BETA

15.08.2018

18:29

ארבע שנים אחרי: הפצ"ר סגר את חקירת "יום שישי השחור" ברפיח

אירועי הקרב שהתרחש ב"צוק איתן", במהלכו נחטפה גופת סגן הדר גולדין, לא יחקרו על ידי מצ"ח. בקרב הופעל נוהל חניבעל ונהרגו עשרות פלסטינים. "השיקולים היו מבצעיים"

חקירת "יום שישי השחור" ברפיח נסגרה. ארבע שנים אחרי, החליט היום (רביעי) הפצ"ר, אלוף שרון אפק, לסגור את חקירת הקרב שהתרחש במבצע צוק איתן ובמסגרתו נחטפה גופתו של הדר גולדין ונהרגו מפקד סיירת גבעתי רס"ן, בניה שראל, וסמ"ר ליאל גדעוני.

 

המשמעות היא שאירועי הקרב, במהלכו הופעל נוהל חניבעל ונהרגו עשרות פלסטינים, בהם אזרחים בלתי מעורבים, לא יחקרו על ידי מצ"ח. "אירועי הקרב ברפיח נבדקו באופן מקיף ומקצועי על-ידי מנגנון הבירור המטכ"לי", נמסר מהפצ"ר, "לאחר בחינה יסודית של ממצאי הבדיקה הוחלט כי אין מקום לפתיחת חקירה פלילית ביחס לאירועי הקרב".

 

בפרקליטות הצבאית ציינו כי "הקרב ברפיח נבדק על-ידי שלושה צוותי תחקור בראשות קציני מילואים בדרגת תת-אלוף שהורכבו ממומחים במקצועות הצבאיים הרלוונטיים, בהם מקצועות החי"ר, תותחנות, הפעלת אש אווירית, שריון ומודיעין. במסגרת הבדיקה נאספו מאות רבות של מסמכים, סרטים, הקלטות קשר וחומרים מודיעיניים ונערכו פעולות רבות שתכליתן לנתח כל היבט הקשור לקרב בכללותו ולאירועים פרטניים במסגרתו. הדבר אפשר לגבש תמונה מקיפה ביחס לקרב, לפקודות שניתנו, למהלכי הכוחות ולאירועים שהתרחשו במהלכו".

 

  צה"ל מפגיז את אזור רפיח בתגובה לניסיון חמאס לחטוף חייל
 

צה"ל מפגיז את אזור רפיח ב"יום שישי השחור" (רויטרס)

 

 

הממצאים מלמדים לטענת הפרקליטות כי צה"ל פעל במטרה לעצור את החטיפה של גולדין. "באותה עת ההערכה בקרב כוחות צה"ל הייתה כי סגן גולדין עודנו בין החיים", הוסיפו בפרקליטות, "הלחימה הקרקעית והפעלת האש במהלך הקרב נעשתה על בסיס שיקולים מבצעיים, תוך ניסיון להימנע ככל הניתן מפגיעה באזרחים בלתי מעורבים".

 

הפרקליטות אף התייחסה לתוצאות הקרב עצמו, במהלכו נהרגו כפי שצוין עשרות פלסטינים, בהם אזרחים בלתי מעורבים. "במהלך הקרב הרגו כוחות צה"ל לפחות 42 פעילים צבאיים של ארגוני הטרור הפלסטינים", אמרו בפרקליטות, "בנוסף, מבחינה של כלל הטענות שהועלו, אפשר שנהרגו באופן לא מכוון עד כ-70 אזרחים כתוצאה מתקיפה של מטרות צבאיות ופעילים צבאיים".

 

במסגרת ההחלטה הצביע הפצ"ר על לקחים מערכתיים ומבצעיים שעלו מהבדיקה שנערכה, כגון לקחים הנוגעים לתחום הפעלת האש ולפעילותם של תאי התקיפה, ולהרחבת התיעוד של הפעילות המבצעית. "חלק משמעותי מהלקחים כבר הועברו לטיפול המפקדים במהלך תהליך הבדיקה ויושמו זה מכבר", נמסר.

 

 הדר גולדין
 

נחטף במהלך הפעולה. הדר גולדין

 

 

הפרקליטות הצבאית אף פרסמה תוצאות בדיקות של אירועים נוספים שהתרחשו בזמן צוק איתן, בהם אירוע שהתרחש בצומת בלביסי, שבאזור רפיח, במהלכו נהרגו 16 בני אדם. "הפצ"ר מצא כי כי תהליכי התקיפה עלו בקנה אחד עם הוראות הדין הישראלי", נמסר.

 

הפצ"ר אף בדק את הטענות בנוגע לפגיעה בבית החולים אל-נג'אר על ידי צה"ל כאשר גם במקרה זה, לא נמצאה סיבה לפתיחה בחקירה פלילית. בנוגע לטענות כי אסיל אבו מחסן נהרגה כתוצאה מתקיפת צה"ל בזמן שברחה עם משפחתה לכיוון צומת רפיח בזמן המלחמה. "ככל שמדובר בפגיעה שנגרמה על ידי צה"ל, נמסר מהפצ"ר, "הרי שמדובר באירוע שהתרחש שלא במכוון, כתוצאה מירי שכוון לעבר פעילים צבאיים ומטרות צבאיות. הפגיעה בפועל באזרחית שלא הייתה מעורבת היא תוצאה מצערת, אך אין בה כדי להשליך בדיעבד על חוקיות הפעלת האש".

 

אירוע נוסף שנבדק הוא מותם של חמישה אנשים כתוצאה מתקיפת אופנוע ברפיח. גם במקרה זו מצא הפצ"ר כי ההתנהלות הייתה כדין. נוסף כל כך, נמצא כי אין בסיס בטענה כי צה"ל תקף מבנה בבית חאנון וגרם למותם של חמישה בני אדם באותו אירוע.

 

 צה"ל מפגיז את אזור רפיח בתגובה לניסיון חמאס לחטוף חייל
 

צה"ל מפגיז את אזור רפיח בתגובה לניסיון חמאס לחטוף חייל( רויטרס)

 

 

בנוגע לאירוע שהתרחש בעיר עזה, במהלכו נטען כי תשע נשים נהרגו מאש צה"ל, נטען על ידי הפצ"ר כי תקיפה שכזו מעולם לא בוצעה. תקרית אחרת שנבדקה התרחשה בחאן יונס, כאשר על פי הטענות, ירי צה"ל גרם למותם של 35 בני אדם. "לאחר בדיקת הממצאים העובדתיים, נמצא כי התקיפה בוצעה בקנה מידה אחד עם הוראות הדין". בצד זאת,
המליץ הפצ"ר על לקחים מבצעיים שנועדו לסייע במניעת אירועים דומים בעתיד.

 

אירוע נוסף שהפצ"ר סגר את חקירתו התרחש באל בורייג', שבמרכז הרצוצעה, שם נהרגו על פי הטענה חמישה בני משפחה. בדומה לכך, נסגרה חקירת אירוע בנוסייראת, במסגרתו נהרגו שישה בני אדם. באשר להריסת "המגדל האיטלקי" בעיר עזה, מסר הפצ"ר כי לא נמצאה סיבה לפתיחת חקירה פלילית.

 

בתוך כך, הורה הפצ"ר על בדיקה מקדמית בעניין פגיעה באזרחים בחורבת חזאעה, שבדרום רצועת עזה, באמצעות היחידה הארצית לחקירות מבצעיות.