BETA

13.08.2018

11:39

ליברמן על המחאה נגד גולן: "הכפשה לא ראויה - ההליך לא יושפע"

שר הביטחון הביע תמיכה באלוף, לאחר פניית משפחות שכולות נגד מינויו לרמטכ"ל. סגן הרמטכ"ל לשעבר זוכה גם לתמיכת "יד לבנים": "הורים מנצלים את השכול למינוף אג'נדה"

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס הבוקר (ראשון) בחשבון הטוויטר שלו למכתב שנשלח על ידי משפחות שכולות ובליווי ארגון "אם תרצו" נגד מועמדותו של אלוף יאיר גולן לתפקיד הרמטכ"ל: "יאיר גולן הוא קצין מעולה ומפקד אמיץ שהקדיש את חייו לביטחונה של מדינת ישראל. קמפיין ההכפשה שמתנהל נגדו בימים האחרונים אינו ראוי ולא תהיה לו שום השפעה על הליך מינוי הרמטכ"ל".

 

במכתב שנשלח אתמול לליברמן, כתבו הרצל ומירב חג'אג', הוריה של סגן שיר חג'אג שנפלה בפיגוע בארמון הנציב לפני שנה וחצי, כי "מהתבטאויותיו של האלוף גולן עולה תמונה מדאיגה של מפקד המוכן לקחת סיכונים מיותרים של חיי חיילנו תוך השוואה של מדינתנו לגרמניה הנאצית ועוד. כהורים, כאחים, וכבני זוג שכולים ציטוטים אלה מדאיגים אותנו ביותר. גולן התבטא ואמרי כי הוא מעדיף את חיי אוכלוסיית האויב על פני זו של חיילי צה"ל ששומרים עלינו ומסכנים את גופם ונפשם".

 

בסיום המכתב, פנו לשר ליברמן בדרישה שלא למנות את גולן לתפקיד הרמטכ"ל: "אדם שדם ילדנו זול בעיניו אינו יכול לשמור ולפקד עליהם. אנו דורשים ממך שלא לשקול את מינוי האלוף גולן לרמטכ"ל הבא של צה"ל אלא לדחותו על הסף".

 

 

 
 

 

 שר הביטחון אביגדור ליברמן בביקור ברמת הגולן
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

אלי בן שם, יו"ר ארגון "יד לבנים", מתח ביקורת נגד המכתב: "הגיע הזמן לשים סוף לשימוש הציני של הורים שכולים המבקשים להשתמש בשכול האישי שלהם כדי למנף את אג’נדה פוליטית תוך פגיעה קשה במשפחת השכול בישראל המקדשת את הממלכתיות. זהו שיח מפלג ומסכסך". עוד הוסיף כי "אנו מגנים בתוקף את הפגיעה בגולן, איש עתיר זכויות ואוהב ישראל, כמו יתר המועמדים האחרים לרמטכ"לות, הראויים לעמוד בראש צה"ל".

 

בן שם תקף את תנועת "אם תרצו" ופורום "בוחרים בחיים" על שליחת המכתב: ""אף פורום לא רשאי לצבוע מועמד כזה או אחר או לפסול אותו רק בגלל שהוא הורה שכול. מעורבותם של 'אם תרצו' מחללת את המשפחות השכולות ועושה בהם שימוש ציני למטרותיהם הפוליטיות המובהקות".

 

סגן מפקד חטיבת הבקעה לשעבר, סא"ל (מיל') שלום אייזנר, גינה אף הוא את המכתב בפוסט שפרסם בפייסבוק: "איך ניתן לטעון שהאלוף גולן, מפקד משכמו ומעלה, אמיץ לב וישר דרך שכל חייו פעל למען ביטחון העם והארץ, ששם נפגשו בכפו לא אחת לשמירת חיינו וחיי חייליו, אינו ראוי?", כתב. אייזנר הוסיף: "משפחות שכולות היקרות לנו מאוד – הייתכן שהשתמשו בכן? הייתכן שהוטעתן?".

 

בשנה שעברה התייחס גולן בריאיון בלעדי לחדשות עשר לדבריו השנויים במחלוקת: "אני לא מתחרט על האמירה, חשבתי שאני מדבר על דברים שחשוב שייאמרו, ואני עדיין מאמין בהם". גולן אמר באותו ריאיון כי הוא לא מתרגש מהביקורת שהוטחה עליו: "ירו עליי דברים קשים יותר בשירות הצבאי, כנראה שזה נפל על מרחב מאוד רגיש בציבוריות הישראלית. לא אמרתי שזה פרצופנו ולא השוויתי, אלא אמרתי שאלו אירועים מדאיגים שכדאי להסתכל עליהם בצורה מפוקחת". עוד הוסיף כי "פרסמתי הבהרה אחרי הנאום כדי שאם היה איזשהו ניצול שואה שנפגע מדברי – אני מתנצל".

 

 יאיר גולן
 

סגן הרמטכ"ל לשעבר, אלוף יאיר גולן (הלל מאיר, TPS )

 

 

בחירת הרמטכ"ל הבא

 

בשבוע שעבר, לאחר שנפגש ליברמן עם ראשי הממשלות בעבר, עם שרי הביטחון ועם הרמטכ"לים בעבר, נפגש גם עם ארבעת המועמדים עצמם לתפקיד הרמטכ"ל, האלופים אביב כוכבי, יאיר גולן, אייל זמיר וניצן אלון. ליברמן שמע מהמועמדים על ההשקפות שלהם בנוגע לאתגרי צה"ל וכיצד הם מתכננים להתאים את הצבא הישראלי לאתגרי העתיד.

 

הרמטכ"ל הנוכחי, רב-אלוף גדי איזנקוט, צפוי לסיים את הקדנציה ב-31 בדצמבר, לאחר ארבע שנים מרשימות ושורה של אירועים, גם ערכיים וגם הרבה מאוד לוחמה מתחת לסף הרעש.

 

המינוי הנחשב לטבעי ביותר הוא סגן הרמטכ"ל הנוכחי, האלוף כוכבי, מי שהוכרז כרמטכ"ל פוטנציאלי כבר כשהיה מפקד חטיבת הצנחנים במבצע "חומת מגן" בעשור שעבר. "יש פה קצין מעולה, עשה את העבודה שלו, את תפקידי הפיקוד שלו לאורך כל השנים בצורה מרשימה ויוצאת מן הכלל", מעיד עליו ח"כ שטרן.

 

 המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל
 

המועמדים לתפקיד הרמטכ"ל (דובר צה"ל)

 

 

מועמד נוסף הוא סגן הרמטכ"ל שקדם לכוכבי, האלוף גולן. לפני כשנתיים, בערב יום השואה, הסתבך גולן כשאמר "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל ובגרמניה בפרט, אז לפני 70, 80, 90 שנה ומציאת עדות להם כאן בקרבנו היום, ב-2016". האלוף גולן נחשב למועמד לכאורה. אם ליברמן ימנה אותו לרמטכ"ל זו תהיה הפתעה גדולה, למרות שגולן נחשב לקצין מצוין, התקפי ודעתן.

 

עוד במרוץ - האלוף אלון, לשעבר מפקד סיירת מטכ"ל והיום פרויקטור מיוחד לנושא האיראני. לאלון, אלוף מבריק לכל הדעות, יש שתי בעיות עיקריות, האחת - הוא לא כיהן כמפקד חטיבה סדירה, אוגדה סדירה או באיזשהו תפקיד בפיקוד דרום או פיקוד צפון. השנייה - חלק מחוגי הימין, הימין הקיצוני והמתנחלים תייגו אותו כשמאלן בעת ששימש כאלוף פיקוד מרכז.

 

המועמד הרביעי שנחשב לכאורה כמועמד הוא אלוף פיקוד דרום לשעבר, האלוף זמיר - שריונר שהיה המזכיר הצבאי לראש הממשלה נתניהו וזוכה לחיבת נתניהו וליברמן.

 

בשיחות סגורות, ליברמן אומר כי הוא מחפש רמטכ"ל שיוכל להנהיג את הצבא במלחמה, יאמר את האמת לדרג המדיני, יקבל ביקורת ולא יעסוק ביח"צנות. המועמד האידאלי גם יהיה מסוגל להוביל רפורמות בצה"ל וזו אולי נקודת המפתח - מי יתקבל בצורה הטבעית ביותר בצה"ל ואיזה מינוי לא יגרום לזעזועים בצבא.