16.08.2018

06:57

דיווח: ראש המודיעין המצרי ביקר בת"א כדי להגיע להסדרה בעזה

לפי "אל-חיאת", עבאס כאמל הגיע אתמול לישראל לדיון בהסכמה ישראלית לרגיעה. היום הוא יבקר ברשות וייפגש עם אבו מאזן. עוד דווח כי מחר יוכרז בקהיר על הגעה להבנות

ראש המודיעין המצרי, עבאס כאמל, ביקר אתמול (רביעי) בישראל בניסיון אחרון להגיע להסכמות על ארבעה נושאים במסגרת הסכם ההסדרה של רצועת עזה - כך דווח מפי מקורות פלסטינים בעיתון "אל-חיאת" הרואה אור בלונדון.

 

לפי הדיווח, כאמל הגיע לישראל כדי לדון בהסכמה ישראלית לרגיעה, ביצוע פרויקטים הומניטריים ברצועה ובשלב מאוחר יותר משא ומתן לא ישיר על חילופי שבויים עם חמאס. כמו כן אמור לכלול ההסכם הסכמה ישראלית לפיוס הפנים פלסטיני.

 

תנועת משאיות במעבר כרם שלום
 

תנועת משאיות במעבר כרם שלום (חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

המקורות הפלסטינים טענו כי כאמל יגיע מאוחר יותר לרמאללה, שם ייפגש עם יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, כדי לקבל את הסכמתו לארבעת הנקודות הללו.

 

ביקורו של כאמל התרחש כשבמקביל בקהיר נמצאות שתי משלחות מטעם חמאס והג'יהאד האסלאמי, בנוסף למשלחות קטנות אחרות של יתר הפלגים ברצועה. משלחות מטעם החזית העממית והחזית הדמוקרטית יגיעו היום למצרים, כך לפי הדיווח. לסיכום דווח כי ההודעה על הסכם הרגיעה בנוכחות כל הפלגים תתקיים מחר בקהיר.

 

 הנהגת חמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

 

אמש אמר פקיד ישראלי בכיר כי מצרים והאו"ם סיכמו עם ישראל וחמאס על חזרה להבנות "צוק איתן", במסגרתן חמאס יפסיק את על ההתקפות על ישראל מרצועת עזה ובתמורה ישראל תפתח את מעברי הגבול ברצועה ותרחיב את מרחב הדיג בעזה לתשעה מייל.

 

לדבריו, ההבנות הללו נכנסו לתוקף אתמול כאשר ישראל פתחה באופן מלא את מעבר כרם שלום ומעבר ארז. שרי הקבינט עודכנו על כניסת ההבנות לתוקף. הפקיד הבכיר ציין כי ישראל תבחן בשבועות הקרובים אם השקט ברצועת עזה נמשך ובהתאם לכך יקודמו מהלכים נוספים לשיפור המצב ההומניטרי בעזה ולשיקום תשתיות מים וחשמל ברצועה.

 

הקבינט המדיני-בטחוני התכנס אתמול לדון בעניין הסדרה בנושא רצועת עזה והפסקת אש עם חמאס. מדובר בדיון הרביעי בתוך עשרה ימים בעניין ההסדרה, זאת בצל הכרזתו של שר החינוך נפתלי בנט לפיה שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסדרה. בנוסף, בהתאם להחלטת שר הביטחון ליברמן, בהתייעצות עם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, נפתח אתמול מחדש מעבר כרם שלום לפעילות מלאה. כמו כן, הורחב מרחב הדיג ברצועת עזה לתשעה מיילים ימיים.

 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה (חדשות עשר)

 

 

פקיד ישראלי בכיר התייחס לסוגיית ההסדרה ואמר כי "לא תהיה הסדרה אמיתית עם חמאס בלי השבת בנינו ואזרחינו הביתה והבטחת השקט לאורך זמן. השקט הנוכחי הושג בעקבות ההבנות שקידמו המצרים והאו"ם שהובילו לשקט בשטח. לאור זאת חודשה פעילות מעבר כרם שלום ונפתח מרחב הדייג. ככל שההתחייבות הזאת תשמר, ניתן יהיה לטפל בסוגיות הומניטאריות ובתוכן השבת בנינו ואזרחינו".

 

השלב הראשון של היוזמה המצרית הגדולה, שהוצגה לראשונה בפגישתם של ראש הממשלה נתניהו והנשיא המצרי א-סיסי ב-22 במאי, אמור היה לעלות לדיון בקבינט. על הפרק ניצבת הפסקת אש יציבה מעט יותר, בתמורה להקלות ישראליות משמעותיות במעברים ברצועת עזה.

 

ליברמן התייחס אתמול למגעים בריאיון לאפי טריגר בתוכנית "בוקר טוב ישראל" בגלי צה"ל, ואמר כי ‏"כל עוד יש שקט - גם תושבי הרצועה מרוויחים. אם האלימות חוזרת - הם הראשונים להפסיד. המשוואה הזאת עובדת". לטענתו, "ארבעת הימים האחרונים היו השקטים ביותר בעוטף מאז מארס". הוא הוסיף כי הביקורת מצד בנט "מעידה על החוזק שלי", אך הבהיר: "אין לי זמן להתעסק בשטויות. בואו נדבר על דברים רציניים".

 

נתניהו וסיסי בפגישה
 

נתניהו וסיסי בפגישה (רויטרס)

 

 

ליברמן פנה אתמול ישירות לתושבי רצועת עזה, באמצעות "אלמונסק", עמוד הפייסבוק של מתאם פעולות הממשלה בשטחים, אלוף כמיל אבו רוקון. בפוסט נכתב: "תושבי עזה צריכים להבין שמדינת ישראל היא לא הבעיה אלא הפתרון. הבעיה היא הנהגת חמאס שמשתמשת באזרחים כתחמושת חיה וכמגן אנושי". כמו כן, הוסיף כי "לתושבי עזה יש מה להרוויח כשאזרחי ישראל נהנים משקט וביטחון, ומה להפסיד כאשר השקט מופר״. על הרגיעה המסתמנת אמר: "כל הסדרה ארוכת טווח חייבת לכלול את השבויים והנעדרים".

 

כאמור, בנט תקף אתמול בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן. שר החינוך הבהיר כי הוא ושרת המשפטים איילת שקד יצביעו נגד ההסדרה בעזה ואמר כי הוא הניח כבר לפני חודשיים בפני הקבינט תכנית אלטרנטיבית נגד הטרור בעזה שאינה כוללת מבצע קרקעי ברצועה.

 

"מחוות ליברמן לחמאס הם שגיאה - שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסכם ישראל-חמאס", אמר בנט. "זהו פרס על 130 ימים של טרור רקטות, צלפים ובלוני תבערה. הסכם של שקט זמני יאפשר לחמאס להתחמש מחדש ולהתעצם לקראת הסבב הבא. חמאס יהפוך ל"חיזבאללה 2".

 

בנט הוסיף: "ה-'שקט' יעניק לחמאס חסינות מוחלטת כדי להצטייד מחדש ברבבות רקטות שיאיימו על כל חלקי הארץ ויאפשר להם לפתוח במלחמה נגד ישראל בזמן ובתנאים שנוחים לו. הדבר יוביל, בסופו של דבר, לפתיחת שתי חזיתות מסוכנות, צפונית ודרומית, במועד שיקבע האויב ועל פי תנאיו".