BETA

09.08.2018

16:55

ראש אכ"א על החניכים שסובבו ראשם: "תגובת צה"ל לא הייתה תקיפה"

אלוף מוטי אלמוז נפגש עם נציגות שדולת הנשים על רקע מקרי הדרת הנשים בצה"ל והאירוע בתרגיל הצנחנים: "פגיעה בנשים היא בעיה פיקודית חמורה ולא נסתפק בהצהרות ובכותרות"

נציגות שדולת הנשים נפגשו היום (חמישי) עם ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, ויועצת הרמטכ״ל לענייני מגדר, תא״ל שרון ניר, על רקע מקרי הדרת הנשים בצה"ל שנחשפו לאחרונה, ובעיקר נוכח המקרה שפורסם אתמול על כך שעשרות חיילים סובבו את ראשם בעת שמדריכת הצנחנים הדגימה תרגיל.

 

בפגישה הוצג בפני הבכירים דוח מקיף שהכינו בשדולת הנשים, הסוקר את תופעת הדרת הנשים בצה״ל ומסכם את המלצות המדיניות של השדולה לצה״ל בנושא. ראש אכ"א, אלוף מוטי אלמוז, אמר בפגישה כי הוא מכיר בבעיה של הדרת נשים בצה"ל כבעיה שיש לטפל בה. "מקרי הדרת נשים בצה"ל ופגיעה בנשים בצה"ל היא בעיה פיקודית חמורה ואנחנו לא נסתפק בהצהרות ובכותרות אלא לטפל בנושא בצורה מהותית", אמר.

 

ראש אכ״א הוסיף כי "הרבה חיילים לא מכירים את פקודת השירות המשותף ולכן אנו פועלים להטמיע את הפקודות והערכים בשתי הזרועות המרכזיות של צה"ל, בבסיסי חיל החינוך ובקורסי הפיקוד בכל הרמות". בנוגע לפרשה במסגרתה חיילים הפנו את הגב למדריכת צניחה, אמר אלמוז כי "ייתכן שהיה צורך בתגובה תקיפה יותר מצד צה"ל".

 

מיכל גרא מרגליות, מנכ"לית שדולת הנשים בישראל, אמרה בתום הפגישה כי "אנחנו יודעות שצמרת הצבא מחוייבת לשוויון לנשים בצה"ל. ועדיין, אי אפשר להסתפק בטיפול פרטני. יש צורך בטיפול מערכתי להטמעת הפקודה, בהענשה מחמירה על מי שחורגים ממנה ובמערך דיווח צה״לי לטיפול במקרים בשטח".

 

נועה חליוה, מדריכת צנחנים
 

נועה חליוה, מדריכת צנחנים (חדשות עשר)

 

 

אלינור דוידוב, מנהלת תחום הדרת נשים והקו החם לחיילות של שדולת הנשים בישראל, אמרה: אנחנו מחכות לראות מעבר לדיבורים גם את המעשה, לא רק טיפול פרטני בפניות שלנו ושל הורים לחיילות וחיילים, אלא לשמוע את רוח המפקד והמפקדת שאומרת בבירור שחיילות שוות לחיילים בזכויותיהן, שהן לא יכולות לשלם מחיר על שילובם המבורך של חיילים דתיים בצה"ל, ושצה"ל שם לעצמו מטרה להילחם בכל התופעות של הדרת חיילות, ריקון תפקידים מתוכן והדרת חיילות ממרחבים שונים בצה"ל".

 

ההמלצות המרכזיות שהציגה השדולה בפני ראש אכ"א נוגעות להקמת מערך צה"לי פשוט ולדיווח וטיפול בתלונות של חיילות על הפרות שנעשו כנגדן. בנוסף, חידוד הפקודות בפני כל חייל וחיילת ומתן הבהרה למפקדות ולמפקדים כיצד יש ליישם אותן, בין היתר ע"י קביעת שיעור למפקדים בנושא פקודת השירות המשותף, ולאחר מכן, יישום בשטח ע"י בניית מערך השיעור והעברתו בכל בתי הספר למפקדים. כמו כן, קביעת מדיניות של אפס סובלנות כלפי פגיעה בנשים, ענישת מפקדים שקבעו כללים ונורמות הנוגדים את לשון הפקודה, יישום ההחלטה בשטח ופרסום העונשים.

 

הסערה בעקבות מדריכת הצנחנים

 

אתמול פורסם כי כ-30 חניכים בקורס צניחה של חטיבת הצנחנים סובבו את ראשם במהלך הדגמה שערכה נועה חליוה, מדריכת צניחה, בפני מחלקה המורכבת מבני ישיבות. 

 

חליוה, בתם של אשת התקשורת שירה מרגלית ושל ראש אגף מבצעים האלוף אהרון חליוה, סיפרה על האירוע. "הם התנהגו כמו חרדים, לא כמו בני ישיבות הסדר", תיארה, "ביצעתי הדגמה של השיעור פרונטלית, מה קורה מהרגע שבו קופצים מהמטוס ועד פתיחת המצנח וגם אחרי. הם יצאו מהרחבה של המתקן ועמדו בשלשות עם הגב. זה היה נראה כאילו הם שייכים לקבוצה אחרת ולא לשיעור. הם עמדו 3 מטרים מחוץ למתקן 'הנדנדה'".

 

 דובר צה"ל, רונן מנליס
 

דובר צה"ל, רונן מנליס (חדשות עשר)

 

 

בעקבות הסערה הציבורית, דובר צה"ל מסר אתמול תגובה רשמית, אך מספר שעות לאחר מכן עדכן את גרסתו. תחילה נמסר כי "30 חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה בידי חיילת סובבו את ראשם. בעקבות האירוע, התקיימה שיחה עם החניכים בה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין המדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה. חניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכרה".

 

בהמשך, צה"ל התנער מהאחריות ומסר תגובה שונה: "בהמשך ללמידת האירוע, עולה שחייל אחד פנה מראש בבקשה להוריד את ראשו במהלך ההדרכה. מדריך במילואים בבית ספר לצניחה אמר שהוא מאשר לו לעשות כן וגם לחיילים אחרים שמרגישים צורך. בתגובה, הפנו את גבם 30 חיילים. מדובר בטעות של המדריך בשיקול דעת שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים".

 

אחד הטירונים הדתיים, שנכחו בהדרכה של חליוה, סיפר אתמול לחדשות עשר כי "שאלו למי זה מפריע שהיא תדגים, ואז היו הרבה שהרימו את היד. אז, המפקד המחלקתי אמר לנו, שמי שמפריע לו – שיסתובב. שיעשה שלשות בצד. וזה מה שקרה".