BETA

16.08.2018

06:42

חשבון פשוט: הפשיעה במגזר הערבי גואה אך השוטרים בקושי מוקצים

שיעור מעורבותם של ערבים ישראלים בעבירות פליליות חמורות עולה על חלקם באוכלוסייה, לעיתים יותר מפי שניים. על אף שישנן תוכניות לחיזוק השיטור במגזר, הביצוע מתקדם לאט

דוח מבקר המדינה שפורסם אתמול (רביעי) עסק בהתמודדותה של המשטרה עם החזקת אמצעי לחימה לא חוקיים ואירועי ירי במגזר הערבי. כמה נרחבים מימדי התופעה וכיצד מתמודדות עמה הרשויות? עשינו "חשבון פשוט".
 

מאז שנת 2000, כמעט 70 גברים ונשים במגזר הערבי נרצחים מדי שנה. מאז 2014 ועד לחודש אוקטובר 2016, נרצחו 30 נשים ערביות, שהן 42 אחוזים מכלל הנשים שנרצחו באותה תקופה בישראל - למעלה מפי שניים משיעורן באוכלוסייה הכללית.
 

מבחינת מעורבות אזרחיה הערביים של ישראל בפלילים, דוח המבקר מצביע על כך שב-40 אחוזים מהעבירות האלימות שבהן מטפלת המשטרה וב-60 אחוזים ממקרי הרצח מעורבים אזרחים ערבים.

 

 

נשק בלתי חוקי שנתפס בפשיטת המשטרה ביפו
 

נשק בלתי חוקי שנתפס בפשיטת משטרה ביפו(חדשות עשר )

 

 

תופעות הפשיעה הבולטות ביותר בחברה הערבית הן החזקת אמצעי לחימה בלתי חוקיים וריבוי אירועי ירי וחבלה מסכני חיים. כך למשל, שיעור עבירות הירי בקרב ערבים-ישראלים גבוה פי 17 משיעור אותן עבירות באוכלוסיה היהודית. כמו כן, למעלה מ-70 אחוזים מעבירות הירי בחברה הערבית נעשות בידי אזרחים ללא עבר פלילי.
 

כיצד מנסות הרשויות להתמודד עם המציאות הקשה בשטח? בשנת 2015, מנהלת המגזר הערבי במשטרה יצרה תוכנית חומש לפיה יוקמו 11 תחנות חדשות ביישובי החברה הערבית ובנוסף עשר תחנות קיימות יחוזקו. אולם מאז שנהגתה התוכנית, הוקמו רק שתי תחנות בלבד – בכפר כנא ובג'סר א-זרקא, והן מוקמו במבנים זמניים.
 

המנהלת אמורה לפעול להוספת 600 משרות המיועדות לשוטרים מוסלמים. מדובר בנתון שאולי נשמע גבוה אך מדובר בשישה אחוזים בלבד מכלל הגיוס למשטרה. בפועל, לפי הדוח השנתי של המשטרה, שוטרים מוסלמים מהווים 1.8 אחוזים בלבד מכלל השוטרים בישראל.

 

המשטרה: "פועלים בנחישות נגד אחזקה, סחר ושימוש באמל"ח"

 

בתגובה לדוח נמסר ממשטרת ישראל: "לצערנו אירועי ירי מתרחשים לעיתים קרובות מדי ביישובי החברה הערבי בישראל, רובם על רקע סכסוכים פנימיים הגולשים לאלימות. משטרת ישראל פועלת בנחישות לאורך כל ימות השנה נגד אחזקה, סחר ושימוש באמל"ח בכל זמן ובכל מקום. לצד ביצוע חקירות יסודיות של כל מקרה ירי וחתירה למעצר והעמדה לדין של כל פורע חוק, הרי שפעילות זו הביאה לתפיסת כמויות נשק חסרות תקדים, בפרט ביישובי המגזר הערבי. בשנת 2017 נתפסו ע״י המשטרה אלפי אמצעי לחימה, נעצרו בכל רחבי הארץ 2,225 חשודים והוגשו 1,137 כתבי אישום כנגד חשודים בגין עבירות אמל״ח המהווים עלייה של כ- 10% בכמות המעצרים ושל למעלה מ- 40% בכמות כתבי האישום (ביחס לשנת 2016). באשר לטיפול באירועי ירי, הרי שבשנת 2017 חלה ירידה של 16% בכמות האירועים שהתקבלו במוקד המשטרה. בחציון הראשון של שנת 2018 חלה עלייה משמעותית של כ- 40% בכמות המעצרים ועלייה משמעותית עוד יותר של 75% בכמות כתבי האישום שהוגשו כנגד המעורבים באירועי ירי לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

בשנים האחרונות פועלת המשטרה ביחד עם המשרד לביטחון הפנים על בסיס תכנית רב שנתית לחיזוק שירותי המשטרה ביישובי החברה הערבית בישראל, באמצעות מנהלת ייעודית שהוקמה לטיפול בנושא חשוב זה. במסגרת התכנית מחוזקים כלל מערכי הליבה בתחנות ונקודות משטרה במגזר תוך הוספת עשרות תקנים, בפרט בתחום החקירות. לצד פעילות האכיפה, אנו ממשיכים להעמיק את שירותי המשטרה ביישובי המגזר הערבי כולו ומבצעים כל העת פעילות מניעה והסברה במטרה לשנות את נורמות הציות לחוק. בימים אלו מבוצעת עבודת מטה משותפת למ"י ולמצ"ח שתכליתה הקמת יחידה משותפת למאבק בגניבות אמל"ח מצה"ל, תהליכים לחיזוק ממשקי העבודה בין המשטרה לצה"ל ולשב"כ, הקמת דסק אמל"ח, הכנסת טכנולוגיה מתקדמת לסל הכלים, קיום תכניות מניעה ייחודיות לבני נוער, קידום מהלכים להחמרת

ענישה נגד העבריינים ועוד.

 

לצד כל אלו פועלת המשטרה להגברת שיתוף הפעולה וחיזוק אמון הציבור הערבי במשטרה. קיימת בעיית אמון בכל מוסדות השלטון בישראל ובתוכם, בין היתר, גם למשטרת ישראל. מעבר להקמת תחנות משטרה חדשות ביישובי המגזר, פועלת המשטרה במגוון דרכים לגיוס רב תרבותי לשורותיה כדי שכולם ירגישו חלק ממנה, ובהתאם חל זינוק משמעותי בשיעור הגיוס למשטרה מקרב החברה הערבית בישראל, התגייסות זו של ערבים מוסלמים ונוצרים לשורות המשטרה ממחישה את השינוי ביחס החברה הערבית למשטרת ישראל ועל עליית האמון בה. צריך לזכור כי השינוי אינו קורה בין לילה ואינו נחלת המשטרה לבדה, גם אם היא זו שמתמודדת עם תופעות הפשיעה בקצה לאחר נשירה מבתי הספר, אכזבה מהיעדר תעסוקה, חינוך, בריאות ועוד. בסופו של יום, למרות  כל החסמים והקשיים המובנים הכרוכים בתהליך, המשטרה תמשיך ותשקיע מאמצים למלחמה בשימוש באמצעי הלחימה ובירי במגזר. בהקשר זה חשוב לציין, על מנת למגר ולשרש תופעות חברתיות פסולות ואורחות חיים אלימות שפוגעות בחיי אדם יש צורך בשילוב זרועות בראש ובראשונה של המנהיגות המקומית שתסמן את אותן תופעות כשליליות, שתוקיע אותן מעל כל במה ותסמן לאוכלוסייה הרלוונטית מה מקובל ומה אין מקומו יותר בקרב אזרחים נורמטיביים שומרי חוק. שיתוף פעולה כזה בין מוסדות השלטון לשינוי חינוכי, בין המשטרה כאוכפת חוק ובין ההנהגה שמסמנת את גבולות הגזרה הקהילתיים, היא זו שתביא בסופו של דבר למיגור האלימות והירי".