11.08.2018

23:36

הקרן שחלבה את תנובה מנסה לעשות סיבוב על חשבון הציבור

אייפקס, קרן ההשקעות הבריטית, שרשמה רווח של כחמישה מיליארד שקלים מיצרנית החלב והגבינות, מנסה לעשות תרגיל דומה עם זאפ. "הם באו לגזור קופון, וזה מה שעשו" • "המפצח"

אייפקס, קרן ההשקעות הבריטית שעלתה לישראל לפני 25 שנה, מתמחה בסיבובים מהירים. היא לוקחת כסף ממשקיעים זרים, קונה חברות ישראליות כמו בזק, תנובה ומקס סטוק ומוכרת אותן, כעבור זמן קצר, ברווח עצום. כעת, הקרן מבקשת למכור את זאפ לציבור במחיר של 700-600 מיליון שקלים, פי 4.5 מהמחיר שהיא קנתה אותו מאיתנו לפני שלוש שנים.

 

כדי להבין את הסיפור של זאפ, קבוצה שכוללת 23 אתרים ביניהם דפי זהב, אתר המסעדות REST ואתר השוואת המחירים המוביל בארץ, צריך לחזור עשר שנים אחורה. אייפקס רכשה אז את תנובה מהקיבוצים והמושבים. שש השנים שבהן החזיקה אייפקס בתנובה הניבו לה רווח עצום, כמעט 40% תשואה מדי שנה, כלומר רווח של יותר מחמישה מיליארד שקלים מהגבינות והחלב במקרר של כולנו.

 

"אייפקס קנתה את תנובה ב-2008 ולפני מה שנאמר לנו מדובר היה ברכישה לטווח ארוך", אמר ארנון אושרי, רפתן שמוכר חלב לתנובה, "בפועל, התקופה הייתה קצרה יחסית. הם באו לגזור קופון וזה מה שהם עשו, כשהמחירים עלו, אנחנו לא הרווחנו מזה". נוסף על כך, על הרווחים שלה באותה תקופה היא לא שילמה מסים. "הציבור הפסיד מזה מיליארד שקל", אמר ח"כ מיקי רוזנטל (המחנה הציוני), "עשו השקעה בתנובה, העלו מחירים, פיטרו עובדים ואחר כך עוד פוטרים אותם ממס?".

 

עכשיו ישנו שידור חוזר של סיפור תנובה רק עם זאפ. בשנים שבהן אייפקס מנהלת את קבוצת האתרים של זאפ הרווח הנקי של החברה עלה מ-20 מיליון שקלים ל-37 מיליון שקלים, בעוד החוב ירד מ- 50 מיליון ל-30 מיליון שקלים. אלו הם כמובן נתונים חיוביים, אבל השאלה היא האם הם מצדיקים קפיצה של למעלה מ-400% בשווי החברה אותו ביקשה אייפקס בהנפקה, שבינתיים בוטלה.

 

 חלב תנובה
 

אייפקס העלתה מחירים. חלב תנובה (חדשות עשר)

 

 

מקרן אייפקס נמסר בתגובה: "קרן אייפקס השקיעה יותר ממיליארד שקל בתנובה לאורך השנים שהתבטאו בהקמת מפעל חדש, השבחת נכסים ועוד. בעת מכירתה נהנו מכך כל בעלי העניין לרבות עובדי החברה. מאז כניסתה של אייפקס לזאפ השלימה הקבוצה שורת מהלכים אסטרטגיים בהם כניסה לתחומים חדשים והשקת שירותים חדשים, כל זאת לצד הורדת החוב, התייעלות וצמיחה בהכנסות וברווח. כל ניסיון להציג לקיחת הלוואות או חלוקת דיבידנדים כמהלך חריג בחייה של חברה משגשגת מעיד על חוסר הבנה בסיסי בהתנהלות תאגידית. אייפקס הודיעה אתמול על ביטול ההנפקה של זאפ בשל תנאי השוק ותמשיך בחיזוקה של זאפ כגורם מחולל תחרות בישראל".

 

מרשות המסים נמסר בתגובה: "בהמשך לטענות שעלו מדוח המבקר ולפיהן רשות המסים פעלה שלא בהתאם ללשון החוק במתן אישורים לקרנות הון, נדרש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לנושא וקבע כי הפרשנות שנקטה רשות המסים הייתה סבירה ומתיישבת עם כוונת המחוקק".

 

מתנובה נמסר בתגובה: "עדכון המחירים בשיעור ממוצע של 2.2% נובע מעליית מחיר החלב הגולמי בשיעור של יותר מ-10%. עלייה זו הסבה עד כה לתנובה תוספת עלות של 160 מיליון שקלים".