BETA

16.08.2018

11:30

"ההסכם עם חמאס יכלול רגיעה לשנה ומעבר ימי מעזה לקפריסין"

ברשת "אל-מיאדין" דווח כי ההסדרה תכלול תשלום משכורות לפקידים ברצועה ע"י קטאר ובשיתוף פעולה מצרי. ישנם מאמצים להגיע להסכם לפני יום שלישי הבא

הסכם הסדרת רצועת עזה יכלול רגיעה לשנה ומעבר ימי בטוח מהרצועה לקפריסין. כך דווח היום (חמישי) ברשת אל-מיאדין הלבנונית מפי "מקורות יודעי דבר".

 

עוד דווח כי 48 השעות הבאות תהיינה מכריעות בנוגע לרגיעה בין חמאס לישראל, וכי ההסכם יכלול תשלום משכורות לפקידים בעזה על ידי קטר ובשיתוף פעולה מצרי.

 

 

 

 

 

 

 

 

כמו כן, מקורות פלסטינים מסרו כי הדיונים על רגיעה ארוכת טווח בין ישראל לחמאס נכנסו לישורת האחרונה וכי ישנם מגעים מתקדמים לעסקת חילופי שבויים בין חמאס לישראל ופיוס בין פתח לחמאס. ישנם מאמצים כבירים של מצרים להגיע להסכם בין ישראל לחמאס במהלך הימים הקרובים, לפני חג הקורבן, שייערך ביום שלישי בשבוע הבא.

 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה(חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, פקיד ישראלי בכיר אישר לחדשות עשר את הדיווח לפיו ראש המודיעין המצרי עבאס כאמל ביקר אתמול בישראל, ונפגש בין השאר עם היועץ לביטחון לאומי מאיר בן-שבת. בלשכת ראש הממשלה מסרבים להתייחס לנושא. הבוקר דיווח עיתון "אל-חיאת" כי כאמל ביקר בתל אביב בניסיון אחרון להגיע להסכמות על ארבעה נושאים במסגרת הסכם ההסדרה של רצועת עזה. לפי הדיווח, כאמל הגיע לישראל כדי לדון בהסכמה ישראלית לרגיעה, ביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה ובשלב מאוחר יותר משא ומתן לא ישיר על חילופי שבויים עם חמאס. כמו כן אמור לכלול ההסכם הסכמה ישראלית לפיוס הפנים פלסטיני.

 

המקורות הפלסטינים טענו כי כאמל יגיע מאוחר יותר לרמאללה, שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לקבל את הסכמתו לארבעת הנקודות הללו. ביקורו של כאמל התרחש כשבמקביל בקהיר נמצאות שתי משלחות מטעם חמאס והג'יהאד האסלאמי, בנוסף למשלחות קטנות אחרות של יתר הפלגים ברצועה. משלחות מטעם החזית העממית והחזית הדמוקרטית יגיעו היום למצרים, כך לפי הדיווח. לסיכום דווח כי ההודעה על הסכם הרגיעה בנוכחות כל הפלגים תתקיים מחר בקהיר. במקביל, סוכנות האו"ם לפליטים הודיעה כי בתי הספר שלה יפתחו השנה כסדרם, חרף ביטול המימון האמריקני. 

 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום לסוגיית ההסדרה ברצועת עזה. "אני לא יודע מה זה הסדרה. כל הססמאות וההגדרות הן לא רלווונטיות. מה שרלוונטי זו המציאות בשטח, העובדות בשטח ידברו וההתנהלות שלנו תהיה בהתאם" אמר. "בסוף השבוע אמרו לנו כי יש הסדרה, הפסקת אש. שיעשו מה שהם רוצים באופן חד צדדי ואנחנו נעשה מה שאנחנו מבינים. יש הרבה יוזמות ומתווכים, המצרים, האמריקאים, האו"ם. עם כל הכבוד להם, אנחנו נתנהג אך ורק על פי האינטרס שלנו".

 

"אין לנו שום אינטרס להרעיב את תושבי עזה, אלא לנהל דיאלוג עם ההמונים בעזה מעל ראשם של השליטים ברצועה", המשיך. "זה מה שאנחנו עושים. אנחנו אומרים בצורה הגלויה יותר, לא צריכים ביקורים חשאים. אם רואים שיש שקט ביטחוני, יש לנו עניין לאפשר תנאים יותר נורמליים לתושבי הרצועה. ההחלטה היא להעביר מסר: אם יהיה שקט, אז יהיה לתושבי עזה טוב. אם יהיה טרור והפרות סדר, אתם תהיו הראשונים להפסיד".

 

השר אביגדור ליברמן
 

השר אביגדור ליברמן(רויטרס)

 

 

"היו כבר המון ניסיונות פיוס בין פתח לחמאס עם המצרים ואני לא רוצה להפריע, אבל להערכתי זה הכל עבודה לשווא", ציין ליברמן בהקשר לניסיונות הפיוס בין חמאס לפתח. "לרשות הפלסטינית יש אינטרסים משלה. האינטרס שלנו זה להפיל שלטון חמאס. אפשר בשתי צורות, או שנכנסים וכובשים, דבר שיעלה לנו בחיים של חיילים, או בצורה אחרת. אביב ערבי יכול לקרות גם בעזה ולא רק בתוניס. צריך כל הזמן לתקשר ישירות עם הציבור, כמה שיותר. לפי מה שאני רואה בסקירות של השיח ברשתות החברתיות בעזה, מעולם התמיכה בחמאס לא הייתה נמוכה יותר. חמאס לא הביא אחרי ארבעה חודשים כלום. ישראל היא הפתרון והתחילו להפנים את זה ברצועה, אני מציע שלא נשלה. זה לא יהיה מחר וגם לא מחרתיים, אבל אם אנחנו רוצים שתהיה יישות ערבים שתשב איתנו בשלום, זו הדרך".