BETA

09.08.2018

21:42

לתושבי הדרום צפויים ימים לא פשוטים; צה"ל מקווה לכניעת חמאס

ישראל נכנסת למערכה הנוכחית בתנאים לא נוחים: אלמנט ההפתעה לא קיים, אין מטרות איכותיות ובכירי ארגון הטרור בבונקר. מנגד, הצד השני ינסה למשוך לעימות בעזה • פרשנות

הסלמה בדרום: המתקפה של חיל האוויר ברצועת עזה היום (חמישי) בשעות אחר הצהריים על בניין בן חמש קומות מזכירה את נקודת הסיום של מבצע "צוק איתן" לפני ארבע שנים. צה"ל בחר לפתוח את סבב הלחימה הנוכחי בנשק שנעשה בו שימוש בסוף המבצע באוגוסט 2014. הסיבה לכך נובעת מכך שישראל נכנסת למערכה הנוכחית בתנאים לא נוחים: אלמנט ההפתעה לא קיים, אין מטרות איכותיות ובכירי חמאס נמצאים בבונקר ולא ניתן לחסלם.

 

סביר להניח שבימים הקרובים נראה שורה של חילופי מהלומות בין שני הצדדים. אין ספק שתבוא תגובה להפלת הבניין וצפוי לילה מתוח ולא שקט לתושבי הדרום. נוסף לכך, נראה שימים לא פשוטים צפויים לעבור על אזרחי ישראל, בתקווה שחמאס יפעל לפי התסריט הצה"לי, כלומר ירים ידיים ויבקש הפסקת אש לאחר כמה ימים של תקיפות חיל האוויר. עם זאת, כלל לא בטוח שתרחיש זה אכן יתממש, ולכן במקביל, בצה"ל יבנו את הכוח הקרקעי המתאים. חמאס מנגד ינסה למשוך את ישראל לעימות צבאי בתוך הרצועה, במטרה לחטוף חייל, ולהשיג את תמונת הניצחון הרצויה עבורו.

 

למרות התפיסה כי חמאס אכן חפץ בעימות נרחב עם ישראל לפני ההליכה לרגיעה מסתמנת, לאורך כל היום הירי, מלבד רקטת הגראד לעבר באר שבע, כוון ליישובים סמוכי גדר, בעיקר במועצה האזורית אשכול. ניתן לראות בכך ניסיון להוריד את גובה הלהבות, אך במקביל התקיפה המסיבית של צה"ל ברצועה תוביל לתגובה של חמאס, ולכן פיקוד העורף הנחה את התושבים לשהות סמוך למרחבים מוגנים, ובמהלך הלילה לישון בהם.

 

 

 

 

 

 רצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר
 

רצועת עזה לאחר תקיפת חיל האוויר ( חדשות עשר)

 

 

אירועי היממה האחרונה בדרום

 

חברי הקבינט המדיני-ביטחוני היו מכונסים במשך כארבע שעות בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון באירועי היממה האחרונה בדרום. פקידים ישראלים בכירים אמרו לחדשות עשר כי "ישיבת הקבינט נדחתה בשעתיים על מנת להעניק זמן נוסף למאמצי ההרגעה המצריים". מוקדם יותר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל. נוסף לכך, מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, קיים הערב הערכת מצב ביטחונית מיוחדת כדי לבחון מקרוב את המוכנות של כוחות המשטרה לקראת אירועי הימים הקרובים.

 

היום הופעלה אזעקה בבאר שבע ובאזור הנגב, לראשונה מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפחות רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתום סריקות, נמצאו שרידי הרקטה. במקביל, לפחות ארבע פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים במועצה אזורית אשכול מבלי שתישמע אזעקה. בעקבות הירי לעבר באר שבע, הוחלט בבית החולים סורוקה להעביר את מחלקת היילודים ופגים לאזור ממוגן. "גם היום בדומה לאירועים קודמים בעבר אנו דואגים לשלומם של הפגים שלנו ומעבירים אותם באופן זמני לאזור ממוגן, שאינו חשוף לירי טילים. לאור נסיוננו בעבר אנו מעדיפים להעביר את התינוקות באופן ייזום ובטוח", אמרה ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה.

 

בעזה דיווחו עדי ראייה כי מטוסי חיל האוויר תקפו את בניין "אל-מסחאל", מבנה ביטחון הפנים של חמאס, ומוטטו אותו. לפי דובר צה"ל, היחידה היא הזרוע המבצעת של ההנהגה המדינית של ארגון הטרור חמאס, אמונה ומנהלת את כל פעילות ביטחון הפנים ברצועה. עוד נטען כי חלק מאנשי היחידה לביטחון פנים פעילים גם בזרוע הצבאית של חמאס וכי במבנה משרדים המשמשים נושאי משרה בארגון. 

 

הנפילה בשטח פתוח ליד ב"ש
 

הנפילה בשטח פתוח ליד ב"ש (חדשות עשר)

 

 

בחמאס, מנגד, טוענים כי מדובר במבנה תרבות. הפלסטינים מסרו כי מספר בני אדם נפצעו כתוצאה מהתקיפה. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי ארבעה פלסטינים נהרגו ו-40 נפצעו ביממה האחרונה כתוצאה מתקיפות צה"ל. דובר חמאס, חאזם קאסם, הגיב על הפצצת הבניין בעיר עזה: "ההריסה המכוונת של המוסד התרבותי 'סעיד אל-מסחאל' בעזה שמכיל משרד של התפוצה המצרית היא ניסיון ישראלי להרוס את המאמצים המצרים ברצועת עזה והוא מדגיש שהכיבוש עוין את כל ישויות האומה הערבית".

 

מוקדם יותר שתי אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול, מעט אחרי שהכריזו הארגונים הפלסטיניים ברצועת עזה על סיום סבב ההסלמה. הפלסטינים דיווחו אחר הצהריים כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לשטחים ממזרח לעזה. גורם מדיני מסר לחדשות עשר: "חמאס ספג מכה קשה. ישראל תמשיך לפעול בעוצמה. רה"מ ושר הביטחון הנחו את צה"ל להיערך לכל אפשרות".

 

דובר צה"ל, תת אלוף רונן מנליס, התייחס בשיחה עם חדשות עשר להסלמה בדרום: "חמאס בוחר בארבעת החודשים האחרונים לדרדר את המצב של תושבי עזה ולהתמיד בפעולות טרור דרך צעדות השיבה, ירי צלפים וירי תלול מסלול לעבר חיילי צה"ל ואזרחי ישראל. צה"ל לא יכול לקבל מציאות כזאת ולכן אנחנו פועלים ביממה האחרונה בתקיפה נרחבת של מטרות אסטרטגיות ברצועת עזה". מנליס הוסיף כי "חמאס חייב להבין שהחלטותיו הן משחק באש וזה יוביל להחרפת הצעדים שלנו עד שישוב השקט לתושבי הדרום".

 

מנליס הסביר כי "צה"ל ניצל את ארבע השנים, שחלפו מאז סיום מבצע 'צוק איתן', כדי לשפר את המוכנות שלו לקראת מבצע צבאי בעזה הן ברמה הקרקעית והן ברמה האווירית". דובר צה"ל הוסיף כי "הדרג הצבאי ימשיך לפעול לפי ההנחיה של הדרג המדיני בהתאם לאופי התגובה ועד שהשקט ישוב לדרום באופן מלא".