11.08.2018

17:39

עודכן:

תשע שנים לרצח בברנוער: "פצע עמוק וכואב בהיסטוריה של הקהילה"

כ-900 בני אדם השתתפו בצעדה "למען שוויון, הפסקת האלימות וסולידריות", שהסתיימה בכיכר הבימה בת"א. "9 שנים חלפו ולא הרבה השתנה - נמשיך להיאבק בלהט"בופוביה ובאפליה"

כ-900 בני אדם השתתפו אמש (שבת) בצעדת מחאה לציון תשע שנים לרצח במועדון הנוער הלהט"בי, ברנוער, בתל אביב, "בקריאה לשוויון, להפסקת האלימות ולסולידריות", לדברי המארגנים. הצעדה יצאה בשעה 20:00 מבית הברנוער הישן בפינת שדרות רוטשילד ורחוב נחמני בעיר, והסתיימה בעצרת בכיכר הבימה. שני בני אדם, ניר כץ וליז טרובישי, נהרגו בירי בברנוער בשנת 2009, ו-11 נוספים נפצעו.

 

בין המשתתפים באירוע, משפחות הנפגעים בברנוער, ובני ובנות נוער הפעילים בארגונים ובתנועות נוער, בהם הנוער העובד והלומד, נוע"ם-נוער מסורתי, הצופים, כנפיים של קרמבו, המחנות העולים, בני המושבים, השומר הצעיר, נחשונים ותנועת תרבות. בעצרת, שאותה ינחה לאון שניידרובסקי, השתתפו סטפן לגר, סתיו סטרשקו ובן וטיילור.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בר חג'מה, מתנדבת בשנת שירות בארגון "איגי", אמרה כי "הרצח בברנוער הוא פצע עמוק וכואב בהיסטוריה של הקהילה הגאה בישראל". לדבריה, "הוא עיצב את האופן בו אנחנו, חניכות ומדריכות בארגון הנוער הגאה, מתכתבות עם המציאות. אי אפשר לספר את הסיפור שלנו, הסיפור האישי, החברתי, הקהילתי והחינוכי, מבלי לזכור את הקורבנות של הפרשה".

 

"לפני תשע שנים נכנס אדם חמוש לברנוער ורצח נערים ונערות רק כי הם שונים", נמסר ממארגני אירוע המחאה. "תשע שנים חלפו ולא הרבה השתנה. בשבועות האחרונים התעוררה מחאה ציבורית כנגד חוסר השוויון והאפליה של הקהילה הלהט"בית בישראל. מדובר במאבק שמצטרף להיסטוריה של אלימות, מדיניות להט"בופובית ואפליה כלפי חברי הקהילה הגאה בישראל". עוד נמסר כי מסלול צעדת המחאה "משחזר את הצעדה הספונטנית שהתרחשה בליל הרצח".

 

לקראת המחאה, פורסם מחקר שיזם מכון המחקר ע"ש מגנוס הירשפלד של איגי, ממנו עולה כי כ-80% מבני הנוער הגאים העידו כי הביטוי "הומו" נאמר בתדירות גבוהה כקללה. עוד עלה במחקר כי שיעור החשיפה לאלימות, כולל מילולית, בקרב תלמידים מהקהילה הגאה גבוה פי 2 מהאוכלוסייה הכללית. כמו כן, מהמחקר עולה כי 7.6% מבני הנוער הגאים הותקפו פיזית בגלל נטייתם המינית, וכי שיעור החשיפה להטרדה מינית בקרב תלמידים בקהילה הגאה גבוה פי 3 מאשר בקרב האוכלוסייה הכללית.

 

החל משעה 19:00 ועד ל-23:00, נחסמו לתנועה שד' רוטשילד בין אלנבי לכיכר הבימה בשני הכיוונים; רחוב מרמורק מרחוב אבן גבירול עד שדרות רוטשילד; שד' בן ציון מרחוב המלך ג'ורג' לשד' רוטשילד, ושד' תרס"ט מרחוב דיזנגוף. כמו כן, נחסמו לתנועה כל הרחובות החוצים את ציר התהלוכה.