15.08.2018

22:42

האם הכלכלה הדיגיטלית תאפשר למנוע העלמת הכנסות?

הישראלים עדיין מרבים להשתמש בכסף מזומן שניתן להסתיר בקלות, כמו גם בקבלות נייר שניתן לזייף ללא קושי. המהפך הדיגיטלי מנסה לשים לכך סוף • "50 גוונים של שחור"

האם בעידן שבו התשלומים הופכים יותר ויותר אלקטרוניים, בעזרת האינטרנט והאפליקציות, יהיה קשה הרבה יותר להעלים הכנסות מהמדינה?

 

בישראל יש עדיין המון כסף מזומן, שהוא פתח לצרות, גם כשמדובר בעסקאות קטנות של אזרחים נורמטיביים, וגם כשמדובר בעבריינים בעלי יצירתיות אינסופית.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אדם מחזיק שטרות של 100 דולר
 

פחות ישתמשו בשטרות? (GettyImages/אימג'בנק)

 

 

"אני זוכר שבחיפוש בבית, אחד הכלבים גירד פאנל", אומר תומר מצא, מנהל יחידת הכלבנים של רשות המיסוי, "לא הבנו בהתחלה מה הוא רוצה. אחרי חיפוש, אנחנו רואים שמאחורי הפאנל, בתוך הקיר, מוחבא כסף".

 

כמו הכסף המזומן, גם העובדה שחשבוניות הן כיום מנייר, ואפשר די בקלות להיכנס לכל חנות דפוס ולייצר אותן בכמויות, הפכה את החשבוניות הפיקטיביות למכת מדינה. "מדובר במכה שהיא אופיינית לא רק במדינת ישראל ואנחנו מפתחים טכנולוגיה הרבה יותר מתקדמת ביחס למה שעשינו עד יום, זאת על מנת למנוע את הנושא הזה", מסביר ערן יעקב, מנהל רשות המיסים, "מדינת ישראלים מפסידה בגלל זה מיליארדים".

 

לפני שנה ביקרנו בשבדיה - מדינה שמוכיחה שלנהל מערכת כלכלית דיגיטלית שבה כמעט הכל מתועד ולא ניתן להסתרה, זה לא מדע בדיוני. שילמנו באמצעות ישומון אפילו על פירות וירקות בשוק וחווינו מקרוב את הפער העצום בין ישראל לעולם, אבל דבר אחד כן השתנה מאז שחזרנו משטוקלהולם בקיץ שעבר, ישראל העבירה סוף סוף חוק לצמצום השימוש בכסף מזומן.