15.08.2018

10:09

עודכן:

בהלת העכברת: חשד להידבקות בנהר הירדן; חריגה במפעל "מי עדן"

4 נערים ביקרו לפני שבועיים באתר בפארק הירדן והועברו למרכז הרפואי "מעייני הישועה" לאחר שהתגלו אצלם תסמיני המחלה • טרם התברר אם הזיהום במעיין הסלוקיה קשור למחלה

ארבעה נערים, בני 14 ו-15, אושפזו השבוע במרכז הרפואי "מעייני הישועה" בחשד להידבקות במחלת ה"עכברת" (לפטוספירוזיס) לאחר שהשתתפו בטיול בנהר הירדן. אם יתברר כי הם אכן חולים במחלה, יהיה זה המקרה הראשון שאינו בנחלי הגולן. 

 

הארבעה, תלמידים באותה מסגרת חינוכית, טיילו במסגרת ארגון נוער באתר "אבו-קייאק" שבפארק הירדן לפני כשבועיים. לאחר הביקור המקום החלו להתגלות אצלם תסמיני מחלת הדומה לסימפטומים המאפיינים את מחלת העכברת, בה נדבקו מטיילים אחרים שביקרו בנחלי הגולן בתקופה האחרונה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

פרופ' אלי סומך, מנהל אגף הילדים במרכז הרפואי מעייני הישועה, אמר כי "שניים מהתלמידים אושפזו ביום שני ערב ושניים נוספים אתמול. מאחר ולנערים יש תסמינים קליניים ובבדיקות מעבדה נחשד כי הם חולים בעכברת, הם מטופלים בנוזלים ובאנטיביוטיקה ספציפית". עוד הוסיף, כי "חדר המיון במקום נערך לקליטתם של תלמידים נוספים במהלך היממה הקרובה".

 

פרופ' מוטי רביד, המנהל הרפואי של מעייני הישועה, ציין כי הבדיקות נשלחו למעבדה וכי תוצאות וודאיות יגיעו בעוד כיומיים. עוד נמסר מהמרכז הרפואי כי הם דיווחו למשרד הבריאות על החשד להדבקות במחלה תוך דגש כי מדובר באזור שונה מהאזורים שעליהם פורסמה אזהרה עד כה.

 

מהנהלת אתר "אבו-קייאק" נמסר כי המים במקום לא נבדקו ולא נדגמו. "הקביעה שהמים ב'אבו-קייאק' יכולים לגרום למחלת העכברת היא חסרת בסיס וגורמת נזק רב למקום", הובהר. "במהלך החודשים האחרונים פקדו את האתר אלפי אנשים, ולא ידוע לנו על מקרים, תלונות או אשפוזים בבתי החולים שנגרמו בשל בילוי אצלנו". עוד הובהר כי בירור שקיימו אנשי רישוי עסקים של המועצה האזורית עמק הירדן מעלה כי הירדן נדגם פעמיים לאחרונה ולא נמצא כל זיהום במימיו.

 

בד בבד, מסרו בבית החולים שערי צדק כי "עד הבוקר הגיעו אלינו 64 בני אדם בעקבות ההתפרצות, שליש מתוכם ילדים. נכון לשעות הצהריים ישנם שלושה ילדים מאושפזים ושניים נמצאים בתהליך ברור במיון ילדים. יש ארבעה מבוגרים מאושפזים ושניים במיון".

 

בתוך כך, מחברת "מי עדן" נמסר היום כי בבדיקה האחרונה שבוצעה במי מעיין הסלוקיה התגלתה חריגה מהתקן, וכי כניסת המים למפעל הופסקה במיידית והנושא דווח למשרד הבריאות כמתבקש במקרים אלו. טרם התברר אם הזיהום קשור למחלת העכברת. 

 

בחברה הבהירו כי "המים שבמלאי המפעל נבדקו ונמצאו תקינים. מי עדן פועלת בהתאם לתקני איכות מהגבוהים ומהמחמירים בעולם. החברה מבהירה שכל מוצריה יוצאים לשיווק רק לאחר שנבדקו כנדרש והתוצאות נמצאו תקינות".

 

 נחל זוויתן
 

נחל זוויתן (חדשות עשר)

 

 

אתמול הודיע משרד הבריאות כי 12 בני אדם אובחנו כחולים במחלה. מוקדם יותר הודיע המשרד כי אתמול אומתה לראשונה תוצאה חיובית בהדבקה במחלת ה"עכברת" בדגימות שנלקחו ממספר חולים חשודים. 11 בני אדם נוספים פנו אתמול למרכזים הרפואיים בצפון עם תלונות על תסמינים המעלים חשד כי נדבקו בעכברת.
 

למרכז הרפואי לגליל שבנהריה, פנו באופן עצמאי מאז אתמול בבוקר שתי נשים בנות 26 ו-24 וגבר בן 48, כולם תושבי הצפון ללא קשר משפחתי ביניהם. מהמרכז הרפואי נמסר כי השלושה פנו לחדר המיון בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת והגיעו עם תלונות בין השאר על כאבי שרירים וגב, חום ותחושת צמרמורת והתוצאות בעניינם אמורות להתקבל בימים הקורבים.
 

לבית החולים זיו שבצפת, הגיע אתמול גבר בן 33 מהמרכז ובחורה בת 23 מיישוב קהילתי בגליל, שניהם טיילו בנחלי הגולן, הגיעו לקבלת טיפול רפואי ובדיקות הדם שנלקחו מהם נשלחו למעבדת מומחים במרכז הארץ.

 

לבית החולים רמב"ם שבחיפה הגיעו שישה בני אדם שרחצו בגולן במהלך החודש האחרון וחשו חום וכאבי ראש. הבדיקות שלהם נשלחו למעבדה, אולם טרם התקבלה תשובה.

 

 שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת
 

שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת (חדשות עשר)

 

 

נכון להיום, כל מקורות המים שמפוקחים על ידי רשות הטבע והגנים נבדקו ונמצאו נקיים מעכברת, אבל לא כל מקורות המים במדינת ישראל נמצאים תחת הפיקוח של הרשות כך שתמיד כדאי להיזהר ולא להיכנס למקורות מים מזוהמים.

 

יש לציין כי הידבקות משנית היא כמעט בלתי אפשרית מאחר ולא מדובר בחיידק שעובר באוויר אלא חיידק שעובר במגע - חשוב להדגיש, על מנת לגרום להידבקות המגע צריך להיות בין שתן של נשא המחלה לבין פתח כלשהו, זה יכול להיות פה, אף, עיניים או אפילו פצע, של האדם הבריא.