BETA

12.08.2018

08:16

עימות בשמאל על הפגנת הציבור הערבי: "לא מזדהה עם המסרים"

ח"כ רוזין טענה ב"בוקר אור" שאי השתתפות המחנ"צ בעצרת בת"א מעידה על כישלון הנהגת האופוזיציה. ח"כ נחמיאס-ורבין: "הם דרשו בהפגנה זכויות לאומיות"

ח"כ איילת נחמיאס-ורבין (המחנ"צ) וח"כ מיכל רוזין (מרצ) התייחסו הבוקר (ראשון) ב"בוקר אור" לעצרת המחאה של המיעוט הערבי נגד חוק הלאום. עצרת שבה חלק מנבחרי הציבור מהשמאל בחרו להשתתף לעומת כאלה שהחליטו שלא לתמוך.

 

"אתמול היה המבחן האמיתי של הדמוקרטיה והשוויון. גבאי לפיד ולבני נכשלו אתמול כישלון נחרץ, כי הם הצטרפו להיררכיית האזרחות של נתניהו", אמרה ח"כ רוזין, שהשתתפה עם חברי סיעתה בהפגנה. "זה לא חוכמה לתמוך ולדרוש שוויון במי שאתה מסכים לכל המסרים שלו. החוכמה זה להיות שם בעד השוויון ונגד חוק הלאום שמפלה את המיעוט הערבי. לבני נבחרה להיות ראש האופוזיציה, אבל אחרי אתמול היא לא מנהיגת האופוזיציה".

 

 חברות הכנסת מיכל רוזין ואיילת נחמיאס-ורבין
 

חברות הכנסת מיכל רוזין ואיילת נחמיאס-ורבין( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ח"כ נחמיאס-ורבין בחרה שלא להגיע להפגנה לאור המסרים שהשמיעו בה המשתתפים. "לבני היא כן ראש האופוזיציה, היא לא הסכימה עם הקריאה לזכויות לאומיות בכיכר", הסבירה חברת הסיעה ממנה לא הגיע כמעט אף נציג לעצרת. "לגבי דגלי פלסטין, הם יכולים למחות באופן שבו הם רוצים, אבל אני לא יכולה להיות חלק מהמחאה הזאת אם אני לא מזדהה עם הטקסטים שנאמרים בה. מה שמעסיק אותם זה דברים שלא רלוונטיים מבחינתי להתנגדות לחוק הלאום, הם דרשו שם זכות שיבה וזכויות לאומיות".

 

"הדרישה הייתה לשוויון, בדיוק כמו שבוע קודם עם הדרוזים", התעקשה רוזין. "ההפרד ומשול משרת את נתניהו. כאשר כל המחנה הציוני והאנשים שטוענים שהם מנהיגי האופוזיציה לא הולכים להפגנה למען שוויון למיעוט הערבי, הם חותרים תחת השוויון בישראל".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש להפגנת המחאה נגד חוק הלאום בתל אביב, שהובלה על ידי הנהגת הציבור הערבי. "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של חוק הלאום", כתב נתניהו בפייסבוק, לצד תיעוד מההפגנה שהועבר מתנועת "אם תרצו", שבו נראים דגלי פלסטין. לדברי נתניהו, "אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה". 

 

 הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין(ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל )

 

 

גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס להנפת דגלי פלסטין בהפגנה, וטען כי "הערב הוכח פעם נוספת - המאבק שמנהלים חברי הכנסת הערבים הוא לא נגד חוק הלאום, אלא נגד קיומה של מדינת ישראל. צר לי שהם שוב גוררים את הציבור הערבי ישראלי למפגן הסתה מכוער".

 

יו"ר פורום "דרוזים נגד חוק הלאום", ד"ר אמיר חניפס, שהיה ממארגני הפגנת המחאה של העדה הדרוזית נגד חוק הלאום בשבוע שעבר, טען כי "המאבק הוא על צביונה הדמוקרטי והשוויוני של המדינה, ולא במה לתומכי אויביה". הוא עוד אמר כי "ההתנהגות הפסולה שראינו בכיכר רבין מוכיחה כמה צדקנו כשהחלטנו לצאת למאבק על בסיס עדתי, עם אוהבי ישראל".

 

אלפי בני אדם השתתפו בעצרת מחאה, תחת הכותרת "יבוטל חוק הלאום - כן לשוויון", ברחבת מוזיאון תל אביב, לאחר צעדה מכיכר רבין. ההפגנה אורגנה על ידי ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל, והשתתפו בה נציגי עשרות תנועות וארגוני חברה אזרחית. אלפי המפגינים שהתאספו בכיכר רבין נשאו שלטים, עליהם נכתב בין היתר "לא נסכים לאפליה" ו"שוויון מלא", כמו גם דגלי ישראל ופלסטין.

 

רולא דאוד, חברת הנהגה בתנועת "עומדים ביחד", הגיבה לדברי ראש הממשלה, וטענה כי "נתניהו ממשיך לעשות את הדבר היחיד שהוא טוב בו: להסית ולפלג". לדבריה, "אפשר להניף דגלי פלסטין, דגלי ישראל, או לא להניף אף דגל. בכל מקרה נמשיך להיאבק ביחד, יהודים וערבים, למען שוויון מלא ולא פחות. לא נעצור עד לביטול החוק הגזעני הזה, שחותר תחת ערכי הדמוקרטיה".

 

 הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

הפגנה נגד חוק הלאום בכיכר רבין(חדשות עשר )

 

 

ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת), שהשתתף באירוע, אמר כי "האלפים שנהרו לכיכר זועקים את זעקת ההמונים נגד גזענות, נגד הדרה ובעיקר נגד עליונות יהודית. לעולם לא נקבל מדרג של אזרחות ואזרחים. אנחנו נולנדו כאן, ולכן אנחנו בעלי זכויות לא רק בארץ הזאת, אלא על הארץ הזאת". לדבריו, "החוק כולו מדבר על יהודים, חוץ מפעם אחת שהוא מזכיר את הערבים - בהקשר של ביטול השפה הערבית. ההפגנה שולחת מסר של 'לא' גדול לחוק הלאום - אין ספק שהמסר הזה ייקלט גם בדעת הקהל הישראלית, אבל גם מהווה צעד לקראת מהלכים נוספים בקהילה הבין-לאומית". הוא הוסיף: "נמשיך להיאבק. זאת תהיה צעדה ארוכה, בסופה אין לי ספק, יחד ננצח".

 

יו"ר ועדת המעקב העליונה לענייני הציבור הערבי וחבר הכנסת לשעבר מוחמד ברכה מסר כי "אנחנו מסמנים את נקודת ההתחלה כאן, בדרך האל-חזור עד שיבוטל חוק הלאום". לדבריו, "גבולות המאבק להפלת חוק הלאום אינם גבולות הארץ. יש לנו עניין בתמיכה בין-לאומית ואנחנו נקיש על כל דלת בכל העולם". ברכה הוסיף: "החוק אמנם לא מתייג אותנו, הערבים, כאזרחים סוג א' וגם לא ב' וגם לא ג' וגם לא ת' - הערבים פשוט אינם קיימים לחלוטין ב'חוק יסוד: האפרטהייד'".

 

יו"ר הרשימה המשותפת איימן עודה טען כי המפגינים נושאים "את המסר הכי דמוקרטי והכי ערכי מול חוק הלאום - מדינה דמוקרטית חייבת להיות מדינת כל אזרחיה". 

 

"חוק יסוד: מדינת ישראל - מדינת הלאום של העם היהודי", שעבר בכנסת לפני כחודש, קובע בחוק את מעמדה של המדינה כ"מדינת הלאום של העם היהודי", את סמליה, ואת בירתה כ"ירושלים השלמה והמאוחדת". כמו כן, החוק מעניק לעברית מעמד מיוחד על פני השפה הערבית, וקובע כי "המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי".

 

מרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, הגיש עתירה לבג"ץ נגד החוק. עתירת עדאלה הצטרפה לעתירות של הרשימה המשותפת, ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות וועדת המעקב העליונה לענייני ערבים. הדיון בעתירות יתקיים בינואר.