BETA

15.08.2018

19:00

מכה לכחלון: עלייה של 0.9% בדיור - ההוזלה שנרשמה השנה נמחקה

זינוק חד בחודשיים האחרונים ביטל תקופה ארוכה של ירידות מחירים. על פי נתוני הלמ"ס, העלייה הגבוהה ביותר היא 2.2% במחוז תל אביב. מטה הדיור: "מלחמה ארוכה וסיזיפית"

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (רביעי) את נתוני השינוי במחירי שוק הדירות, שאינם נכללים במדד המחירים לצרכן. בבדיקת הלשכה נמצא כי בחודשיים האחרונים עלו מחירי הדירות בארץ ב- 0.9%, וכי עלייה זו הביאה למחיקת ירידת המחירים שנרשמה במהלך השנה החולפת, וכעת ניצב המשק בדיוק באותה נקודה בה היה לפני שנה.

 

מהשוואת העסקאות שבוצעו בחודשים מאי-יוני, לעסקאות שבוצעו בחודשים אפריל-מאי, נמצא כי המחוז היחיד בארץ בו נרשמה ירידת מחירים הוא מחוז חיפה, בו התקבלה מגמה הפוכה לזו הארצית, עם ירידת מחירים של 0.8%. העלייה החדה ביותר נרשמה במחוז תל אביב, עם 2.2%, בעוד בירושלים נשמה עליית מחירים של 0.8%, בדרום עלו המחירים ב-0.7%, במחוז המרכז 0.6% ובצפון עלייה מתונה יחסית של 0.2%.

 

ירידה בהתחלות הבנייה, בתוספת אובדן הפופולריות שחווה תוכנית מחיר למשתכן בעקבות תלונות של משתכנים לא מרוצים, הם שניים מהגורמים שהביאו לעלייה במחירי העסקאות שבוצעו בחודשיים האחרונים. מדובר בשינוי מגמה שעשוי גם להביא לירידה במוטיבציה של כחלון לשמור על הממשלה הנוכחית, וכעת יתכן כי יעדיף להקדים את הבחירות כדי להמשיך ולהיזכר כמי שהצליח להוזיל את מחירי הדירות, או לכל הפחות להשאיר אותם על כנם במשך שנה.

 

 נתניהו וכחלון
 

נתניהו וכחלון (רויטרס)

 

 

ממטה הדיור במשרד האוצר נמסר: "היום אפשר לומר בביטחון שזו כבר שנה שנייה שהשתוללות המחירים בשוק הנדל"ן שפקדה את ישראל בעשור האחרון פסקה. בשנה החולפת, לראשונה זה למעלה מעשור, מחירי הדירות שינו את כיוונם ועליית המחירים נעצרה. כל הנתונים מצביעים על השינוי החד שמתחולל בשוק הנדל"ן בחודשים האחרונים, המשקיעים נוטשים בהמוניהם את השוק בעקבות פעילות משרד האוצר וכמובן בגלל הציפיות להמשך ירידות המחירים".

 

"עשרות אלפי הזוגות הצעירים, זכאי מחיר למשתכן, מצביעים ברגליים ומביעים את תמיכתם בתוכנית. המלחמה הזאת היא מלחמה ארוכה וסיזיפית, יש בה חודשים טובים יותר ופחות, אבל אנחנו נלחמים בה באומץ ובנחישות עבור הזוגות הצעירים והדורות הבאים. אנחנו נמשיך בפעילות שלנו במלוא הכוח ונאפשר לחסרי דיור לקבל דירה במחיר שפוי והוגן", לשון ההודעה.

 

אבי גבאי
 

אבי גבאי (רויטרס)

 

 

יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, כתב בפייסבוק כי "משהו דפוק כאן. אני מסתובב בארץ ופוגש יותר מדי צעירים שמחכים לרגע שיקבלו ירושה, כי זו הדרך היחידה שבה יגיעו לדירה משלהם. מחירי הדירות כל כך גבוהים ולא פרופורציונאליים לשכר הממוצע שרק דרך ירושה של ההורים, יוכל צעיר ישראלי כיום להגיע לדבר הבסיסי ביותר שאליו שואף כל אדם להגיע - בית משלו. זהו המצב הנוראי כיום איתו צריכים הצעירים של ימינו להתמודד. זו המדינה שהורשנו להם אחרי עשור של הזנחה מזעזת וחסרת גבולות של שוק הנדל״ן שהפך למפלצת פראית ואכזרית שמונעת מכל אותם צעירות וצעירים טובים, מיטב בנינו ובנותינו, להגיע לבית משלהם מבלי לעבור קודם אצל עו"ד של ירושות".

 

"אם בזמני הספיקו 80-70 משכורות לרכישת דירה, כיום אנחנו מדברים על 200-150 משכורות לפחות", הוסיף. "הנתון הזה הוא הרבה מעבר למספר, הנתון הזה הוא מכת מחץ לתקווה של דור שלם של צעירים שלא רואים עתיד אמיתי ומתנהגים בהתאם - מבזבזים כסף על דמי שכירות מטורפים בטווח המידי, כי בטווח הרחוק הם אינם רואים דירה משלהם. המדינה הזו הפקירה את הדור הצעיר ושלחה אותו לחפש את האופק שלו בירושות. ראש הממשלה ושרי האוצר והשיכון בעשור האחרון שותפים לפשע הנוראי הזה ואני מסתכל על המצב הנוראי הזה אליו הגענו ואני כולי תקווה שזה לא מאוחר מדי לתקן את הנעשה".

 

שר האוצר, משה כחלון, התראיין לפני כחודשיים לתוכנית "לונדון את קירשנבאום" וטען כי מחירי הדיור ימשיכו לרדת, וכי מדובר במגמה שיהיה קשה לשנות. "אני מסכים שזה עדיין לא משמעותי, אך המגמה ברורה", אמר כחלון, "הצפנו את השוק בדירות, הוכחנו לכל ישראל שניתן קבל דירות במחירים זולים יותר, הרחקנו משקיעים מהשוק, קיצרנו תהליכים, עשינו 21 חוקים ופעולות כדי להגיע למצב הזה".