09.09.2018

16:28

סטיבן הוקינג, אהרון אפלפלד, חיים גורי, בתיה עוזיאל
סטיבן הוקינג, אהרון אפלפלד, חיים גורי, בתיה עוזיאל,
getty images

מחיים גורי ועד סטיבן הוקינג: האנשים שנפרדנו מהם בתשע"ח

מלבד משורר דור המייסדים והמדען הנודע, הלכו לעולמם גם פעיל השלום אורי אבנרי, זמרת הנשמה אריתה פרנקלין, הסנאטור ג'ון מקיין ומייסדי פלייבוי ואיקאה • רגע אחד מתשע"ח

בכל שנה, לצד האירועים המשמחים וציוני הדרך ההיסטוריים, אנחנו נאלצים להיפרד מאנשים שהכרנו. חלקם השפיעו עלינו ברמה האישית, ולחלק הייתה השפעה ברמה הארצית ולעיתים אף בממדים עולמיים. רגע לפני שתשע"ח מסתיימת, הגיע הזמן לתת כבוד אחרון לדמויות המרכזיות שהלכו השנה לעולמן והשאירו חלל ריק, כל אחת בתחומה.

 

רגע אחד מתשע"ח: לכל כתבות הפרויקט המיוחד

 

נכסי צאן ברזל בתרבות הישראלית

 

חיים גורי

ב-31 בינואר ובגיל 94 הלך לעולמו המשורר, הסופר ואיש הפלמ"ח חיים גורי. במהלך חייו זכה גורי בפרס ביאליק לספרות, בפרס ישראל לשירה ובפרס סוקולוב, ונמנה עם אחרוני משוררי דור תש"ח. הוא הותיר אחריו שלל יצירות שהפכו לסימני היכר של התרבות הישראלית, בהם: "פנס בודד", "שיר הרעות" ו"באב אל-ואד".

 

גורי, שגדל בקיבוץ בית אלפא ולמד בבית הספר החקלאי כדורי, הצטרף לפלמ"ח, שם השתתף בפיצוץ תחנות הרדאר בסטלה מאריס. בהמשך, לחם בשלוש מלחמות ישראל. ליצירתו היה קשר ישיר למתרחש במדינה, ורבים משיריו הפכו לסמלי מלחמה והיו לחלק בלתי נפרד מהאתוס הישראלי. כך לדוגמא השיר "הנה מוטלות גופותינו", שנכתב בתקופת מלחמת השחרור לזכר חבריו ממחלקת הל"ה.

 

המשורר ולוחם הפלמ"ח חיים גורי
 

המשורר ולוחם הפלמ"ח חיים גורי (נאוה בת צור)

 

 

אהרן אפלפלד

בחודש ינואר התרבות הישראלית איבדה יוצר משמעותי נוסף, כשב-4 בינואר הלך לעולמו אהרן אפלפלד בגיל 84. כמו גורי, גם אפלפלד זכה בפרס ישראל, אך בקטגוריית הספרות היפה. אפלפלד נולד ברומניה, שבע שנים לפני שהחלה מלחמת העולם השנייה, והצליח לשרוד את השואה. שנתיים לפני קום המדינה עלה לישראל במסגרת "עליית הנוער".

 

יצירותיו מציגות את עלילות חייו, כך שחלקן מתרחשות במזרח אירופה וחלקן בישראל. הן משקפות את חוויותיו כנער בשואה או כצעיר ניצול שואה בישראל. אפלפלד הוא אחד המייצגים הבולטים ביותר של ספרות השואה בישראל, וכמי שלא היה מוכן להניח לנושא להישכח ולו לרגע. בין ספריו הבולטים: "עשן", "קאטרינה", "סיפור חיים" ו"תור הפלאות".

 

 אהרן אפלפלד
 

הסופר אהרן אפלפלד (חדשות עשר)

 

 

נאוה סמל

חודש לפני מותו של אפלפלד, הלכה לעולמה בגיל 63 סופרת נוספת שעסקה רבות בשואה. נאווה סמל, בת להורים ניצולי שואה ואחותו של הזמר שלמה ארצי, פרסמה 16 ספרים וארבעה מחזות, שבמרכזם עמדו גיבורים ילידי הארץ המתמודדים עם הזהות הישראלית ועם צלקות העבר, בעיקר מהשואה. כדור שני לניצולי שואה, סמל הייתה חברה בוועד המנהל של מכון משואה ללימודי השואה בקיבוץ תל יצחק. בין יצירותיה הבולטות: "כובע זכוכית", "לעוף מכאן" ו"מי גנב את ההצגה".

 

הסופרת נאוה סמל
 

הסופרת נאוה סמל (ניצן לוטם)

 

 

משה מזרחי

אמנם אף סרט ישראלי לא זכה באוסקר, אך במאי ישראלי הצליח לעשות זאת. משה מזרחי, שהלך לעולמו ב-3 באוגוסט בגיל 86, זכה עם הסרט הצרפתי שביים בשנת 1977, "כל החיים לפניו", בפרס הנחשק בקטגוריית הסרט הזר.

 

זה אינו הסרט היחיד שביים מזרחי וזכה להכרה ולהצלחה בין-לאומית. קדמו לו "אורח בעונה מתה" שהיה מועמד לפרס גלובוס הזהב, ושני סרטים נוספים שזיכו אותו במועמדות לאוסקר: "אני אוהב אותך רוזה" ו"הבית ברחוב שלוש". לאחר שלא נחל הצלחה בשתי הפעמים הראשונות, בהזדמנות השלישית קטף את הפרס ורשם היסטוריה. בשנת 2001 הוענק לו פרס מיוחד למפעל חיים על ידי האקדמיה הישראלית לקולנוע במסגרת טקס פרסי אופיר.

 

הבמאי משה מזרחי

הבמאי משה מזרחי (ויקיפדיה)

 

 

הפרצופים והקולות המוכרים

 

בתיה עוזיאל

ב-6 בינואר נפרד דור שלם של ילדי שנות השישים והשבעים מהאומנית ואשת הטלוויזיה בתיה עוזיאל, שהלכה לעולמה בגיל 84 לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן. קשה להאמין שהילדים, שהפכו ברבות השנים להורים, ישכחו את אחת התוכניות הפופולאריות ביותר בטלוויזיה החינוכית: "מלאכת יד עם בתיה עוזיאל".

 

מלבד הכישרון המדהים של עוזיאל לרקמה ולתפירה, שהחל אצלה עוד בגיל שש והמשיך בשארית חייה כמדריכה צבאית וכמורה בבתי ספר למלאכת היד, היא תיזכר יותר מכל בתור מי שהשפיעה גם על הסלנג העברי. המונח "בתיה עוזיאל" זוהה ככינוי לעבודות מלאכת יד, בעיקר אלה המשלבות חומרים מאולתרים ופסולת ממוחזרת. כמו כן, הביטוי "הכינותי מראש" שאותו נהגה לומר במהלך תוכניותיה הפך למשפט מוכר בכל בית ישראלי.

 

 בתיה עוזיאל, כוהנת מלאכת היד
 

בתיה עוזיאל, כוהנת מלאכת היד (חדשות עשר)

 

 

מיקי גורדוס        

ב-27 בנובמבר הלך לעולמו בגיל 73 מיקי גורדוס, האדם שזוהה יותר מכל עם התואר "קשבנו". גורדוס שימש קשב קול ישראל כבר בשנת 1968, כשהתקין בביתו מקלטי רדיו שדרכם האזין לחדשות חוץ, שאותן העביר לדסק החדשות הישראלי. בהמשך, הוא החל להאזין בעזרת אמצעים משוכללים יותר ביחס לתקופה גם לתחנות טלוויזיה זרות ואף לשידורי לווין, וכן לקשר הרדיו של מטוסים בנתיבי התעופה בעולם. בשנת 2014, אחרי 46 שנים, פרש מתפקידו.

 

בין הישגיו העיתונאיים ניתן למצוא את הדיווח הראשון על פשיטת צה"ל בנמל התעופה הבינלאומי בביירות בשנת 1968; חשיפת הרכבת האווירית הסובייטית למצרים ב-1970; וכן חטיפת מטוס אייר פראנס, שהובילה בסופו של דבר למבצע יונתן ב-1976. ב-1990, היה גורדוס הישראלי הראשון שגילה את פלישת צבא עיראק לכוויית - מהלך שהוביל לפתיחת מלחמת המפרץ הראשונה, והקדים בכך את אנשי אגף המודיעין של צה"ל.

 

 "קשבנו" מיקי גורדוס
 

"קשבנו" מיקי גורדוס (אברהם אמיר)

 

 

דניאל פאר

התוכנית "כלבוטק" מזוהה יותר מכל עם רפי גינת, אך עוד לפני שהנחה אותה, כבש את כיסא המגיש איש התקשורת דניאל פאר, שבמשך עשור היה האיש שבישר לצופים על מוצרים בעיתיים ועל עוולות ציבוריות.

 

פאר, שהחל את דרכו כקריין בקול ישראל והמשיך במגוון תפקידים ברדיו ובטלוויזיה, בהם גם ראש דסק החוץ ברשות השידור, חתום בנוסף על שני ציוני דרך היסטוריים בתולדות השידור הציבורי בישראל. ב-1979 הנחה לצד ירדנה ארזי את האירוויזיון הראשון שהתקיים בישראל, וב-1983 הגיש יחד עם דליה מזור את מהדורת "מבט" הראשונה בצבע. ב-28 בספטמבר הלך לעולמו בגיל 75 לאחר שלקה בשבץ מוחי.

 

איש התקשורת דניאל פאר
 

איש התקשורת דניאל פאר (לע"מ)

 

 

משה נגבי

ב-27 בינואר, הלך לעולמו בגיל 68 העיתונאי והמשפטן משה נגבי, ששילב במהלך חייו בין שני התחומים שכה אהב: תקשורת ומשפטים. הוא הגיש את התוכנית "דין ודברים" בקול ישראל ואף שימש פרשן המשפטי של התחנה ושל הערוץ הראשון עד לסגירתם. כמו כן, כתב נגבי טור בשם "חוק וסדר" בעיתון מעריב. מלבד פעילותו העיתונאית, עליה גם זכה בפרס סוקולוב, נגבי היה פרופסור באקדמיה ולימד במספר מוסדות לימוד בישראל, בהם אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים ומכללת ספיר.

 

 העיתונאי משה נגבי
 

העיתונאי והמשפטן משה נגבי (חדשות עשר)

 

 

מהגיבור האמריקני ועד פעיל שלום הישראלי

 

בחודש אוגוסט, רגע לפני שהשנה הסתיימה, הלכו לעולמם בזה אחר זה שלוש דמויות פוליטיות. האחד, היה דמות בולטת בקרב הציבור האמריקני, השנייה השפיעה על העולם כולו והשלישית הייתה דמות קשה לעיכול עבור חלק מהישראלים, אך תויגה כסמל החתירה לשלום.

 

ג'ון מקיין

 

ב-26 באוגוסט הלך לעולמו בגיל 81 הסנאטור האמריקני ג'ון מקיין, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן ויממה לאחר שבחר להפסיק את הטיפולים הרפואיים. מקיין התמודד בבחירות לנשיאות ארה"ב כמועמד המפלגה הרפובליקנית בשנת 2008, אך הפסיד לברק אובמה. למרות ההפסד והמחלה, מקיין לא עזב את הזירה הפוליטית והפך למתנגד עיקש של הנשיא המכהן דונלד טראמפ.

 

מקיין נחשב לגיבור מלחמה אמריקני לאור פועלו במלחמת וייטנאם. מטוסו הופל מעל העיר האנוי והוא שבר את שתי ידיו ושתי רגליו בעת הנטישה. הוא נחקר בעינויים ולא קיבל טיפול לפציעותיו, עד שהתגלה כי אביו הוא קצין בכיר בצי. הוא שהה כשישה שבועות בבית חולים ואז נשלח למחנה שבויים - שם שהה בבידוד במשך כשנתיים. שוביו הציעו לו להשתחרר, אך הוא סירב לכך כל עוד לא ישוחררו כל החיילים שנשבו לפניו, ורק לאחר ארבע שנים וחצי שב למולדתו.

 

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין בקמפיין הבחירות לנשיאות ב-2008
 

הסנאטור הרפובליקני ג'ון מקיין בקמפיין הבחירות לנשיאות ב-2008 (רויטרס)

 

 

קופי אנאן

 

ב-18 באוגוסט הלך לעולמו בגיל 80 מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן, לאחר מאבק במחלה. אנאן, יליד גאנה שבאפריקה, כיהן בתפקיד במשך עשור: מינואר 1997 עד לדצמבר 2006, וזכה על תפקידו בפרס נובל לשלום. מלבד תפקיד זה, אנאן שימש בשנת 1995 שליח האו"ם ליוגוסלביה, בשיאה של מלחמת האזרחים.

 

במארס 2005 ביקר אנאן בישראל לרגל חנוכת מוזיאון השואה החדש ביד ושם, ושנה לאחר מכן סיים את תפקידו והוחלף על ידי באן קי מון מקוריאה הדרומית. למרות סיום תפקידו, הוא המשיך לפעול לקידום השלום בעולם והקים את "קרן קופי אנאן" - עמותה ללא מטרות רווח שנועדה לשפר את התנהלותם של משטרים ברחבי תבל ולהשיג שוויון ושלום בין מדינות העולם. בין היתר, פעל להקמת ממשלת אחדות בקניה ועמד בראש ועידת שלום בחבל הבאסקים שהובילה להודעת המחתרת הבאסקית על הפסקת פעולות הטרור שלה.

 

 קופי אנאן
 

מזכ"ל האו"ם לשעבר, קופי אנאן (רויטרס)

 

 

אורי אבנרי

 

יומיים לאחר מותו של אנאן, הלך לעולמו בגיל 94 אורי אבנרי, אדם נוסף שהקדיש את חייו לשלום. אבנרי עלה לישראל מגרמניה בגיל 10 וארבע שנים לאחר מכן הצטרף לאצ"ל, אך פרש ממנו כעבור שלוש שנים לאחר שלא הסכים עם דרכו. בשנת 1950 רכש את השבועון "העולם הזה", ובמשך ארבעים שנה היה עורכו הראשי של המגזין שסיסמתו הייתה "בלי מורא ובלי משוא פנים". העיתון בעל הקו הביקורתי שינה את תחום העיתונות בישראל ועסק בנושאי ביטחון, אפליית המזרחים וקיפוח הערבים.

 

העיתון צבר פופולאריות רבה וכשחוקק החוק לאיסור לשון הרע, התמודד ונבחר אבנרי לכנסת כדי להבטיח לעצמו חסינות פרלמנטרית וכן חופש ביטוי מלא. בפרלמנט המשיך להיאבק בשחיתות השלטונית. הוא תמך ביציאה למלחמת ששת הימים ומיד לאחריה הציע להקים בשטחי הגדה וברצועת עזה מדינה פלסטינית עצמאית. לאחר מלחמת יום הכיפורים תבע אבנרי את פיטורי שר הביטחון משה דיין וקרא להקים ועדת חקירה למלחמה. גם למלחמת לבנון הראשונה התנגד אבנרי, וכחודש לאחר תחילתה נפגש עם מנהיג אש"ף יאסר ערפאת בביירות, בצעד שגרר ביקורת קשה נגדו.

 

אורי אבנרי בהפגנת ארגוני השמאל בכיכר רבין בתל אביב
 

אורי אבנרי בהפגנת ארגוני השמאל בכיכר רבין בתל אביב (לע"מ / מארק ניומן)

 

 

השפים המעוטרים בעולם והקונדיטורית שנכנסה ללב

 

ז'ואל רובישון

ב-6 באוגוסט הלך לעולמו הצרפתי ז'ואל רובישון, שנחשב לשף המעוטר ביותר בעולם מבחינת פרסים וכוכבים. הוא החל ללמוד בישול בגיל 15, והחל מגיל 20 זכה בפרסים רבים במסגרת עבודתו במסעדות בפריז. בגיל 36, בשנת 1981, פתח את מסעדת Jamin בפריז והיה בין האנשים שהגיעו לשלושה כוכבי מישלן בזמן הקצר ביותר. כעבור שמונה שנים הוכתר כאחד השפים של המאה על ידי מדריך "גו מיו".

 

בשנת 2007 הפך רובישון לשף בעל מספר כוכבי המישלן הרב ביותר - 17 - מספר שעלה ל-26 כוכבים ב-2011. לפני שפרש מעשייה ועבר לייעוץ, כתיבת ספרי בישול והנחיית תוכנית בישול בצרפת, הכין רובישון את ארוחתו האחרונה ביולי 1996, וסיפר: "ראיתי יותר מדי שפים גדולים מתים צעירים. אני לא רוצה להצטרף אליהם, מכיוון שיש לי רק תקופת חיים אחת". 22 שנים לאחר מכן, בגיל 73, הלך לעולמו.

 

השף הצרפתי ז'ואל רובישון
 

השף המעוטר בעולם ז'ואל רובישון (רויטרס)

 

 

פול בוקיז

חצי שנה לפני מותו של רובישון, ב-20 בינואר, הלך לעולמו בגיל 93 שף צרפתי מפורסם נוסף, פול בוקיז. מי שכונה "שף המאה" ו"האפיפיור של המטבח הצרפתי" עלה לגדולה בשנות ה-70 כאחד מגיבורי הנובל קויזין – סגנון בישול מודרני, בריא יותר, ששם דגש על מוצרים טריים, רטבים קלים ושילובים בלתי שגרתיים. מסעדת הדגל שלו ליד העיר ליון, שם הביא את שיטותיו לכדי אמנות של ממש, צברה שלושה כוכבי מישלן.

 

המנות המפורסמות המוגשות במסעדותיו של בוקיז – מרק הכמהין האגדי שהוגש לאורחים מפורסמים או הפריקסה שלו, נחרטו בזיכרונם של מבקרי מסעדות לדורותיהם. עם זאת, השפעתו לא הייתה רק על עולם הבישול עצמו, אלא גם על התרבות המודרנית. בוקיז, איש עסקים חריף, עשה שימוש נבון באישיותו הכריזמטית, גופו הגדול ותדמיתו על מנת להפוך לסלבריטי-שף, בתקופה שהמונח היה עדיין מהפכני ולא כל כך נפוץ.

 

 פול בוקיז
 

השף הצרפתי פול בוקיז (חדשות עשר)

 

 

רביבה אפל

היא אמנם לא זכתה בכוכבי מישלן או הייתה חלק מרשימת השפים המעוטרים בעולם, אך מותה של הקונדיטורית והמסעדנית רביבה אפל ב-27 באפריל ובגיל 72, לאחר מאבק ממושך במחלת הסרטן, הותיר ישראלים רבים עם עצב בליבם.

 

אפל, שעמדה בראש המותג המצליח "רביבה וסיליה" שחגג השנה 30, הייתה לא רק מסעדנית מצליחה, אלא גם שינתה את פני הקונדיטוריה הישראלית כשפתחה ברמת השרון יחד עם שותפתה סיליה רגב (שפרשה לאחר שלוש שנים) בשנת 1988 את בית הקפה "רביבה וסיליה", שם נמכרו מאפים צרפתיים פרי ידיה, מחומרי גלם משובחים שהיו באותה תקופה זרים וחדשים לחך הישראלי. מספר חודשים לפני מותה הוענק לה פרס מפעל חיים על ידי מגזין "טיים אאוט".

 

רביבה אפל
 

רביבה אפל (חדשות עשר)

 

 

פורצי דרך בתחומם

 

סטיבן הוקינג

ב-14 במארס הלך לעולמו האסטרופיזיקאי והתיאורטיקן האנגלי הנודע סטיבן הוקינג בגיל 76. הוקינג שימש פרופסור באוניברסיטת קיימברידג' והתפרסם בזכות ספרו "קיצור תולדות הזמן", שבו תיאר את התפתחות היקום למן המפץ הגדול. לצד המחקר הפורה בתחומו, הוקינג נאלץ להתמודד במשך יותר מחמישה עשורים עם מחלת ה-ALS ששיתקה את גופו. עם זאת, מוחו המשיך לתפקד באופן מלא ובעזרת מכשירים מתקדמים המשיך לתקשר עם סביבתו ולפתח את מחקריו, כשפריצת הדרך המחקרית שלו באה לידי ביטוי בכך שהיה לראשון שהצליח לשלב בין תיאוריית הקוונטים ותיאוריית היחסות.

 

רבים לא יודעים כי למרות הישגיו האקדמיים הגבוהים, הוקינג היה תלמיד בעייתי וכתב ידו הבלתי קריא עורר את כעסם של מוריו. כשהגיע לכיתה ו' הוציאו אותו הוריו מבית הספר והעבירו אותו לחינוך ביתי באמצעות מורים פרטיים שנשכרו ע"י המשפחה. הוקינג, שנמשך בעיקר למתמטיקה, רצה להמשיך ללמוד את התחום, אך אביו, שעבד כרופא, ניסה לשכנע אותו ללכת בדרכו. בסופו של דבר פנה הוקינג ללימודי פיזיקה, שם הותיר את חותמו כאחד הפיזיקאים הבולטים ביותר בדורנו.

 

 סטיבן הוקינג
 

המדען הנודע סטיבן הוקינג (רויטרס)

 

 

יו הפנר                  

ב-27 בספטמבר הלכה לעולמה בגיל 91 אחת הדמויות האייקוניות בתרבות המערבית ובעיקר בארה"ב – יו הפנר. המייסד והעורך הראשי של מגזין "פלייבוי" הפך משנת 1953, עת יצאה המהדורה הראשונה של המגזין, לסמל מין אמריקני ולאחד האנשים המזוהים ביותר עם תחום האירוטיקה ברחבי העולם.

 

למרות שהתחום, הגובל בחלקו בפורנוגרפיה, נחשב כמעורר אנטגוניזם בעיקר נוכח התעצמותה של התנועה הפמיניסטית במחצית השנייה של המאה ה-20, הצליח הפנר בזכות יחסי ציבור טובים וקרבה לבכירי הפוליטיקאים בארה"ב להביא את פלייבוי למעמד של מותג "מיינסטרים" פופולרי ומקובל מאוד ברחבי הגלובוס.

 

 מייסד המגזין פלייבוי, יו הפנר
 

מייסד המגזין פלייבוי, יו הפנר (רויטרס)

 

 

אריתה פרנקלין

ב-16 באוגוסט הלכה לעולמה בגיל 76 אריתה פרנקלין, מלכת מוזיקת הנשמה ואחת הזמרות הפופולריות במאה ה-20, לאחר מאבק במחלה קשה. פרנקלין החלה את הקריירה המוזיקלית שלה בתחילת שנות ה-50 כזמרת כנסיות בדטריוט, כשאביה הפך לאמרגנה וסידר לה הופעות עם הרכבי גוספל שונים. אלבום הבכורה שלה היה בעל נופך דתי, אך כעבור כמה שנים החליטה לשנות את סגנונה המוזיקלי לפופ ולג'אז.

 

פריצת הדרך המיוחלת של פרנקלין הגיעה בשנות ה-60 בזכות להיטי ענק כמו Think, I Say A Little Prayer ושירים נוספים שהציגו את היכולת הווקאלית שלה, זאת בנוסף לחזותה ולצבע עורה השחור שהפכו אותה סמל לקהילת האפרו-אמריקנים ולפמיניזם. לאורך הקריירה שברה פרנקלין שיאים רבים וזכתה ב-18 פרסי גראמי תוך מכירת 75 מיליון תקליטים בכל העולם. בשנת 2009 חזרה לתודעה כששרה בטקס השבעתו של הנשיא ברק אובמה.

 

 אריתה פרנקלין
 

אריתה פרנקלין (גטי אימאג'ס)

 

 

אינגבר קמפרד

מבלי לזלזל בהשפעתם של הוקינג והפנר, כל אחד בתחומו, סביר להניח שמעטים האנשים, בעיקר בחצי הכדור המערבי, שלא נהנו מתרומתו של השוודי שהלך לעולמו ב-28 בינואר בגיל 91. אמנם שמו לא יאמר דבר לרבים, אך אינגבר קמפרד, הוא האיש שיזם את הקמת רשת הרהיטים "איקאה" (IKEA), אחת החברות הפופולאריות בעולם. תעיד על כך העובדה שקטלוג איקאה מופץ מדי שנה בלמעלה מ-160 מיליון עותקים, מה שהופך אותו לספר הנפוץ ביותר בעולם, אפילו יותר מהתנ"ך.

 

החיבה לעסקים הופיעה אצל קמפרד כבר בשלב מוקדם בחייו, כשהחל למכור גפרורים לשכניו בגיל 5. את איקאה הקים בגיל 17 בלבד ובמשך 75 שנים גרף רווחים אדירים לכיסו. למרות שבשיאו נחשב קמפרד לאחד מחמשת עשירי תבל, עם שווי מוערך של למעלה מ-22 מיליארד דולרים, הוא התאפיין באורח חיים צנוע ולעיתים אף סגפני. הוא נסע במכונית וולבו בת 15 שנים, טס במחלקת תיירים בלבד ועודד את עובדי החברה לכתוב על דפים משני הצדדים.

 

 מייסד איקאה אינגבר קמפרד
 

מייסד איקאה אינגבר קמפרד (רויטרס)

 

 

דמויות בולטות נוספות שהלכו לעולמן השנה:

 

אליהו וינוגרד – שופט בית המשפט העליון, ששימש גם נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב. וינוגרד מוכר לציבור הישראלי כמי שעמד בראש הוועדה הציבורית לחקר אירועי מלחמת לבנון השנייה.

 

אמנון זכרוני – עורך דין שייצג אישים בולטים בציבוריות הישראלית, בהם מרדכי ואנונו, נחום מנבר ואריה דרעי. הוא היה מראשי הסרבנים לשירות צבאי ממניעים פציפיסטיים ופעיל שמאל שנאבק למען חופש הביטוי וזכויות האדם. כמו כן, היה פרשן קבוע בתוכנית "יומן" ששודרה בערוץ 1 בכל ערב שישי.

 

 השופט בדימוס וינוגרד
 

השופט בדימוס וינוגרד (רויטרס)

 

 

רונית מטלון – סופרת שיצירותיה עסקו בשאלת הזהות של בני עדות המזרח בישראל ובמעמד האישה בחברה. שימשה בנוסף עיתונאית בעיתון "הארץ" וראש התוכנית לכתיבה יוצרת בחוג לספרות ערבית באוניברסיטת חיפה. בין ספריה: "גלו את פניה" ו"הנערה סגרה את הדלת".

 

טים ברגלינג – דיג'יי ומפיק מוזיקלי שוודי, המוכר יותר בשם הבמה "אביצ'י". דורג בשיאו במקום השלישי ברשימת הדיג'יים הטובים בעולם. בין להיטיו המוכרים: Levels, Wake Me Up ו- Hey Brother. על פי הודעת משפחתו הוא התאבד, כשהיה בן 28 בלבד.