13.08.2018

09:03

בנט נגד נתניהו: תפיסת ההבלגה נכשלה - בחסות השקט חמאס מתחזק

שר החינוך טען כי "לו היינו מחסלים את המשגרים בבלון הראשון, לא היינו מגיעים לרקטות". הוא הבהיר כי לא קרא למיטוט שלטון חמאס, והוסיף: "תפקידנו לא לקנות שקט זמני"

המתיחות בדרום: שר החינוך נפתלי בנט אמר היום (שני) כי "תפיסת ההבלגה נכשלה". בריאיון לישי שנרב בגלי צה"ל, הוסיף השר כי "אנחנו במשך 140 ימים נוקטים בתפיסה שאומרת, בואו נכיל, בואו נבליג, בואו לא נירה למשגרי העפיפונים ובלוני הנפץ". לדבריו, "אמרתי שצריך לירות באותן חוליות, כי הן חוליות מחבלים. צריך לחסל אותם".

 

"לו היינו עושים זאת כשהיה מדובר בבלון הראשון והשלישי, לא היינו מגיעים לאלפים רבים של עפיפונים ובלוני נפץ, ולא לצלפים ולרקטות", טען בנט, "היה צריך להרוג את האירוע הזה כשזה קטן".

 

 

 

 

 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בהתייחסות למגעים להסדרה מול חמאס, אמר בנט, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, כי "אסור להגיע למצב של שקט תמורת שקט, כי בחסות השקט חמאס הולכים והופכים את עצמם לחיזבאללה 2. זה שקט מדומה, ניתקל בחמאס הרבה יותר חזק". הוא הבהיר כי המצב הנוכחי הוא "לא הפסקת אש", אולם ציין כי לא נכח בישיבת הקבינט שבה נדון על פי הדיווחים הסכם הפסקת האש.

 

לדבריו, "לנו יש שני אינטרסים מרכזיים, שהבעיה של חמאס לא תלך ותתנפח לממדים שלא נוכל להשתלט עליהם ולהביא הביתה את חללי צה"ל ואת האזרחים, ואני חושב שאנחנו צריכים לעמוד על זה". הוא הוסיף: "חמאס על הקרשים, והוא רוצה שקט זמני כדי עוד פעם להתארגן".

 

בנט ביקש להבהיר כי "לא אמרתי שצריך למוטט את חמאס", והוסיף כי אחראי שהארגון העזתי יפסיק את התחמושותו וישיב לישראל את האזרחים וגופות החיילים המוחזקים ברצועה, "לא רק נרים אותך, אלא ניתן לך ביוב וחשמל ומה שאתה רוצה". לדבריו, "חמאס הם בעיה, לא איום אסטרטגי, אבל אני לא רוצה להוריש לבאים אחרינו מצב בלתי נסבל. התפקיד של מדינת ישראל זה לא רק לקנות שקט זמני, אלא לבנות מצב שהוא בר קיימא".

 

בנוגע לאפשרות של הליכה לבחירות, הבהיר השר כי "אנחנו צריכים להחליט בממשלה אם אנחנו הולכים לבחירות. הגיוס הוא לא בעיה הגיוס - הנוסחה כבר על השולחן". הוא הודה כי "פורמלית אין הסכמות, וצריך עוד לחץ מפה ומפה, אבל נדמה לי שכל מדינת ישראל מסכימה כבר שצריך לגייס את החרדים בצורה מאוד הדרגתית, עם יעדים מתונים. זה דברים פתירים, אם יש רצון טוב. כולם יודעים מה הפתרון".