16.08.2018

22:28

עודכן:

אופי ההפגנות היום – איתות על כוונת חמאס בנוגע להסכם • פרשנות

המנהיגות הישראלית אינה מדברת על ההסדרה כיוון שתחושת הבכירים היא שנדרשת הוכחה מצד הארגונים בעזה לגבי רצינותם • התנהלות אבו מאזן - פגיעה חסרת תקדים בכבוד קהיר

ההסכם עם חמאס: המנהיגות הישראלית אינה מדברת על ההסכם המתהווה עם חמאס, כיוון שהתחושה בקרב הבכירים הישראלים היא שנדרשת הוכחה מצד הארגונים בעזה לגבי רצינותם.

 

אופי ההפגנות היום (שישי) סמוך לגדר הרצועה יהוו איתות לכוונות חמאס בנוגע להסדר. אם ההפגנות ייערכו ללא הפרות סדר, זה יהיה מסר של חמאס לישראל בדבר רצינות כוונות להגיע לרגיעה בעזה. בד בבד, בצה"ל נערכים לעימותים, וההוראות הן לא לאפשר פגיעה בגדר הגבל או חצייה שלה. נוסף על כך, צה"ל ימשיך לפעול נגד מפריחי בלונים, אם יהיו כאלה.

 

 

 

 

 

 

נתניהו עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל
 

נתניהו עם ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל(רויטרס )

 

 

למרות הפקפוק ברצינות חמאס מצד ישראל, יש לה שתי סיבות לאופטימיות. המחויבות המצרית להסדרה היא חסרת תקדים. דבר זה מוכיח את רצונם להסכם בין ישראל לחמאס, ואף עשוי להיות סימן חיובי בכל הנוגע להמשך שיתוף הפעולה עימם לצורך הסדרה עתידית בעזה.

 

כמו כן, מעורבות קטר בהסכם עשויה להיות "ציר עוקף אבו מאזן", לאחר שעד כה הרשות הפלסטינית היוותה את המכשול העיקרי להסכם. זאת, כיוון שהאמירות תוכל לממן את משכורות חמאס ולספק לרצועה אספקת חשמל.

 

סירוב אבו מאזן לפגוש את ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, הוא מהלך חסר תקדים שפוגע בכבוד מצרים. לכאמל יש מעמד גבוה בקרב הפלסטינים, ותשובתו של אבו מאזן היא תירוץ שאינו דיפלומטי. יו"ר הרשות הפלסטינית שלח רמז לכמאל, שהוא אינו ממהר להגיע להסדרה.

 

הפרסומים הרבים בנוגע למתווה ההסדרה הם הדלפות של חמאס, שמנסה להציג את המתווה כמשתלם. אולם, כדי להשיג הסכם ארוך טווח בין ישראל לחמאס, המצרים יהיו חייבים להכניס את אבו מאזן לעניינים.

 

 לוחמי האש פועלים לכיבוי השריפה באור הנר
 

לוחמי האש פועלים לכיבוי השריפה באור הנר (צפריר ניר)

 

 

אתמול נודע לחדשות עשר כי שר הביטחון, אביגדור ליברמן, נפגש ב-22 ביוני בשדה התעופה של ניקוסיה בקפריסין עם השליח הקטארי מוחמד אל-עמאדי. ליברמן שהה בקפריסין לפגישות עם שרי ההגנה של קפריסין ויוון ואל-עמאדי הגיע לשם כחלק ממסע דילוגים שקיים באזור.

 

בפגישה דנו השניים במצב ברצועת עזה ובניסיונות להגיע להסכם הפסקת אש. במהלך הפגישה העלה אל-עמאדי הצעות קטאריות הן לגבי שיפור המצב ההומניטרי בעזה והן בסוגיית השבועיים והנעדרים. בחודשים האחרונים ישראל דחתה את ניסיונות התיווך הקטארים מול חמאס במיוחד על רקע התנגדות חריפה מצד מצרים והחליטה להמשיך ולהתבסס על ערוץ התיווך של המודיעין המצרי מול חמאס.

 

מוקדם יותר אתמול, פקיד ישראלי בכיר מסר כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פגש אתמול את ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שביקר בישראל כאורחו של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. נתניהו וראש המודיעין המצרי דנו על הסכם הפסקת האש ברצועת עזה. זאת, בנוסף לפגישה שערך כאמל עם ראש השב"כ נדב ארגמן, שניהל את המגעים. יש לציין כי מתווה ההסכם לא אושר עדיין בקבינט הישראלי.

 

עם זאת, תכנונו של כאמל לנסוע לרמאללה על מנת להיפגש במוקטעה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נדחה. זאת, בשל העובדה כי אבו מאזן סירב להיפגש עימו בתואנה כי הוא "עסוק בוועידה המרכזית של פתח". אבו מאזן הציע לכאמל להיפגש עוד שבוע וחצי. תגובתו של ראש המודיעין המצרי לא ידועה, אך על פי מקורות, כאמל כבר עזב, והפגישה לא תתקיים.

 

קודם לכן, דיווח האתר "ערבי 21" מפי "מקור פלסטיני שבקיא במאמצים המצריים להגעה להפסקת אש ברצועה", כי מצרים הציעה לחמאס וליתר הפלגים ברצועה לנהל משא ומתן "ישיר למחצה" מול ישראל. על פי הדיווח, כחלק ממתווה ההצעה תגיע משלחת ישראלית לקהיר כבר ביומיים הקרובים. שתי המשלחות ישהו במלונות שונים, ולא ייפגשו פנים אל פנים. אולם, המצרים יעבירו את המסרים בין המשלחות. המו"מ עשוי להימשך חמישה ימים, כך על פי "ערבי 21".

 

המקור הפלסטיני מסר כי "חמאס הסכים להצעה המצרית, אך התנה זאת בהסכמת שאר הפלגים ברצועה". על פי הדיווח, מטרת ביקורו של ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שהגיע אתמול לתל אביב והיום נסע לרמאללה, היא לסכם את מתווה ההצעה הזו. עוד ציין המקור כי ייתכן ו"הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד את המהלך". אולם, לפי דבריו ישנו חוסר הסכמה גם בקרב בכירים בישראל בנוגע להצעה, כך שקיום מו"מ "ישיר למחצה" עדיין מוטל בספק.