BETA

09.08.2018

18:20

עודכן:

ההסלמה בדרום: הקבינט מכונס בקריה; בניין בעזה הושמד - תיעוד

במקביל לאזעקות צבע אדום, רה"מ ובכירי השרים דנים באירועי היממה האחרונה בעוטף וברצועת עזה • דיווח: אבו מאזן משתתף במאמצים להשגת רגיעה • פלס': פצועים בתקיפת צה"ל

ההסלמה בדרום: חברי הקבינט המדיני-ביטחוני מכונסים בשעה זו (חמישי) בבסיס הקריה בתל אביב, על מנת לדון באירועי היממה האחרונה בדרום. מוקדם יותר כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב ביטחונית עם שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ראש השב"כ וראש המל"ל. נוסף לכך, מפכ"ל המשטרה, רב ניצב רוני אלשיך, יקיים הערב הערכת מצב ביטחונית מיוחדת כדי לבחון מקרוב את המוכנות של כוחות המשטרה לקראת אירועי הימים הקרובים.

 

במקביל לכינוס הקבינט, נשמעו במועצה האזורית אשכול אזעקות צבע אדום ותושבי האזור דיווחו על מטח רקטות ופצצות מרגמה. בעזה דיווחו עדי ראייה כי מטוסי חיל האוויר תקפו את בניין "אל-מסחאל", מבנה ביטחון הפנים של חמאס, ומוטטו אותו. לפי דובר צה"ל, היחידה היא הזרוע המבצעת של ההנהגה המדינית של ארגון הטרור חמאס, אמונה ומנהלת את כל פעילות ביטחון הפנים ברצועה. עוד נטען כי חלק מאנשי היחידה לביטחון פנים פעילים גם בזרוע הצבאית של חמאס וכי במבנה משרדים המשמשים נושאי משרה בארגון. בחמאס, מנגד, טוענים כי מדובר במבנה תרבות. הפלסטינים מסרו כי מספר בני אדם נפצעו כתוצאה מהתקיפה.

 

בווידאו: תיעוד תקיפת צה"ל (צילום: סוכנות הידיעות שיהאב) >>

 

 

 

היום הופעלה אזעקה בבאר שבע ובאזור הנגב, לראשונה מאז סיום מבצע "צוק איתן" בשנת 2014. לפחות רקטה אחת נחתה בשטח פתוח באזור העיר. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. בתום סריקות, נמצאו שרידי הרקטה. במקביל, לפחות ארבע פצצות מרגמה נפלו בשטחים פתוחים במועצה אזורית אשכול מבלי שתישמע אזעקה. בעקבות הירי לעבר באר שבע, הוחלט בבית החולים סורוקה להעביר את מחלקת היילודים ופגים לאזור ממוגן. "גם היום בדומה לאירועים קודמים בעבר אנו דואגים לשלומם של הפגים שלנו ומעבירים אותם באופן זמני לאזור ממוגן, שאינו חשוף לירי טילים. לאור נסיוננו בעבר אנו מעדיפים להעביר את התינוקות באופן ייזום ובטוח", אמרה ד"ר אגי גולן, מנהלת המחלקה.

 

 הבניין שהותקף בעזה ע"י חיל האוויר
 

הבניין שהותקף בעזה ע"י חיל האוויר ( חדשות עשר)

 

 

 

 

 

 

 דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון
 

דיון הערכת המצב בראשות רה"מ ושר הביטחון (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

מוקדם יותר שתי אזעקות נשמעו במועצה האזורית אשכול, מעט אחרי שהכריזו הארגונים הפלסטיניים ברצועת עזה על סיום סבב ההסלמה. הפלסטינים דיווחו אחר הצהריים כי כוחות צה"ל ביצעו ירי לשטחים ממזרח לעזה. גורם מדיני מסר לחדשות עשר: "חמאס ספג מכה קשה. ישראל תמשיך לפעול בעוצמה. רה"מ ושר הביטחון הנחו את צה"ל להיערך לכל אפשרות". מפקד פיקוד דרום, אלוף הרצי הלוי, אמר: "אנחנו בהסלמה בעוטף עזה ביממה האחרונה. צה"ל תקף מטרות רבות, יש נזק רב בהרבה מאוד מקומות לחמאס ברצועת עזה - הנזק הזה יתברר בהמשך היום. הסיבה היא שלא נקבל בשום פנים ואופן ירי על אזרחי מדינת ישראל, טרור על הגדר שממשיך ופוגע כאן גם במציאות הביטחונית וגם בשקט. הסתובבתי היום בעוטף, פגשתי גם חיילים וגם אזרחים, אזרחים חזקים מאוד והנהגה שיודעת היטב לטפל באזרחים, ואני בטוח שיחד עם הביטחון נמשיך בטיפול טוב מאוד. אנחנו מסתכלים קדימה, יש כאן צד אחד של חמאס שממשיך לדרדר את המצב ברצועה. בצד שלנו נמשיך לעשות ולבנות, המוכנות של צה"ל גבוהה בידע וביכולות - ואם חמאס לא ישנה את דרכו, הנזק ברצועה יילך ויגבר".

 

סוכנות הידיעות הפלסטינית "וופא" דיווחה כי יו"ר הרשות אבו מאזן ערך שיחות רבות עם מנהיגים בינ"ל בכל הדרגים במטרה להפסיק את "התוקפנות הישראלית" ברצועת עזה. לפי הדיווח, אבו מאזן הדגיש כי הסלמה זו טומנת בחובה סכנה גדולה וקרא לקהילה הבינלאומית להתערב בצורה מיידית ודחופה בנעשה במטרה להפסיק את ההרס וחוסר היציבות באזור.

 

ממשרד החוץ האמריקני נמסר בעקבות ההסלמה: "אנו מגנים את ירי הטילים לעבר ישראל מעזה וקוראים להפסקת האלימות ההרסנית. אנו תומכים באופן מלא בזכותה של ישראל להגן על עצמה ולבצע פעולות כדי למנוע  פרובוקציות נגדה. חמאס נושא באחריות העיקרית למצב ההומניטרי והכלכלי הגרוע בעזה ולייאוש אותו חשים תושבי עזה. השליטה של חמאס בעזה מסכנת את חיי התושבים בעזה".

 

בבאר שבע מתוכנן להיערך הערב משחק במסגרת מוקדמות הליגה האירופית בכדורגל, בין הפועל באר שבע לאפואל ניקוסיה. בפיקוד העורף הודיעו כי המשחק צפוי להיערך כמתוכנן. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' הבהיר במשדר חדשות עשר כי "אין נפגעים. אנחנו בודקים את הפרטים יחד עם פיקוד העורך וגורמי הביטחון". הוא הוסיף: "אנחנו ערים, כמובן, להתחממות בעוטף עזה. בשלב זה אין הנחיות מיוחדות לתושבים. בזמן הקרוב ככל הנראה נקבל הנחיות מגורמי הביטחון". בנוגע למשחק המתוכנן, אמר דנילוביץ': "אני מקווה מאוד שזה יתאפשר. ההחלטה היא של פיקוד העורף וגורמי הביטחון".

 

ביממה האחרונה זוהו כ-180 שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל. מדובר צה"ל נמסר כי כיפת ברזל יירטה יותר מ-30 מהשיגורים, ומרבית הנפילות היו בשטח פתוח. מדובר צה"ל נמסר כי הותקפו כ-150 מטרות ברצועה במהלך הסבב הנוכחי. היום הותקפו, בין היתר, מתחם צבאי של גדוד מזרח רפיח, פיר של מנהרת לחימה מערבית לג'באליה ושתי מנהרות לחימה שנמצאות בסמוך לחוף במרכז רצועת עזה, השייכות לחמאס.

 

הנזקים בשדרות בעקבות ירי הרקטות מעזה
 

הנזקים בשדרות בעקבות ירי הרקטות מעזה (רויטרס)

 

 

מוקדם יותר, כאמור, נמסרה מחדר המבצעים המשותף של הארגונים החמושים ברצועת עזה הודעה, שבה הובהר כי "סבב ההסלמה בעזה הסתיים". עוד נמסר מטעם הארגונים הפלסטיניים כי "המשך הרגיעה בעזה תלוי בהתנהגות הכיבוש". בכיר פלסטיני בחדר המבצעים הבהיר לסוכנות הידיעות רויטרס כי הארגונים יפסיקו את השיגורים, בתנאי שישראל תפסיק את תקיפותיה ברצועה.

 

הוא הבהיר כי סבב ההסלמה האחרון החל כ"תגובה לפשעים" של ישראל, בהתייחות לחיסולם של שני אנשי חמאס ביום שלישי האחרון, במהלך אימון של הארגון. בסוכנות הידיעות הפלסטינית "שיהאב" דווח על המשך המגעים בתיווך מצרים, קטאר והאו"ם. עוד דווח כי חמאס העבירה למתווכים מסרים ברורים, לפיהם הרגיעה תישמר במידה ולא תהיינה התפתחויות בשטח.

 

מפקד פיקוד הדרום, אלוף הרצי הלוי, ביקר בעיר שדרות, ואמר כי "אנו ערוכים לכל תרחיש ונמשיך לעשות ככל שיידרש על מנת לשמור על ביטחון התושבים ולחזק את תחושת הביטחון". הוא הוסיף: "אני בטוח בחוסנם של תושבי העוטף וקורא להם להמשיך ולהשמע להנחיות פיקוד העורף".