BETA

14.08.2018

16:23

עודכן:

בתום הערכת מצב הוחלט: אם השקט ישמר - מעבר כרם שלום יפתח מחר

שר הביטחון ליברמן קיים דיון עם ראשי צה"ל ומערכת הביטחון והבהיר כי פתיחת המעבר נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא אינטרס של תושבי הרצועה

המתיחות בדרום: בתום דיון הערכת מצב של ראשי מערכת הביטחון שנערך היום בצהריים (שלישי) הוחלט כי אם השקט השורר בגבול עזה מתחילת השבוע, ישמר עד מחר בבוקר, מעבר כרם שלום יפתח מחר בשעה 9:00 ומרחב הדיג יורחב בחזרה עד למרחק של 9 מייל מהחוף.

 

בהערכת המצב נכחו שר הביטחון, אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל, ראש המל"ל, נציג השב"כ, מתאם פעולות הממשלה בשטחים ובכירים נוספים. שר הביטחון ליברמן הבהיר בסיכום הדיון כי פתיחת מעבר כרם שלום, לאחר שלושה ימים של שקט, נועדה לאותת לאוכלוסייה בעזה כי שמירת השקט היא בראש ובראשונה אינטרס של תושבי עזה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתוך כך, עיתון "אל-קודס" דיווח מפי מקורות פלסטינים שמקורבים לחמאס, כי התנועה תציג לפלגים הפלסטינים במהלך הפגישות שיחלו היום בערב או מחר בבוקר את המסמך הסופי של נוסח הרגיעה והפיוס.

 

לפי המקורות, שהעדיפו להישאר בעילום שם, חמאס מעוניין שההחלטה על הסכם הרגיעה תתקבל במסגרת הסכמה לאומית. המקורות הבהירו כי מצרים ושליח האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, הגיעו לנוסח כמעט סופי שכנראה יתווספו אליו מספר שינויים קטנים בעניין ההגעה להסכם שיימשך מספר שנים ויכלול הסרה כמעט מלאה של המצור עם שימוש במעבר רפיח לתנועה מסחרית לצד תנועת אנשים.

 

המקורות ציינו כי הממשל האמריקני מעודכן באופן מלא בנוסח ההסכם ותומך בו וכי ישראל מתייחסת אליו באופן חיובי. עוד אמרו המקורות כי הימים הבאים יהיו מכריעים בנוגע למימוש סוגית הרגיעה.

 

ב"אל-אחבאר" דווח כי חמאס סירב להפסיק את צעדות השיבה ואת הפעילויות ליד גדר הגבול עם ישראל בתמורה להסרה מלאה של המצור. נוסף לכך, דווח כי התנאים הראשוניים שארגון הטרור מוכן לקבל במסגרת הסדר עם ישראל הוא הפסקת אש למשך חמש שנים ובתמורה ישראל תסיר לחלוטין את המצור, תאפשר יציאה מהרצועה ותאפשר קיום יחסי מסחר-חוץ - כל זאת במקביל להתחלת השיחות על חילופי שבויים

 

 ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה
 

ליברמן בהערכת מצב באוגדת עזה. ארכיון (שחר לוי, משרד הביטחון )

 

 

אתר "ערבי 21" דיווח אתמול מפי מקור פלסטיני כי חמאס הודיע למצרים כי לא יסכים על הסכם רגיעה עם ישראל עד שזה יובא בפני כל הפלגים הפלסטינים. אתמול נערכו פגישות התייעצות עם הפלגים הפלסטינים בקהיר. כמו כן, מסר המקור כי במהלך היום יגיעו משלחות מהפלגים הפלסטינים לקהיר. עוד ציין המקור כי השלטונות במצרים שיגרו הזמנות לפלגים הפלסטינים להשתתף בהתייעצויות וציין כי ההזמנות כוללות את פתח, שסירב בעבר להשתתף בשיחות בנושא רגיעה עם ישראל.

 

במקביל, גורם ישראלי בכיר, המעורה בפרטי המגעים להסדרה ברצועת עזה, אמר הלילה ל"לוס אנג'לס טיימס" כי "ההסכם עם חמאס 'פחות או יותר מוכן'".

 

אתמול התייחס השר ליברמן למתיחות בדרום במהלך ביקור באוגדת עזה, שם קיים דיון הערכת מצב: "השאלה של הסבב הבא, היא לא 'האם' אלא 'מתי'. אני בטוח שאנחנו נעשה את מה שצריך ואיך שצריך". ליברמן הוסיף כי "אנחנו מנהלים מדיניות ביטחון אחראית ועוצמתית שאינה עונה לטוקבקיסטים, לכותרות העיתונים או לדעת הקהל. אנחנו ערוכים ויודעים מה לעשות ואיך לעשות". בתום הערכת מצב יחד עם הרמטכ"ל, אלוף פיקוד הדרום, מתאם פעולות הממשלה בשטחים, מפקד אוגדת עזה ונציג השב"כ, אמר ליברמן כי "מאז תחילת אירועי 'צעידת השיבה' חמאס ספג 168 הרוגים, 4,348 פצועים ועשרות תשתיות טרור הושמדו". בנוסף, הודה ליברמן "למפקדים ולחיילים הנחושים וחדורי רוח הקרב, שעושים עבודת קודש למען ביטחון אזרחי ישראל".

 

ביום ראשון, התייחס ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בפתח ישיבת הממשלה למצב בעזה, ואמר כי "זה לא ייגמר במכה אחת. הדרישה שלנו היא הפסקת אש מוחלטת, לא נסתפק בפחות מכך. לא אחשוף את התכניות המבצעיות שלנו אבל הן מוכנות. המטרה שלנו להשיג שקט לתושבי הדרום, והמטרה הזאת תושג".

 

ב-16 ביולי החליט ליברמן לסגור את מעבר כרם שלום. עם זאת, כעבור שמונה ימים החליט להשיב את פעילותו באופן חלקי ולאפשר הכנסת דלק וגז לרצועה בנוסף למזון ותרופות.