BETA

13.08.2018

12:52

שר החוץ של טורקיה: "עשינו מספיק כדי לתקן את היחסים עם ארה"ב"

המשבר מחריף: צ'בושואלו טען כי וושינגטון פעלה בניגוד לברית בין המדינות בנוגע ל"סוגיות ביטחוניות בסיסיות" • ארדואן: "ארה"ב דקרה את טורקיה בגב"

שר החוץ של טורקיה, מבלוט צ'בושואלו, התייחס היום (שני) למשבר בין ארה"ב למדינתו: "טורקיה עשתה מספיק כדי לתקן את קשריה עם ארה"ב". עוד הוסיף כי "וושינגטון פעלה בניגוד לברית בין המדינות בנוגע לסוגיות ביטחוניות בסיסיות". במהלך נאום לשגרירים בבירה אנקרה, אמר צ'בושואלו כי "ארה"ב צריכה להבין שלא תשיג דבר באמצעות איומים על טורקיה". 

 

נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, אמר בנאום על ארה"ב כי "מצד אחד את שותפה אסטרטגית, מצד שני את יורה לעצמך ברגל. את שותפה אסטרטגית בנאט"ו, ומצד שני דקרת בגב את בת בריתך, האם זה יעלה על הדעת?".

 

בתוך כך, איברהים קאלין, דוברו של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, אמר כי "כלכלת טורקיה חזקה ואיש אינו צריך לשים לב לחדשות ולמהלכים ספקולטיביים". עוד הוסיף כי "משרד האוצר, הבנק המרכזי ומוסדות פיננסיים נוספים נקטו בצעדים הדרושים כדי להשיג את היציבות הכלכלית הנדרשת".

 

במקביל, שר הפנים הטורקי הודיע כי ינקוט באמצעים משפטיים נגד הודעות ברשתות החברתיות בנוגע לערך הלירה הטורקית בהשוואה לדולר, כיוון שיוצרות תפיסה שלילית של המשק. לדבריו, "346 דיווחים ברשת החברתית הקשורים לנושא זוהו מאמצע השבוע שעבר". כמו כן, פרקליט המדינה הודיע על פתיחת חקירה נגד חשודים במעורבות בפעולות המאיימות על ביטחונה הכלכלי של טורקיה, כך דווח היום ב-CNN.

 

 

 

שר החוץ של איראן, מוחמד ג'וואד זריף, התייחס אף הוא למדיניות האמריקנית נגד טורקיה ואיראן, בריאיון לרשת "אל-ג'זירה": "ארה"ב מנהלת מלחמה כלכלית אכזרית, אנחנו עומדים לצד אנקרה באופן מלא". עוד הוסיף כי "אין דיאלוג עם וושינגטון בצל האיומים" וכי "ההצעה של טראמפ לדיאלוג היא תעמולה בלבד".

 

זריף הוסיף כי "דיאלוג עם ארה"ב יתחיל רק כשהממשל האמריקני יכבד את איראן ויפסיק את הסנקציות שהטיל עליה". בכל מקרה אמר זריף כי "איראן לא תשנה את מדיניותה לנוכח הסנקציות והאיומים האמריקניים", וכי "איראן לא תנהל מו"מ על תוכנית הטילים ההגנתית משום שהיא לא מאיימת על אף אחד".

 

מוקדם יותר, המתיחות בין שתי המדינות המשיכה לתת את אותותיה כשערכה של הלירה הטורקית הגיעה לשפל חדש ונסחרה תמורת כ-7.4 לירה לדולר. במקביל, נרשמו ירידות שערים בפתיחת הבורסות באסיה ובאוסטרליה, כשהמדדים הגיעו לשפל של שנה.

 

 ארדואן וטראמפ
 

ארדואן וטראמפ (רויטרס )

 

 

במהלך ריאיון ל"הורייט", אמר אתמול שר האוצר הטורקי וחתנו של הנשיא ארדואן, בראט אלבייראק, כי לטורקיה יש תוכנית כלכלית שמטרתה להפחית את דאגת המשקעים והם יתחילו בביצועה במהלך היום. "היחלשות הלירה היא חלק ממתקפה על ארדואן ומיום שני המוסדות שלנו יינקטו בצעדים הדרושים על מנת להתמודד עם הבעיה", טען אלבייראק, שלא מסר פרטים נוספים בנוגע לתוכנית, למעט העובדה שהיא כוללת בתוכה בין השאר עזרה לבנקים ועסקים קטנים עד בינוניים.

 

אתמול תקף ארדואן את ארצות הברית ואמר כי "טורקיה תגיד שלום למי שמעדיפה לתמוך בטרוריסטים על פני שותפים אסטרטגים. "אני לא מבין מדוע וושינגטון פוגעת ביחסים איתנו", אמר ארדואן במהלך כנס של מפלגת השלטון, מפלגת הצדק והפיתוח. "אין אף גוף, מדינה או סוכנות דירוג אשראי שיכולה לאיים על טורקיה", הוסיף ואמר ש"טורקיה תפנה לשווקים חדשים, שותפים חדשים ותשתמש בכלים פיננסיים אלטרנטיביים".

 

עוד הוסיף ארדואן כי "אנחנו נגיב לאדם שמכריז מלחמה על העולם, כולל המדינה שלנו. אנחנו הבנו מה המשחק של טראמפ ואנחנו נתמודד איתו ולא ניכנע. אנחנו נמשיך ליצור ולהגביר את הייצוא שלנו".

 

 

ביום שישי הודיע נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, על הכפלת מכסי ייבוא פלדה ואלומיניום מטורקיה. ההחלטה על החרפת הסנקציות על טורקיה, התקבלה ברקע היחלשות הלירה המקומית והמתיחות ביחסים בין וושינגטון ואנקרה בתקופה האחרונה. בהודעה נמסר כי המכסה על הפלדה יעלה ב-50% ואילו על האלומיניום יעלה ב-20%

.

תחילת המשבר בדיווח של ה"וושינגטון פוסט", שפרסם בסוף יולי כי טראמפ ביקש מראש הממשלה, בנימין נתניהו, בשיחת טלפון שנערכה ב-14 ביולי לשחרר אזרחית טורקייה שהייתה עצורה בישראל בחשד לקשרים עם חמאס כחלק מעסקה לשחרור כומר אמריקני שעצור בטורקיה בחשד שלקח חלק בהפיכה הצבאית נגד הממשל בשנת 2016.