12.08.2018

23:17

הדרכים היצירתיות של הרשויות בישראל לתפוס מעלימי מס

ע"פ הערכות, כרבע מהתוצר השנתי בארץ לא מדווח לרשויות. לאחרונה, יש מי שמוכן לספר על שיטות רשויות האכיפה נגד עברייני המס • צפו בפרק ה-1 בסדרה "50 גוונים של שחור"

קרוב ל-200 מיליארד שקלים לא מדווחים לרשויות מדי שנה, ולא משולם עליהם מס, כך על פי הערכות הרשויות בישראל. חלק מהכסף הזה מגיע מפעילות עבריינית כמו הימורים או סמים, אבל רובו הוא העלמת כספים של אזרחים רגילים. הכלכלה השחורה בישראל היא כמעט רבע מהתוצר השנתי (23%), מצב די גרוע לעומת מדינות כמו גרמניה (17% מהתוצר), בריטניה (13% מהתוצר) או ארה"ב (9%).

 

רוב השיטות של רשויות האכיפה להילחם במי שמגלגל כספים מתחת לרדאר נשמרות בסוד. במשחק החתול והעכבר מול עברייני המס רוב תרגילי החקירה נשארים בצללים, אבל אלה שהיו שם בשנים האחרונות בחקירות הגדולות והרגישות ביותר וכבר פרשו מהמערכת, ראו הכל מבפנים.

 

חשבונית קבלה
 

חשבונית קבלה (חדשות עשר)

 

 

"בא מישהו לבעל חנות פלאפל, ואומר לו 'תשמע, אתה חותך את השפיץ של הפיתה – אל תזרוק. יש לי תרנגולות, אני אקנה ממך את הפיתות ואתן להן'", סיפר עו"ד רו"ח אברהם שהבזי, לשעבר מנהל חקירות ברשות המסים, ומאושש את האגדה האורבנית המוכרת. "הם סיכמו על מחיר ובאמת הוא לקח את השקית. ואז פקידי מס הכנסה ספרו את כל הפיתות, וידעו כמה מנות הוא מוכר. באו אליו עם כל הקצוות האלה ועשו לו שומה ולקחו ממנו מס. מאז מוכרים לא חותכים את הקצה של הפיתה, אלא רק נותנים לה חיתוך עם הסכין מלמעלה".