BETA

10.08.2018

11:58

עודכן:

בחמאס חוגגים: "הסבב האחרון מוכיח – ניתן להביס את ישראל"

בצל הביקורת בישראל על הסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקפו, בארגון הטרור אופטימיים, וקוראים לתושבי הרצועה להגיע לגדר להפגנות; במקביל הוחלט על חזרה לשגרה מלאה בעוטף

ההסלמה בדרום: בכיר חמאס, סאמי אבו זוהירי, התייחס בצהריים (שישי) להסכם הפסקת האש שנכנס הלילה לתוקף בין ישראל לארגון, בתום יממה ארוכה של ירי רקטות לעבר עוטף עזה. "סבב ההתנגשות האחרון מוכיח כי ניתן להביס את ישראל", אמר אבו זוהירי. נכון לשעה זו אף גורם ישראלי רשמי לא הצהיר כי אכן נחתם הסכם בתיווך מצרי, כפי שדווח בכלי תקשורת פלסטיניים.

 

אחר הצהריים טען גורם בטחוני בכיר: "לא הסכמנו להפסקת אש. חמאס סירב להתחייב להפסקה מוחלטת של פעולות האיבה. מדיניות התגובה מול עזה נשארה כשהיתה". בתוך כך מתכוונים בחמאס לקיים, כבכול יום שישי בחודשים האחרונים, הפגנות על גדר הגבול בין ישראל לרצועה. ארגון "הוועד המארגן של צעדות השיבה לשבירת המצור", האחראי על ההפגנות הללו, קורא מאז אתמול לתושבי רצועת עזה להגיע בהמוניו, ולהשתתף היום בצעדה שתתקיים בסימן "חירות וחיים לעזה".

 

 

 

 

 

 

 

 

מוקדם יותר היום הביעו ראשי רשויות בעוטף עזה פסימיות רבה מההסכם. ראש עיריית שדרות, אלון דוידי, אמר כי "למרות שהוא מבין את הרצון להגיע למשא ומתן – הפסקת האש היא טעות". "נצטרך להגיע למבצע, למגר את הטרור הזה. המלחמה לסירוגין לא בריאה לנו ולא בריאה למדינת ישראל", הוסיף.

 

ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני
 

"הגענו לנקודת קיצון". ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני (חדשות עשר )

 

 

גם ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, הגיב לדיווחים על הפסקת אש. "מציאות מתמשכת של ארבעה חודשים של מתיחות ביטחונית הגיעה אתמול לנקודת קיצון", טען, "עברנו יממה של מטחי ירי כבדים ליישובינו וביטול פעילויות חינוך ואירועי תרבות וקהילה. בשעות האחרונות יש שקט ואנו מקווים שהמתיחות האחרונה הייתה בגדר ׳עליה לצורך ירידה׳ שלאחריה יגיע הסדר שיבטיח שקט ארוך טווח".

 

עוד הוסיף: "אירועי החודשים האחרונים והמעברים החדים משגרה לחירום משפיעים משמעותית על תושבי עוטף עזה. אנו מצפים מהממשלה שכל הסדר רגיעה מדיני כלכלי שמתגבש עם רצועת עזה יכלול גם הסדר כלכלי והשקעה משמעותית ביישובי העוטף. השקעה שתאפשר לנו את המשך הפיתוח ואת חיזוק ההתיישבות לצד הגבול". 

 

"אף אחד לא עידכן אותנו על הפסקת האש", תקף תמיר עידאן, ראש מועצת רמת נגב, "אין רתיעה, חמאס קובע מתי תתחיל לחימה ומתי תסתיים. המשך טרור העפיפונים הוא הפסקת אש? רקטה אחת ביום זה בסדר? מצפים למבצע צבאי שיכריע את חמאס, או להסדר מקיף וארוך טווח שיכלול את כל סוגי הטרור".

 

רצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר
 

תקיפת חיל האוויר ברצועת עזה, אתמול (חדשות עשר )

 

 

במקביל הודיעו בפיקוד העורף על חזרה מלאה לשגרה, זאת אחרי שקודם לכן הנחו כי על הקייטנות להתקיים במרחבים מוגנים.  בנוסף מעתה תתאפשר תנועת רכבות בקו אשקלון שדרות. גם חוף זיקים נפתח לציבור הרחב; כבר בבוקר הולט על חזרה מלאה לשגרה בנתיבות ויישובי מרכז הנגב.

 

אמש בשעות הערב המאוחרות דווח באל ג'אזירה על הסכמות בין ישראל לחמאס. על פי הדיווח, ההסכם, הושג בתיווך מצרי. על פי גורמים פלסטינים, המודיעין המצרי הזהיר את שני הצדדים כי אם לא יושג הלילה הסכם, הדרך למלחמה בלתי נמנעת ואז לא ניתן יהיה לשלוט בסדר העניינים. מקור דיפלומטי אמר בשעות הערב לחדשות עשר כי "הפסקת האש תיכנס לתוקפה בחצות". עוד הוסיף כי הוא "מקווה שהשעות הקרובות יעברו ללא אירועים מיוחדים".

 

גורם בחמאס אישר את הדברים לסוכנות הידיעות "אל וטניה" ואמר כי "חמאס תשמור לעצמה את הזכות להגיב במקרה של הפרת ההסכם". מנגד, גורם ישראלי בכיר טען כי "הדיווח לא נכון". בכיר ברצועת עזה אמר הבוקר לערוץ "אל-ג'זירה" כי: "הפלגים החליטו להפסיק את ההסלמה אתמול בחצות, והודיעו על כך למתווכים במצרים וקטאר, ולשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלדאנוב".