הארגון הטיל את חיתתו על העולם כולו. אלא שמאז הפסיד הארגון את רובו המוחלט של שהשטח שעליו חלש, והיום הוא כבר כמעט ולא מתפקד מלבד כיסי התנגדות מצומצמים. ובתודעה, כמובן.

 

מי שעדיין מנהיג את הארגון הוא אבו בכר אל-בגדדי. אל-בגדדי בן ה-45 הוגדר על ידי סוכויות הביון המערביות כ"איש המבוקש ביותר בעולם". הוא התחבא היטב, יש שיגידו בסוריה, אחרים בעיראק, ואפילו הייתה שמועה שהוא מסתתר במדבריות שבאזור הגבול בין המדינות. אין כמעט עדות של אדם שפגש אותו, למעט אולי עדות אחת.

 

איסמאעיל אל-עיטאווי, הצטרף כמו רבים אחרים לארגון המדינה האסלאמית, ונלחם בשורות הארגון בעיראק. הוא התקדם והפך למפקד בכיר מאוד, עד שנעצר במבצע צבאי משותף לצבא האמריקני, העיראקי ולכוחות המודיעין הטורקים. בריאיון לעיתון "וול סטריט ז'ורנל" האמריקני, אל-עיטאווי, מספק הצצה נדירה לפגישה שהייתה לו במאי 2017, עם אל-בגדדי במזרחה של סוריה.   

 

מיקומה של הפגישה, כך מספר אל-עיטאווי, נבחר בקפידה. זה היה שטח נסתר, בשטח המצטמק שבשליטת הארגון. הקבוצה, ובתוכה אל איטאווי, נסעה במשך יומיים תמימים עד שהגיע למקום הפגישה. קודם לפגישה, כל הנוכחים נדרשו להפקיד את שעוניהם, עטיהם ושאר הדברים שהיו על גופם על מנת למנוע ניסיונות האזנות. 

 

   פעיל דאעש בעבר, אסמעיל אל-איטוואי
 

אסמעיל אל-איטוואי, נפגש עם אל-בגדדי ( Iraqi intelligence agency)

 

 

 "לחדר נכנסה דמות כחושה וחולנית", הוא מספר, "המקום שנבחר היה מבנה לבנים ארוך, והחלונות שלו היו סגורים גם כן בלבנים. הוא הרים את ידו ובירך אותי יחד עם שאר האנשים שהיו איתי". אל-עיטאווי, שהגיע לפגישה על מנת להציג בפני אל-בגדדי את תכנית הלימודים של בתי הספר של הארגון, טען כי הוא "נדהם מההידרדרות במצבו הרפואי של אל-בגדדי".

 

את השיחה עם ה"וול סטריט ז'ורנל" מבצע אל-עיטאווי ממקום מעצרו בעיראק. בזמן שהיה עם אל-בגדדי, כך סיפר, התקיימה במקום ישיבת בכירי הארגון, שם קיבל המנהיג סקירה על הנעשה בגזרות השונות, ובעיקר על ההפסדים שנוחלים לוחמיו. "לפתע הוא החל לצעוק ולהאשים שניים מהאנשים שהיו איתו במצב הקשה, הוא השתולל מכעס", הוא נזכר.

 

אל עיטאווי נחשב למי שסיפק את התיאור המפורט ביותר של אל-בגדדי לסוכנויות המודיעין, מאז ההרצאה הידועה בה תועד המנהיג המובוקש, במסגד במוסול שבעיראק, בשנת 2014. בנאום אז הוא פנה ל"אומה המוסלמית" להצטרף לארגון הטרור, שהיה אז בשיא הצלחתו.

 

ארבע שנים מאז התיעוד הזה, המדינה האסלאמית איבדה את רוב נכסיה. הרבה ממנהיגי הארגון נהרגו, כולל שלושה מאלו שהשתתפו במפגש. אל-בגדדי, כידוע, עדיין בחיים, והאות האחרון שהתקבל ממנו היה הקלטת אודיו שהתפרסמה בספטמבר לפני כשנה, שם הוא מפציר בתומכיו להמשיך להכות במערב, בסוריה, בעיראק ובכל מקום.