BETA

08.08.2018

23:17

עודכן:

חמאס קיבל אחריות על הירי לדרום: "תגובה לתוקפנות הישראלית"

הארגון העזתי מסר כי "ההתנגדות שיגרה מספר גדול של רקטות לעבר ישובים של האויב". גורמים ביטחוניים: "תוגבתנו תהיה משמעותית, לא נשחק פינג פונג"

הסלמה בדרום: גורמים ביטחוניים אמרו אמש (רביעי) כי תגובת צה"ל למתרחש בעוטף עזה תהיה "משמעותית כמו שצריך". לדברי הגורמים, ישראל לא "תשחק פינג פונג". ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל. לאורך הערב, שוגרו עשרות רקטות משטח הרצועה לעבר ישראל, והשיגורים נמשכים בכל עת. שתי נפילות זוהו בשדרות - רקטה אחת פגעה בבית ואחרת נפלה בסביבת גן שעשועים בשדרות מבלי לגרום לנפגעים. אין נפגעים, מלבד שני נפגעי חרדה.

 

חמאס קיבל אחריות על הירי לדרום. "בתגובה לתוקפנות הישראלית, ההתנגדות הפלסטינית שיגרה מזה שעות מספר גדול של רקטות לעבר אתרים וישובים של האויב בעוטף עזה", נמסר מארגון הטרור. מהג'יהאד האסלאמי נמסר: "התגובה של ההתנגדות הפלסטינית על מעשי התקיפה של ישראל, כשהאחרון שלהם הפגיעה במוצב אל-קסאם אתמול, היא תגובה לגיטימית. על האויב לדעת כי הוא לא יוכל להתנהג בצורה בריונית ולאחר מכן לכסות את פשעיו בשקרים ומניפולציות בנשמות של חפים מפשע". דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר: "בנחישות הגברים וברצון הגיבורים הייתה הבטחה והיא קוימה. ההתנגדות האמיצה לקחה על עצמה להפוך את מאזן המערכה עם האויב והיא מצליחה לעשות זאת".

 

הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי, "פלוגות אל קודס"  פרסמה הלילה הודעה בה נכתב כי היא "לא תניח לכיבוש הישראלי לשנות את כללי העימות עמה, יהיה אשר יהיה המחיר". עוד נכתב בהודעה שהובאה בסוכנות הידיעות הפלסטינית ספא כי "אנו שומרים על הזכות להגיב על כל מעשה תוקפנות של הכיבוש על בסיס הפגזה כנגד הפגזה".

 

מוקדם יותר אמש, בעקבות מטח רקטות לשדרות, צה"ל תקף 12 מטרות טרור ברצועה. בין המטרות שהותקפו מפעל לייצור רכיבים המיועדים לבניית מנהרות ולוחות בטון למנהרות, פיר מנהרת טרור ימית במרחב החוף וכן יעדי טרור במספר מתחמים צבאיים ביניהם אתרים לייצור אמצעי לחימה ורקטות ומתחם צבאי המשמש כמחסן לוגיסטי מרכזי. לפי דובר צה"ל, המפעל לייצור רכיבי המנהרות הוא אתר שיועד למלון ואשר חמאס השתלט עליו בשנת 2012. המפעל מייצר רכיבים למנהרות טרור בכסות אזרחית.

 

בסרטון: תיעוד תקיפת חיל האוויר בעזה >>

 

 

תקיפת צה"ל התרחשה במקביל לעשרות שיגורים לעבר המועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול ושער הנגב. סוללת כיפת ברזל יירטה ארבעה שיגורים ורוב הנפילות היו בשטחים פתוחים. פיקוד העורף הורה כי קיום קייטנות ופעילויות חינוכיות יתבצעו רק במרחבים המוגנים. במכללת ספיר הודיעו לתלמידים כי הלימודים מחר ייערכו במרחבים מוגנים. בעזה דיווחו כי מספר פצועים הגיעו לבתי החולים בעקבות תקיפת צה"ל. 

 

קודם לכן, שוגרו לפחות שמונה רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. ככל הנראה, אחת מהרקטות נפלה בחצר בית וגרמה לשריפה. בעקבות הנפילה, נזק נגרם לשני בלוני גז.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מירי רקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב.

 

תקיפה בעזה
 

תקיפה בעזה( שיהאב)

 

 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

 

פרמדיק מד"א אלכס שמיס סיפר: "התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות ממספר זירות בעיר. הוזנקתי עם האופנוע לאירוע שבו דווח על גבר שנפצע. כשהגעתי למקום ראיתי בחצר הבית גבר כבן 34 בהכרה כשהוא סובל מפציעות מדממות משברי זכוכיות בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי והוא פונה במצב קל-בינוני לבית חולים. נסעתי במהירות לזירה נוספת בעיר שם נפגע צעיר בשנות ה-20 באורח קל, הוא טופל ע"י צוות ניידת טיפול נמרץ ופונה גם כן לביה"ח".

 

רסיסי רקטה שפגעו בבית בשדרות
 

רסיסי רקטה שפגעו בבית בשדרות( עופר דמרי)

 

 

הירי לעבר ישראל הגיע לאחר בוקר מתוח בעוטף עזה, שבמהלכו צה"ל סגר מספר כבישים בעקבות התרעות ביטחוניות. מוקדם יותר בוצע ירי לעבר כלים אזרחיים שביצעו עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים באירוע אך כאמור, כלי הנדסי נפגע. בד בבד, כלי תקשורת בעזה דיווחו כי צה"ל ירה רימוני עשן סמוך למעבר קרני. בהמשך, טנק של צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדת חמאס.

 

מוקדם יותר, כאמור, נסגרו כבישים באזור עוטף עזה - בשל החשש מפעולת נקם של חמאס, בעקבות הרג שני אנשיו אתמול. צה"ל הורה לתושבי נחל עוז ונתיב העשרה לנסוע לביתם בכביש העוקף. נוסף על כך, המשטרה הקימה חסמים בצמתים גמה, מעון וסופה, ומכווינה את התנועה בהתאם להתרעות.