BETA

09.08.2018

07:39

גורם צבאי בכיר: "מתקרבים למערכה בעזה, אם צריך נפנה יישובים"

הגורם הבהיר כי הכוחות בדרום מתוגברים: "חמאס יבין בשעות הקרובות שלא בטוח שהוא בחר בכיוון הנכון" • הבוקר: מטח כבד לעבר עוטף עזה. יותר מ-140 יעדים ברצועה הותקפו

הסלמה בדרום: גורם צבאי בכיר אמר הבוקר (חמישי) כי "אנחנו מתקרבים למערכה בעזה, שבה חמאס יוכה מכה קשה". לדבריו, "צה"ל מתגבר משמעותית את הכוחות בדרום ומכין את המשך התגובה שלו. חמאס יבין כבר בשעות הקרובות שלא בטוח שהוא בחר בכיוון הנכון".

 

כמו כן, הגורם מסר כי החל גיוס מילואים בסוללות כיפת ברזל, שנפרסה בעוד מוקדים. הוא הוסיף: "אם יידרש, נפנה ישובים עד 4 ק"מ מהרצועה". בתום לילה של לחימה, שכלל כ-140 תקיפות ישראליות ברצועת עזה וכ-130 שיגורים משטח עזה לעבר ישראל, אמר הגורם: "אנחנו אחרי לילה של סבב שאני לא רואה את סופו". לדבריו, "צה"ל מכין את המשך התגובה שלו. חמאס יבין בשעות הקרובות שלא בטוח שהוא בחר נכון".

 

מפת תקיפות של צהל

 

 

אותו גורם הסביר כי "חמאס, מאז סוף מארס, הולך למציאות של התנגשות וחיכוך כדי לייצר משוואה חדשה". זאת, על רקע המגעים להסדרה ארוכת טווח במעורבות חמאס והרשות הפלסטינית, ובתיווך האו"ם, מצרים וגורמים בין-לאומיים נוספים. "חמאס מתרחק מהסדרה ומתקרב למערכה, שבה יוכה מכה קשה", טען הגורם הצבאי. "שני מיליון השבויים שלו יסבלו מהרעה".

 

לדבריו, "אנחנו מוכנים להמשך התקיפות. נמשיך לתקוף ולתקוף ולתקוף. אני לא משחק מטקות בחוף הים עם חמאס". הוא הבהיר כי "מדי פעם צריך להסביר לאויב שלך מה המחירים שהוא צריך לשלם - או שחמאס יחזור להבנות 'צוק איתן' או שיבין שכדאי לו לחזור להבנות 'צוק איתן'".

 

"ייתכן שזה יימשך עוד זמן כדי להשיב את השקט לדרום", עוד אמר הגורם. "התקיפות יימשכו בשעות הקרובות. אנחנו נשנע לא מעט כוח לזירת הדרום. מה יקרה בשעות הקרובות משמעותי - החשבון שחמאס יגיש לאזרחים שלו יהיה חסר הישגים". בנוגע לתקיפות עד כה, הבהיר הגורם: "כל מה שרצינו להשמיד הלילה בוצע בצורה טובה".

 

 הנחיות פיקוד העורף, 9 באוגוסט

 

 

 

במהלך הלילה, אישה בת 30, עובדת זרה אזרחית תאילנד, נפצעה קשה מפגיעה ישירה של רקטה בבית האריזה מושב תלמי אליהו במועצה האזורית אשכול. היא סובלת מפציעות בחזה ובגפיים, ופונתה לבית החולים סורוקה. אדם נוסף נפצע קל מרסיסים וישנם שלושה נפגעי חרדה. מהמועצה האזורית נמסר כי הופצו הנחיות התגוננות בשפה התאית, והמועצה בקשר שוטף עם שגרירות התאילנדית בישראל.

 

הבוקר, לאחר כשעה של שקט בעוטף עזה, נשמעו אזעקות צבע אדום באשקלון, חוף אשקלון, מועצה האזורית אשכול ובלכיש. בנוסף, דווח הבוקר על פגיעה באתר בנייה בשדרות, ללא נפגעים, ובסמוך לשעה 03:00 נפלה רקטה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון. קודם לכן, שתי רקטות נחתו שוב בשדרות - אחת פגעה בבית פרטי והשנייה בסמוך לגן שעשועים. אין נפגעים, מלבד כמה נפגעי חרדה.

 

 נפילה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון
 

נפילה בבית במועצה אזורית חוף אשקלון (דוברות המשטרה)

 

 

בעקבות האירועים, ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל.

 

כאמור, צה"ל תקף הלילה באמצעות מטוסי חיל האוויר יותר מ-140 מטרות צבאיות של חמאס ברצועת עזה בתגובה לכ-80 שיגורים הלילה ועשרות מאמש שנורו ליישובי עוטף עזה והגיעו עד לנתיבות. סוללת כיפת ברזל יירטה 25 שיגורים בסה"כ, ו-14 שיגורים מחצות, רוב הנפילות הינן בשטח פתוח. בסך הכול, דווח על 11 פצועים ועל עשרות נפגעי חרדה נוספים. 

 

ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי שלושה פלסטינים נהרגו בתקיפות, בהם אישה ובנה, וכי 12 נפצעו. הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי ומסרה כי "בתגובה לתוקפנות הישראלית ההתנגדות הפלסטינית שיגרה מזה שעות מספר גדול של רקטות לעבר אתרים וישובים של האויב בעוטף עזה".

 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה (אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בעקבות גל השיגורים, פיקוד העורף הודיע על החמרה בהנחיות בעוטף עזה. לא תתקיים פעילות בקייטנות, ומקומות העבודה יפעלו רק במקומות שיש בהם מרחב מוגן. עבודה חקלאית אינה מאושרת. בהתאם לכך, המועצות האזוריות הודיעו לתושבים כי לא תתקיים פעילות חינוכית במהלך היום.

 

מכללת ספיר בשדרות הודיעה לסטודנטים, למרצים ולעובדים כי על פי הנחיית פיקוד העורף לא יתקיימו היום לימודים ובחינות, והמכללה תהיה סגורה. כמו כן, בהנחיית פיקוד העורף הופסקה תנועת הרכבות במקטע אשקלון-שדרות. לפי שעה, רכבות מצפון יסתיימו בתחנת אשקלון, ורכבות מדרום יסתיימו בתחנת נתיבות. בנוסף, חוף זיקים סגור לציבור, כל התכנסות במרחב עוטף עזה תהיה מוגבלת בשטח סגור ל-300 אנשים, ולא תתאפשר התכנסות בשטחים פתוחים, וחל איסור לאזרחים להגיע למרחב המכשול.