BETA

09.08.2018

11:43

עיתונאי בעזה: "ישראל לא רוצה להפסיק את הסבל, לחמאס לא אכפת"

סמי עאבד התייחס בשיחה עם חדשות עשר למצב ברצועה: "אין אוכל, אין חיים, עד מתי המצב הזה יימשך?". לדבריו, "אנחנו קורבן של חמאס ושל ישראל" • האזינו לשיחה המלאה

סמי עאבד, עיתונאי פלסטיני תושב עזה, התייחס היום (חמישי) במשדר המיוחד בחדשות עשר להסלמה בדרום וברצועת עזה. "יש שגרה של הפצצות, אנחנו חיים את השגרה הזאת כבר ארבע חודשים", אמר עאבד, ותקף את ממשלת ישראל: "היא לא רוצה להפסיק את הסבל של תושבי עזה".

 

עוד אמר עאבד כי "חמאס מעוניין רק להמשיך לשלוט בעזה, לא מעניין אותו אם יש מלחמה או אין מלחמה". הוא ציין כי "אישה והילדה שלה מתו אתמול" בתקיפת צה"ל. "עד מתי המצב הזה יימשך?", תהה, "אין אוכל, אין חיים, רק סבל. אנחנו קורבן של חמאס ושל ישראל".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בתוך כך, דובר חמאס ברצועה, סאמי אבו זוהרי, מסר כי "הכיבוש נושא באחריות המלאה על סבב ההסלמה הנוכחי אשר החל לפני יומיים בתקיפה שהביאה להרג שניים בצפון הרצועה. אנו מדגישים כי ההתנגדות האמיצה תגן על העם הפלסטיני וכי על הקהילה הבין-לאומית לקחת אחריות על התוקפנות הישראלית והמצור אשר מוביל להחרפת המצב".

 

גורם צבאי בכיר אמר מוקדם יותר כי "אנחנו מתקרבים למערכה בעזה, שבה חמאס יוכה מכה קשה". לדבריו, "צה"ל מתגבר משמעותית את הכוחות בדרום ומכין את המשך התגובה שלו. חמאס יבין כבר בשעות הקרובות שלא בטוח שהוא בחר בכיוון הנכון".

 

 אזור שהופצץ בעיר עזה
 

אזור שהופצץ בעיר עזה (רויטרס )

 

 

כמו כן, הגורם מסר כי החל גיוס מילואים בסוללות כיפת ברזל, שנפרסה בעוד מוקדים. הוא הוסיף: "אם יידרש, נפנה ישובים עד 4 ק"מ מהרצועה". בתום לילה של לחימה, שכלל כ-140 תקיפות ישראליות ברצועת עזה וכ-130 שיגורים משטח עזה לעבר ישראל, אמר הגורם: "אנחנו אחרי לילה של סבב שאני לא רואה את סופו". לדבריו, "צה"ל מכין את המשך התגובה שלו. חמאס יבין בשעות הקרובות שלא בטוח שהוא בחר נכון".

 

אותו גורם הסביר כי "חמאס, מאז סוף מארס, הולך למציאות של התנגשות וחיכוך כדי לייצר משוואה חדשה". זאת, על רקע המגעים להסדרה ארוכת טווח במעורבות חמאס והרשות הפלסטינית, ובתיווך האו"ם, מצרים וגורמים בין-לאומיים נוספים. "חמאס מתרחק מהסדרה ומתקרב למערכה, שבה יוכה מכה קשה", טען הגורם הצבאי. "שני מיליון השבויים שלו יסבלו מהרעה".

 

לדבריו, "אנחנו מוכנים להמשך התקיפות. נמשיך לתקוף ולתקוף ולתקוף. אני לא משחק מטקות בחוף הים עם חמאס". הוא הבהיר כי "מדי פעם צריך להסביר לאויב שלך מה המחירים שהוא צריך לשלם - או שחמאס יחזור להבנות 'צוק איתן' או שיבין שכדאי לו לחזור להבנות 'צוק איתן'".

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (סוכנות הידיעות שיהאב )

 

 

עוד אמר הגורם כי "ייתכן שזה יימשך עוד זמן כדי להשיב את השקט לדרום. התקיפות יימשכו בשעות הקרובות. אנחנו נשנע לא מעט כוח לזירת הדרום. מה יקרה בשעות הקרובות משמעותי - החשבון שחמאס יגיש לאזרחים שלו יהיה חסר הישגים". בנוגע לתקיפות עד כה, הבהיר: "כל מה שרצינו להשמיד הלילה בוצע בצורה טובה".

 

במהלך הלילה, אישה בת 30, עובדת זרה אזרחית תאילנד, נפצעה קשה מפגיעה ישירה של רקטה בבית האריזה מושב תלמי אליהו במועצה האזורית אשכול. היא סובלת מפציעות בחזה ובגפיים, ופונתה לבית החולים סורוקה. אדם נוסף נפצע קל מרסיסים וישנם שלושה נפגעי חרדה. מהמועצה האזורית נמסר כי הופצו הנחיות התגוננות בשפה התאית, והמועצה בקשר שוטף עם שגרירות התאילנדית בישראל.

 

הבוקר, לאחר כשעה של שקט בעוטף עזה, נשמעו אזעקות צבע אדום באשקלון, חוף אשקלון, מועצה האזורית אשכול ובלכיש. בנוסף, דווח הבוקר על פגיעה באתר בנייה בשדרות, ללא נפגעים, ובסמוך לשעה 03:00 נפלה רקטה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון. קודם לכן, שתי רקטות נחתו שוב בשדרות - אחת פגעה בבית פרטי והשנייה בסמוך לגן שעשועים. אין נפגעים, מלבד כמה נפגעי חרדה.