14.08.2018

20:00

בנט: שרי הבית היהודי יתנגדו להסכם ההסדרה

שר החינוך תקף בחריפות את שר הביטחון לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני מחר. "המחוות של ליברמן - פרס על 130 ימים של טרור רקטות, צלפים ובלוני תבערה"

בדרך להסדרה? שר החינוך נפתלי בנט תוקף בחריפות את שר הביטחון אביגדור ליברמן לקראת ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני מחר בבוקר בנושא ההסדרה בעזה. בנט הבהיר כי הוא ושרת המשפטים איילת שקד יצביעו נגד ההסדרה בעזה ואמר כי הוא הניח כבר לפני חודשיים בפני הקבינט תכנית אלטרנטיבית נגד הטרור בעזה שאינה כוללת מבצע קרקעי ברצועה.

 

"מחוות ליברמן לחמאס הם שגיאה - שרי הבית היהודי יצביעו נגד הסכם ישראל-חמאס", אמר בנט. "זהו פרס על 130 ימים של טרור רקטות, צלפים ובלוני תבערה. הסכם של שקט זמני יאפשר לחמאס להתחמש מחדש ולהתעצם לקראת הסבב הבא. חמאס יהפוך ל"חיזבאללה 2".

 

בנט הוסיף: "ה-'שקט' יעניק לחמאס חסינות מוחלטת כדי להצטייד מחדש ברבבות רקטות שיאיימו על כל חלקי הארץ ויאפשר להם לפתוח במלחמה נגד ישראל בזמן ובתנאים שנוחים לו. הדבר יוביל, בסופו של דבר, לפתיחת שתי חזיתות מסוכנות, צפונית ודרומית, במועד שיקבע האויב ועל פי תנאיו".

 

 

 

 

 נתניהו לפני ישיבת הקבינט
 

נתניהו לפני ישיבת הקבינט (לשכת העיתונות הממשלתית)

 


בתגובה לביקורת שהשמיע שר החינוך, במפלגת ישראל ביתנו, תקפו בחזרה: "כהרגלו, השר בנט רץ לתקשורת עם סיסמאות ריקות מתוכן, שהן לא יותר מפוליטיקה קטנה על גבם של צה"ל ומערכת הביטחון. עדיף שיתעסק באלימות הגואה בבתי הספר".

כינוסו של הקבינט המדיני בטחוני מחר יהיה הרביעי בתוך עשרה ימים בעניין ההסדר בעזה. השלב הראשון של היוזמה המצרית הגדולה, שהוצגה לראשונה בפגישתם של ראש הממשלה נתניהו והנשיא המצרי א-סיסי ב-22 במאי, יעלה כאמור לדיון בקבינט. על הפרק ניצבת הפסקת אש קצת יותר יציבה בתמורה להקלות ישראליות משמעותיות במעברים ברצועת עזה.


מוקדם יותר היום, בתום דיון הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון הוחלט כי אם השקט השורר בגבול עזה מתחילת השבוע, ישמר עד מחר בבוקר, מעבר כרם שלום יפתח מחר בשעה 9:00 ומרחב הדיג יורחב בחזרה עד למרחק של 9 מייל מהחוף.

 

בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, נציג השב"כ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. שר הביטחון ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה.


בתוך כך, נחשפו הערב בחדשות עשר פרטים חדשים אודות טיסתו של ראש הממשלה נתניהו למצרים בחודש מאי האחרון. נתניהו טס לפגישה עם א-סיסי במטוס מנהלים קטן ופרטי השייך לאיש עסקים שטרם הותר פרסום שמו. לא מדובר בפעם הראשונה שנעשה שימוש במטוס המדובר ועבור השימוש בו, קיבל הבעלים תשלום. ראש הממשלה בכל אופן, אינו קשור לבחירה במטוס המדובר על פני מטוס אחר.
 

נתניהו וסיסי בפגישה
 

נתניהו וא-סיסי בפגישה (רויטרס )

 


 

אתמול נחשף בחדשות עשר מפי בכירים אמריקנים כי ראש הממשלה נתניהו נפגש בחשאי עם א-סיסי. נתניהו טס למצרים עם מספר קטן של יועצים ומאבטחים, שהה שם כמה שעות ושב לישראל בשעת לילה מאוחרת. הנסיעה נשארה חסויה ורוב שרי הקבינט המדיני-ביטחוני מודרו ממנה ולא ידעו על קיומה. 

 

לפי הבכירים האמריקנים נתניהו וא-סיסי דנו בעיקר בניסיון המצרי לקדם הסדרה מדינית ברצועת עזה שתכלול חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה, הפסקת אש, הקלה משמעותית של המצור הישראלי והמצרי על עזה וקידום צעדים לשיקום התשתיות הקריטיות בעזה. נתניהו וא-סיסי דנו גם במציאת פתרון לסוגיית גופות החיילים והאזרחים הישראלים שבידי חמאס בעזה. נושא נוסף שעלה בפגישה הינו תוכנית השלום האמריקנית שאותה מעוניין הבית הלבן להציג מזה תקופה ארוכה. 

א-סיסי הדגיש בפני נתניהו כי פתרון למצב ברצועת עזה חייב להגיע דרך חזרה של הרשות הפלסטינית לרצועה ולקיחת אחריות על ניהול הרצועה - גם אם הדבר יתרחש בהדרגתיות וגם אם ללא פירוז הרצועה מנשק כבד כתנאי מקדים. המסר של הנשיא המצרי היה כי ישראל, מדינות ערב והקהילה הבינלאומית צריכות ללחוץ על אבו-מאזן לקחת אחריות על ניהול עזה, חרף חוסר רצונו לעשות זאת.