15.08.2018

18:28

בווידאו: דיווח על התפרצות העכברת

בהלת העכברת הגיעה לנהר: פארק הירדן הוכרז נגוע בחיידק

נוסף על אתר התיירות הפופולרי, נסגרו גם המג'רסה ונחל ג'ילבון שברמת הגולן. משרד הבריאות: "אנו קוראים לא לעצור את שגרת הטיולים בצפון, אך יש לשמור על ההנחיות"

משרד הבריאות הכריז היום (רביעי) על שלושה מקורות מים נוספים החשודים כנגועים בחיידקים הגורמים למחלה הזיהומית עכברת - המג'רסה, נחל ג'ילבון ופארק הירדן. זאת, לאחר שהנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזוויתן נסגרו מוקדם יותר השבוע עד להודעה חדשה.

 

בהודעת המשרד נכתב: "אנו מבקשים להרגיע את הציבור וקוראים לא לעצור את שגרת החופש והטיולים בשמורות הטבע והנחלים שבצפון. יחד עם זאת, נדגיש כי לאור ריבוי המקרים של המחלה והאימות החיובי של מקרי הדבקה יש להקפיד ולשמור על ההנחיות בנוגע למניעת מחלת הלפטוספירוזיס. עדכון ההנחיות לציבור מגיע לאחר התייעצויות עם כל גורמי המקצוע הרלוונטיים בתחום והרשויות המוסמכות".

 

כל האתרים שנסגרו נמצאים ברמת הגולן, ומהמועצה האזורית גליל עליון נמסר כי "במועצה הביעו שמחה גדולה על ממצאי הבדיקה של משרד הבריאות, שמצאה כי אין חשש להידבק במחלת העכברת לשוהים בנחלי הגליל. ראש מועצה אזורית הגליל העליון גיורא זלץ אמר כי הוסרה עננה כבדה, והציבור הרחב מוזמן לחזור וליהנות מהנחלים הצוננים ומשפע האטרקציות האחרות בגליל העליון". לאות הזדהות עם עסקי התיירות במועצה ייצאו מחר יותר מ-80 עובדים לשייט קיאקים לאורך נחלי הגליל.
 

 ראפטינג בנהר הירדן
 

ראפטינג בנהר הירדן ( ארכיון חדשות עשר)

 

 

מוקדם יותר היום דווח כי ארבעה נערים אושפזו השבוע בחשד להידבקות בעכברת לאחר שהשתתפו בטיול בנהר הירדן, ובדיקות המעבדה שיכריעו האם אכן מדובר בעכברת יגיעו רק בעוד כיומיים. הארבעה, תלמידים באותה מסגרת חינוכית, טיילו במסגרת ארגון נוער באתר "אבו-קייאק" שבפארק הירדן לפני כשבועיים. לאחר הביקור המקום החלו להתגלות אצלם תסמיני מחלת הדומה לסימפטומים המאפיינים את מחלת העכברת, בה נדבקו מטיילים אחרים שביקרו בנחלי הגולן בתקופה האחרונה.

 

פרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים במרכז הרפואי מעייני הישועה, בו אושפזו הנערים, אמר כי "שניים מהתלמידים אושפזו ביום שני בערב ושניים נוספים אתמול. מאחר ולנערים יש תסמינים קליניים ובבדיקות מעבדה נחשד כי הם חולים בעכברת, הם מטופלים בנוזלים ובאנטיביוטיקה ספציפית". עוד הוסיף, כי "חדר המיון במקום נערך לקליטתם של תלמידים נוספים במהלך היממה הקרובה".

 

פרופ' מוטי רביד, המנהל הרפואי של מעייני הישועה, ציין כי הבדיקות נשלחו למעבדה וכי תוצאות וודאיות יגיעו בעוד כיומיים. עוד נמסר מהמרכז הרפואי כי הם דיווחו למשרד הבריאות על החשד להדבקות במחלה תוך דגש כי מדובר באזור שונה מהאזורים שעליהם פורסמה אזהרה עד כה.

 

מהנהלת אתר "אבו-קייאק" נמסר בתגובה לאשפוז הנערים כי המים במקום לא נבדקו ולא נדגמו. "הקביעה שהמים ב'אבו-קייאק' יכולים לגרום למחלת העכברת היא חסרת בסיס וגורמת נזק רב למקום", הובהר. "במהלך החודשים האחרונים פקדו את האתר אלפי אנשים, ולא ידוע לנו על מקרים, תלונות או אשפוזים בבתי החולים שנגרמו בשל בילוי אצלנו". עוד הובהר כי בירור שקיימו אנשי רישוי עסקים של המועצה האזורית עמק הירדן מעלה כי הירדן נדגם פעמיים לאחרונה ולא נמצא כל זיהום במימיו.

 

 שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת
 

שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת( חדשות עשר)

 

 

בסך הכול, נכון להיום, מאושפזים 22 בני אדם עם חשד לעכברת ברחבי הארץ. בבית החולים שערי צדק מסרו היום כי "עד הבוקר הגיעו אלינו 64 בני אדם בעקבות ההתפרצות, שליש מתוכם ילדים. נכון לשעות הצהריים ישנם שלושה ילדים מאושפזים ושניים נמצאים בתהליך ברור במיון ילדים. יש ארבעה מבוגרים מאושפזים ושניים במיון".

 

מהמרכז הרפואי לגליל שבנהריה נמסר כי היום פנו אליו שני צעירים בני 25 ו-19 תושבי הצפון, ללא קשר משפחתי ביניהם, עם תלונות על כאבי שרירים וצמרמורת. מהשניים נלקחו דגימות דם שהועברו למעבדה במרכז הארץ, על מנת לברר האם מדובר בעכברת. התוצאות צפויות להגיע בימים הקרובים. מאושפזים נוספים נמצאים בבית החולים זיו שבצפת.

 

יש לציין כי לא מדובר במגפה, אבל אין ספק שמספר החולים יעלה בשבועות ובימים הקרובים. לפי ההערכות, העכברת תהיה כאן לפחות עד אוקטובר, עת יגיעו הגשמים הראשונים.

 

בתוך כך, מחברת "מי עדן" נמסר היום כי בבדיקה האחרונה שבוצעה במי מעיין הסלוקיה התגלתה חריגה מהתקן, וכי כניסת המים למפעל הופסקה מיידית והנושא דווח למשרד הבריאות כמתבקש במקרים אלו. טרם התברר אם הזיהום קשור למחלת העכברת. בחברה הבהירו כי "המים שבמלאי המפעל נבדקו ונמצאו תקינים. מי עדן פועלת בהתאם לתקני איכות מהגבוהים ומהמחמירים בעולם. החברה מבהירה שכל מוצריה יוצאים לשיווק רק לאחר שנבדקו כנדרש והתוצאות נמצאו תקינות".