14.08.2018

17:02

עודכן:

התפרצות העכברת: 12 בני אדם אובחנו כחולים במחלה

משרד הבריאות הודיע היום כי בדגימות שנלקחו מכמה מטופלים התקבל אימות של המחלה. המשרד הורה לרופאים לרשום אנטיביוטיקה בלי להמתין לתוצאות בדיקות המעבדה

התפרצות העכברת: משרד הבריאות הודיע הערב (שלישי) כי 12 בני אדם אובחנו כחולים במחלה. מוקדם יותר הודיע המשרד כי היום אומתה לראשונה תוצאה חיובית בהדבקה במחלת העכברת (לפטוספירוזיס) בדגימות שנלקחו ממספר חולים חשודים. 11 בני אדם נוספים פנו במהלך היום למרכזים הרפואיים בצפון עם תלונות על תסמינים המעלים חשד כי נדבקו בעכברת.
 

למרכז הרפואי לגליל שבנהריה, פנו באופן עצמאי מאז הבוקר שתי נשים בנות 26 ו-24 וגבר בן 48, כולם תושבי הצפון ללא קשר משפחתי ביניהם. מהמרכז הרפואי נמסר כי השלושה פנו לחדר המיון בעקבות הפרסומים בכלי התקשורת והגיעו עם תלונות בין השאר על כאבי שרירים וגב, חום ותחושת צמרמורת והתוצאות בעניינם אמורות להתקבל בימים הקורבים.
 

לבית החולים זיו שבצפת, הגיע גבר בן 33 מהמרכז ובחורה בת 23 מיישוב קהילתי בגליל, שניהם טיילו בנחלי הגולן, הגיעו לקבלת טיפול רפואי ובדיקות הדם שנלקחו מהם נשלחו למעבדת מומחים במרכז הארץ.

 

לבית החולים רמב"ם שבחיפה הגיעו שישה בני אדם שרחצו בגולן במהלך החודש האחרון וחשו חום וכאבי ראש. הבדיקות שלהם נשלחו למעבדה, אולם טרם התקבלה תשובה.

 

במשרד הבריאות מתכוונים להוציא בשעות הקרובות חוזר לצוותים הרפואיים לפיו יש להתחיל במתן טיפול אנטיביוטי בכל מקרה של אדם שמדווח שהיה באחד הנחלים ברמת הגולן וסובל מחום מעל 38 מעלות יחד עם שניים מתסמיני המחלה כמו כאב ראש, חולשה, כאבי שרירים, בעיות במערכת העיכול, או דלקת בעיניים. הסיבה נובעת מכך שלוקח די הרבה זמן עד לקבלת תשובות מעבדה במקרה של החיידק הספציפי שגורם ללפטוספירוזיס וישנה חשיבות להתחיל בטיפול בזמן שכן מדובר במחלה שללא קבלת אנטיביוטיקה מתאימה יכולה לגרום גם לפגיעה בכליות , לדלקת קרום המוח ולמוות. גם חשוב מאוד לדאוג לחסן את הכלבים שלנו בחיסון המשושה מידי שנה כי גם הם יכולים לחלות במחלה.

 

נכון להיום, כל מקורות המים שמפוקחים על ידי רשות הטבע והגנים נבדקו ונמצאו נקיים מעכברת, אבל לא כל מקורות המים במדינת ישראל נמצאים תחת הפיקוח של הרשות כך שתמיד כדאי להיזהר ולא להיכנס למקורות מים מזוהמים.

 

יש לציין כי הידבקות משנית היא כמעט בלתי אפשרית מאחר ולא מדובר בחיידק שעובר באוויר אלא חיידק שעובר במגע - חשוב להדגיש, על מנת לגרום להידבקות המגע צריך להיות בין שתן של נשא המחלה לבין פתח כלשהו, זה יכול להיות פה, אף, עיניים או אפילו פצע, של האדם הבריא.

 

 שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת
 

שלט אזהרה של רשות הטבע והגנים על רקע החשש להתפרצות העכברת( חדשות עשר)

 


אתמול הודיע משרד הבריאות כי לפחות 27 בני אדם סבלו בשבוע האחרון מסימפטומים אשר תואמים למחלת העכברת. החולים הינם מטיילים שביקרו בנחלים בדרום רמת הגולן. ממשרד הבריאות נמסר כי אין לטבול בנחלים זאכי, יהודיה, משושים וזוויתן עד להודעה חדשה. מרשות הטבע והגנים נמסר כי יתר הנחלים בצפון נבדקו ונמצאו תקינים.

כמו כן, טענו ברשות כי כניסת המטיילים נאסרה בשל זיהום קולי שנמצא בנחלים. מדובר בתופעה עונתית שחוזרת בכל שנה בה כמות המים נמוכה וסביר להניח שהמקור הוא נוכחות של צואת פרות בנחלים עם זרימה נמוכה המאפשרת התרבות החיידק

עכברת (לפטוספירוזיס) מועברת לבני אדם באמצעות הפרשות של בעלי חיים למקורות מים. סימני המחלה האופייניים דומים למחלת השפעת: חום, כאבי ראש, כאבי שרירים. עם זאת, ציינו במשרד הבריאות, בחלק מהחולים תיתכן פגיעה בתפקודי כבד וכליה. 

חולים עם מחלת חום מעל 38 מעלות שטבלו בנחלים שנסגרו לכניסה מאז תחילת חודש יולי ושחלו לפני פחות מ-3 שבועות מתבקשים לפנות לרופא המשפחה. עם זאת, מי שטבל באחד או יותר מהנחלים ואינו סובל ממחלת חום או סימני מחלה אחרים אינו צריך לפעול.

ד"ר שמעון אדלשטיין, יועץ לבקרת זיהומים ומחלות זיהומיות במרכז הרפואי זיו בצפת, הדגיש את חשיבות האבחון המוקדם של המחלה: "בשלבים הראשונים של המחלה הטיפול הוא פשוט ומתבצע באמצעות מתן אנטיביוטיקה באמצעות כדורים או דרך הוריד. כל מי שמגלה סימפטומים אלו נדרש להגיע מידית לחדר המיון בבית החולים ולא להמתין, מאחר והאבחון אורך זמן, והשאיפה היא כי הטיפול יינתן מוקדם ככל האפשר לזמן גילוי המחלה".