16.08.2018

18:52

ההסכם עם חמאס: רה"מ נפגש לדיון עם ראש המודיעין המצרי

פקיד ישראלי בכיר מסר כי בנימין נתניהו נועד עם עבאס כאמל, שביקר בישראל כאורחו של היועץ לביטחון לאומי. השניים דנו באפשרויות להסדרה ברצועת עזה

ההסכם עם חמאס: פקיד ישראלי בכיר מסר היום (חמישי) כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פגש אתמול את ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שביקר בישראל כאורחו של היועץ לביטחון לאומי מאיר בן שבת. נתניהו וראש המודיעין המצרי דנו על הסכם הפסקת האש ברצועת עזה. זאת, בנוסף לפגישה שערך כאמל עם ראש השב"כ נדב ארגמן, שניהל את המגעים. יש לציין כי מתווה ההסכם לא אושר עדיין בקבינט הישראלי.

 

עם זאת, תכנונו של כאמל לנסוע לרמאללה על מנת להיפגש במוקטעה עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נדחה. זאת, בשל העובדה כי אבו מאזן סירב להיפגש עימו בתאונה כי הוא "עסוק בוועידה המרכזית של פתח". אבו מאזן הציע לכאמל להיפגש עוד שבוע וחצי. תגובתו של ראש המודיעין המצרי לא ידועה, אך על פי מקורות, כאמל כבר עזב, והפגישה לא תתקיים.

 

בד בבד, שר החינוך, נפתלי בנט, תקף פעם נוספת את שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "תפיסת 'שכנוע העזתים' חלולה ונטולת היגיון. הרעיון כאילו ישראל יכולה לשכנע את הציבור העזתי להחליף את שלטון חמאס הוא דמיוני ומנותק מהמציאות. האם ליברמן שאל את עצמו כמה שנים ייקח למוטט כך השכנועים את חמאס? מי בינתיים ישלם את המחיר על התעצמות הטרור העזתי? הסכם ישראל-חמאס אליו דחף ליברמן הוא שגיאה חמורה וחסרת אחריות שתאפשר לחמאס להאיץ את ייצור הרקטות. אם לא נעצור היום את המפעל הלאומי של חמאס לייצור רקטות, תושבי ישראל יסבלו ממבול של רקטות על מרכזי האוכלוסייה של ישראל בעתיד הלא-רחוק. לאחר 140 ימים של רקטות, ירי צלפים ושיגור בלוני תבערה חמאס לומד שהטרור השתלם. צריך לומר את האמת לציבור הישראלי: הסכם ישראל-חמאס הוא שגיאה ותפיסת ההכלה נכשלה", מסר בנט.

 

מפלגת 'ישראל ביתנו' מסרה בתגובה לדברי השר בנט: "מאחר והשר בנט הרבה להיעדר מישיבות הקבינט בנושא עזה, כל שכן האחרונה, הוא אינו בקיא בפרטים. ברמה העקרונית אכן מתקיים ויכוח בין ימין ממלכתי ואחראי שמייצג ליברמן, לבין ימין משיחי ופופוליסטי שמייצגים בנט וסמוטריץ', שתומכים במדינה דו-לאומית ובכיבוש עזה".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר, דיווח האתר "ערבי 21" מפי "מקור פלסטיני שבקיא במאמצים המצריים להגעה להפסקת אש ברצועה", כי מצרים הציעה לחמאס וליתר הפלגים ברצועה לנהל משא ומתן "ישיר למחצה" מול ישראל. על פי הדיווח, כחלק ממתווה ההצעה תגיע משלחת ישראלית לקהיר כבר ביומיים הקרובים. שתי המשלחות ישהו במלונות שונים, ולא ייפגשו פנים אל פנים. אולם, המצרים יעבירו את המסרים בין המשלחות. המו"מ עשוי להימשך חמישה ימים, כך על פי "ערבי 21".

 

המקור הפלסטיני מסר כי "חמאס הסכים להצעה המצרית, אך התנה זאת בהסכמת שאר הפלגים ברצועה". על פי הדיווח, מטרת ביקורו של ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, שהגיע אתמול לתל אביב והיום נסע לרמאללה, היא לסכם את מתווה ההצעה הזו. עוד ציין המקור כי ייתכן ו"הרשות הפלסטינית תנסה לטרפד את המהלך". אולם, לפי דבריו ישנו חוסר הסכמה גם בקרב בכירים בישראל בנוגע להצעה, כך שקיום מו"מ "ישיר למחצה" עדיין מוטל בספק.

 

רשת אל-מיאדין הלבנונית דיווחה מוקדם יותר כי הסכם הסדרת רצועת עזה יכלול רגיעה לשנה ומעבר ימי בטוח מהרצועה לקפריסין. כך דווח מפי "מקורות יודעי דבר". עוד דווח כי 48 השעות הבאות תהיינה מכריעות בנוגע לרגיעה בין חמאס לישראל, וכי ההסכם יכלול תשלום משכורות לפקידים בעזה על ידי קטאר ובשיתוף פעולה מצרי.

 

כמו כן, מקורות פלסטינים מסרו כי הדיונים על רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נכנסו לישורת האחרונה וכי ישנם מגעים מתקדמים לעסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל ופיוס בין פתח לחמאס. ישנם מאמצים כבירים של מצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס במהלך הימים הקרובים, לפני חג הקורבן, שייערך ביום שלישי בשבוע הבא.

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום לסוגיית ההסדרה ברצועת עזה. "אני לא יודע מה זה הסדרה. כל הססמאות וההגדרות הן לא רלווונטיות. מה שרלוונטי זו המציאות בשטח, העובדות בשטח ידברו וההתנהלות שלנו תהיה בהתאם" אמר. "בסוף השבוע אמרו לנו כי יש הסדרה, הפסקת אש. שיעשו מה שהם רוצים באופן חד צדדי ואנחנו נעשה מה שאנחנו מבינים. יש הרבה יוזמות ומתווכים, המצרים, האמריקאים, האו"ם. עם כל הכבוד להם, אנחנו נתנהג אך ורק על פי האינטרס שלנו".

 

"אין לנו שום אינטרס להרעיב את תושבי עזה, אלא לנהל דיאלוג עם ההמונים בעזה מעל ראשם של השליטים ברצועה", המשיך. "זה מה שאנחנו עושים. אנחנו אומרים בצורה הגלויה יותר, לא צריכים ביקורים חשאים. אם רואים שיש שקט ביטחוני, יש לנו עניין לאפשר תנאים יותר נורמליים לתושבי הרצועה. ההחלטה היא להעביר מסר: אם יהיה שקט, אז יהיה לתושבי עזה טוב. אם יהיה טרור והפרות סדר, אתם תהיו הראשונים להפסיד".