BETA

09.08.2018

05:47

עודכן:

מטחי הרקטות לא נפסקים: צה"ל תקף יותר מ-140 מטרות

במהלך הלילה זוהו כ-80 שיגורים לעבר העוטף • כלי טיס תקף חוליית מחבלים ששיגרה רקטות מדרום הרצועה. הפלסטינים דיווחו על שלושה הרוגים • תיעוד תקיפות חיל האוויר

צה"ל תקף הלילה (חמישי) באמצעות מטוסי חיל האוויר יותר מ-140 מטרות צבאיות של חמאס ברצועת עזה בתגובה לכ- 80 שיגורים הלילה ועשרות מאמש שנורו ליישובי עוטף עזה והגיעו עד לנתיבות. בתוך כך, כלי טיס תקף חוליית מחבלים ששיגרה רקטות מדרום הרצועה.

 

"צה"ל תקף עשרה מתחמים צבאיים של חמאס ובהם מתחמי ייצור, יעדי התעצמות, אמצעי לחימה מתקדמים ויכולות מיוחדות", נמסר מדובר צה"ל. סוללת כיפת ברזל יירטה 25 שיגורים בסה"כ, ו-14 שיגורים מחצות, רוב הנפילות הינן בשטח פתוח.  

 

מפת תקיפות של צהל
 

מפת תקיפות של צה"ל (דובר צה"ל)

 

11 בני אדם נפצעו מאז אתמול ב-19:30, אחד במצב קשה, אחד במצב בינוני והשאר במצב קל. במהלך הבוקר שתי נשים לחדר הטראומה בבית החולים סורוקה. מצבה של אחת מהן מוגדר בינוני עד קשה והיא סובלת מפגיעות מרסיסים באזורים שונים בגוף. האישה השנייה נמצאת במצב קל.

 

חובש בכיר במד"א עמרם אסור סיפר כי "קיבלו קריאה על נפילה עם נפגעים במועצה. בכניסה לישוב, תוך כדי שיחה טלפונית עם מזמינת האמבולנס, נאמר לנו כי הפצועה נמצאת ברכב פרטי בסמוך לאחד הבתים. ברכב שכבה אישה תאילנדית כבת 30 בהכרה כשהיא סובלת מפציעה מדממת. הענקנו לה טיפול רפואי שכלל עצירת דימומים ותרופות לשיכוך כאבים ופינינו אותה במצב יציב לבית חולים. צוות האמבולנס שסרק את הזירה איתר גבר שנפצע באורח קל ופינה גם אותו לבית חולים"

 

פרופסור יוחנן פייזר, סגן מנהל בית החולים סורוקה עדכן על מצבה של הפצועה: "אישה בשנות העשרים לחייה פונתה לחדר הטראומה. לאחר הערכה ראשונית ובדיקות הדמיה הובהלה לחדר ניתוח. מצבה מוגדר קשה כאשר היא סובלת מפגיעות מרסיסים באזור חלל הבטן".

 

תנועת הרכבות במקטע אשקלון-שדרות הופסקה בהנחיית פיקוד העורף. רכבות מצפון יסתיימו בתחנת אשקלון ורכבות מדרום יסתיימו בתחנת נתיבות. נוסף על כך, לא תתקיים פעילות בקייטנות ומקומות עבודה יפעלו רק במקומות שיש בהם מקחב מוגן. לא מאושרת עבודה חקלאית. בתוך כך, הודיעו במכללת ספיר לסטודנטים למרצים ולשאר העובדים כי על פי הנחיית פיקוד העורף לא יתקיימו לימודים ובחינות והמכללה תהיה סגורה.

 

 הנחיות פיקוד העורף, 9 באוגוסט
 

הנחיות פיקוד העורף, 9 באוגוסט(חדשות עשר )

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. ממשרד הבריאות בעזה נמסר כי שלושה פלסטינים נהרגו בתקיפות, בהם אישה ובנה, וכי 12 נפצעו.


 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בין המטרות שהותקפו: מפקדת גדוד חמאס בג'באליה, מתחם צבאי המשמש את מפקד חטיבת צפון העיר עזה ובו מנהרה ימית, מוצב צבאי של חמאס המשמש את גדוד מרכז אל ג'אבליה ובו מתבצעים אימוני לחימה בשטח בנוי ואימוני צוללנים של הכוח הימי של חמאס, מתחם צבאי של גדוד זיתון המשמש לאחסון אמצעי לחימה רקטיים וחפירת מנהרות, מתחם צבאי של גדוד מזרח ג'אבליה המשמש לאימונים וללוחמה בשטח בנוי, בו נחפר פיר המוביל למתחם מנהרות טרור.

 

בווידאו: תקיפה של בניין המנהל האזרחי בצפון הרצועה

 

 

כמו כן, הותקפו בסיס חמאס בצפון הרצועה המשמש לאימוני פעילים בשטח בנוי ובו קיימת מסילת שיגור, מתחם אימונים ללוחמה בשטח בנוי במרכז רצועת עזה, מתחם גדודי של גדוד כפר ג'אבליה בו נערכים אימונים ומפגשים של בכירי הגדוד, מתחם צבאי המשמש את ארגון הטרור חמאס לאחסון אמצעי לחימה וחומרי נפץ. בעבר שימש כמתחם לחפירות פירי שיגורים ומתחם צבאי של חמאס המשמש את גדוד דיר אל-באלאח ובו מתקיימות חפירות מנהרה.

 

לאחר חצות נשמעה במועצה האזורית שער הנגב אזעקה ולאחריה זוהתה נפילה בסמוך לאחד מהמפעלים באזור התעשייה של המועצה. לא ידוע על נפגעים. באותו הזמן נמסר מצה"ל כי כלי טיס תקף רכב ששימש חולית טרור ששיגרה רקטות לעבר ישראל.

 

מטרות שהותקפו ברצועת עזה

מטרות שהותקפו ברצועת עזה(דו"צ )

 

 

קודם לכן, שתי רקטות נחתו שוב בשדרות - אחת פגעה בבית פרטי והשנייה בסמוך לגן שעשועים. אין נפגעים, מלבד כמה נפגעי חרדה. כיפת ברזל יירטה 11 רקטות, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. בעקבות האירועים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל.

 

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי ומסרה כי ״בתגובה לתוקפנות הישראלית ההתנגדות הפלסטינית שיגרה מזה שעות מספר גדול של רקטות לעבר אתרים וישובים של האויב בעוטף עזה״. מוקדם יותר אמר דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר: "בנחישות הגברים וברצון הגיבורים הייתה הבטחה והיא קוימה. ההתנגדות האמיצה לקחה על עצמה להפוך את מאזן המערכה עם האויב והיא מצליחה לעשות זאת". דובר הג'יהאד האסלאמי מסר כי "התגובה של ההתנגדות הפלסטינית על מעשי התקיפה של ישראל, כשהאחרון שלהם הפגיעה במוצב אל-קסאם אתמול, היא תגובה לגיטימית. על האויב לדעת כי הוא לא יוכל להתנהג בצורה בריונית ולאחר מכן לכסות על פשעיו בשקרים ובמניפולציות".

 

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, "פלוגות אל קודס"  פרסמה הודעה בה נכתב כי "לא נניח לכיבוש הישראלי לשנות את כללי העימות, יהיה אשר יהיה המחיר". עוד נכתב בהודעה כי "אנו שומרים על הזכות להגיב על כל מעשה תוקפנות של הכיבוש על בסיס כנגד הפגזה".
 

בין המטרות שצה"ל תקף אמש נמצא אתר בנייה למלון "מריוט", רשת מלונות העסקים הבין-לאומית אשר בנייתו הופסקה לפני שנים רבות. מצה"ל נמסר כי בשנת 2012, מבצע "עמוד ענן", בכירי מערך התמ"ס של חמאס השתמשו במבנה כמקלט, מתוך אמונה שצה"ל לא יתקוף אתר בנייה של מלון אזרחי. מתוך המבנה המשיכו הבכירים לנהל את הלחימה ולפקד על שיגורי הרקטות לעבר שטח הארץ.

 

 מטרות צה"ל שהותקפו ברצועה

מטרות צה"ל שהותקפו ברצועה(דו"צ )

 

 

מספר חודשים לאחר מכן, בשנת 2013, השתלט חמאס על האתר לחלוטין, חסם את הכניסה אליו והחל להקים בו מפעל בטון בחסות של המשך הבניה האזרחית. המפעל ייצר רכיבי בטון שונים אשר משמשים למנהרות טרור בלבד – דיפונים, ריצופים וקשתות בטון צרות, להן אין אף שימוש אזרחי. חמאס הפעיל כלים הנדסיים באתר והעמיס בחשאיות את רכיבי הבטון על משאיות מכוסות ברזנט, אשר נשלחו לפרוק את תכולתן בסדנאות חפירה שונות ברחבי הרצועה. המפעל הפסיק לייצר בטון במבצע "צוק איתן", אך המשיך לשמש את חמאס לצרכי לחימה – בסביבתו נחפרו מספר בורות שיגור, ופעילים שהו באתר בזמן הלחימה. בורות השיגור נחפרו צמוד למבנה עצמו במטרה למנוע תקיפה של צה"ל בהן, מתוך אמונה שצה"ל לא יתקוף מבנה אזרחי-למראה.

 

ארבע רקטות שוגרו מהמפעל לעבר נתיב העשרה, זיקים ואשקלון במהלך המבצע. מיד לאחר המבצע חזר המפעל לפעילות מלאה עד היום, וממשיך לשמש את חמאס ליצור רכיבי בטון למנהרות. השטחים הפתוחים שסביב המפעל, אשר גם הם נחשבים "שטח צבאי סגור", משמשים את חמאס לביצוע ניסויים לרקטות בטווח קצר עד בינוני ואפילו הוקמה בהם סדנת חפירה נוספת למנהרת לחימה אשר נסגרה.

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה(סוכנות הידיעות שיהאב )

 

 

פיקוד העורף הורה כי קיום קייטנות ופעילויות חינוכיות יתבצעו רק במרחבים המוגנים. במכללת ספיר הודיעו לתלמידים כי הלימודים מחר ייערכו במרחבים מוגנים. כמו כן, כל הפעילויות שתוכננו מחר בשדרות בוטלו. בעזה דיווחו כי מספר פצועים הגיעו לבתי החולים בעקבות תקיפת צה"ל

 

מוקדם יותר אתמול, כאמור, עם תחילת הירי שוגרו לפחות שמונה רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מנפילת הרקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

 

פרמדיק מד"א אלכס שמיס סיפר: "התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות ממספר זירות בעיר. הוזנקתי עם האופנוע לאירוע שבו דווח על גבר שנפצע. כשהגעתי למקום ראיתי בחצר הבית גבר כבן 34 בהכרה כשהוא סובל מפציעות מדממות משברי זכוכיות בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי והוא פונה במצב קל-בינוני לבית חולים. נסעתי במהירות לזירה נוספת בעיר שם נפגע צעיר בשנות ה-20 באורח קל, הוא טופל ע"י צוות ניידת טיפול נמרץ ופונה גם כן לביה"ח".