BETA

08.08.2018

21:37

עודכן:

הסלמה בדרום: צה"ל תקף ברצועה; עשרות שיגורים לעבר ישראל

במקביל לתקיפות, משוגרות ללא הפסקה רקטות לעוטף - אחת פגעה בבית בשדרות ואחרת במפעל בשער הנגב מבלי לגרום לנפגעים. חמאס קיבל אחריות לירי. רה"מ כינס דיון לילי

הסלמה בדרום: בעקבות מטח הרקטות לשדרות אמש (רביעי), שממנו נפצעו שני בני אדם, צה"ל תקף 12 מטרות טרור ברצועה, וממשיך בתקיפותיו גם בשעה זו. זאת, במקביל להמשך שיגורי עשרות רקטות לעבר המועצות האזוריות חוף אשקלון, אשכול ושער הנגב, כשעד כה נרשמו יותר מ-70 שיגורים. ראש הממשלה בנימין נתניהו כינס במהלך הלילה התייעצות ביטחונית בקריה בתל אביב עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל.

 

לאחר חצות נשמעה במועצה האזורית שער הנגב אזעקה ולאחריה זוהתה נפילה בסמוך לאחד מהמפעלים באזור התעשיה של המועצה. לא ידוע על נפגעים. באותו הזמן נמסר מצה"ל כי כלי טיס תקף רכב ששימש חולית טרור ששיגרה רקטות לעבר ישראל.

 

בווידאו: כלי טיס של צה"ל תוקף רכב ששימש חוליית טרור ששיגרה רקטות

 

 

קודם לכן, שתי רקטות נחתו שוב בשדרות - אחת פגעה בבית פרטי והשנייה בסמוך לגן שעשועים. אין נפגעים, מלבד כמה נפגעי חרדה. כיפת ברזל יירטה 11 רקטות, והיתר נפלו בשטחים פתוחים. בעקבות האירועים, ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס התייעצות ביטחונית בקריה שבתל אביב יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, ראש השב"כ וראש המל"ל.

 

הזרוע הצבאית של חמאס קיבלה אחריות על הירי ומסרה כי ״בתגובה לתוקפנות הישראלית ההתנגדות הפלסטינית שיגרה מזה שעות מספר גדול של רקטות לעבר אתרים וישובים של האויב בעוטף עזה״. מוקדם יותר אמר דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר: "בנחישות הגברים וברצון הגיבורים הייתה הבטחה והיא קוימה. ההתנגדות האמיצה לקחה על עצמה להפוך את מאזן המערכה עם האויב והיא מצליחה לעשות זאת". דובר הג'יהאד האסלאמי מסר כי "התגובה של ההתנגדות הפלסטינית על מעשי התקיפה של ישראל, כשהאחרון שלהם הפגיעה במוצב אל-קסאם אתמול, היא תגובה לגיטימית. על האויב לדעת כי הוא לא יוכל להתנהג בצורה בריונית ולאחר מכן לכסות על פשעיו בשקרים ובמניפולציות".

 

 

בווידאו: תקיפת חיל האוויר ברצועה

 

 

בין המטרות שצה"ל תקף עד כה נמצאים אתר בנייה למלון "מריוט", רשת מלונות העסקים הבין-לאומית אשר בנייתו הופסקה לפני שנים רבות. מצה"ל נמסר כי בשנת 2012, מבצע "עמוד ענן", בכירי מערך התמ"ס של חמאס השתמשו במבנה כמקלט, מתוך אמונה שצה"ל לא יתקוף אתר בנייה של מלון אזרחי. מתוך המבנה המשיכו הבכירים לנהל את הלחימה ולפקד על שיגורי הרקטות לעבר שטח הארץ.

 

מספר חודשים לאחר מכן, בשנת 2013, השתלט חמאס על האתר לחלוטין, חסם את הכניסה אליו והחל להקים בו מפעל בטון בחסות של המשך הבניה האזרחית. המפעל ייצר רכיבי בטון שונים אשר משמשים למנהרות טרור בלבד – דיפונים, ריצופים וקשתות בטון צרות, להן אין אף שימוש אזרחי. חמאס הפעיל כלים הנדסיים באתר והעמיס בחשאיות את רכיבי הבטון על משאיות מכוסות ברזנט, אשר נשלחו לפרוק את תכולתן בסדנאות חפירה שונות ברחבי הרצועה. המפעל הפסיק לייצר בטון במבצע "צוק איתן", אך המשיך לשמש את חמאס לצרכי לחימה – בסביבתו נחפרו מספר בורות שיגור, ופעילים שהו באתר בזמן הלחימה. בורות השיגור נחפרו צמוד למבנה עצמו במטרה למנוע תקיפה של צה"ל בהן, מתוך אמונה שצה"ל לא יתקוף מבנה אזרחי-למראה.

 

 הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה
 

הערכת מצב בהשתתפות נתניהו וליברמן בקריה בנושא עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

ארבע רקטות שוגרו מהמפעל לעבר נתיב העשרה, זיקים ואשקלון במהלך המבצע. מיד לאחר המבצע חזר המפעל לפעילות מלאה עד היום, וממשיך לשמש את חמאס ליצור רכיבי בטון למנהרות. השטחים הפתוחים שסביב המפעל, אשר גם הם נחשבים "שטח צבאי סגור", משמשים את חמאס לביצוע ניסויים לרקטות בטווח קצר עד בינוני ואפילו הוקמה בהם סדנת חפירה נוספת למנהרת לחימה אשר נסגרה.

 

פיקוד העורף הורה כי קיום קייטנות ופעילויות חינוכיות יתבצעו רק במרחבים המוגנים. במכללת ספיר הודיעו לתלמידים כי הלימודים מחר ייערכו במרחבים מוגנים. כמו כן, כל הפעילויות שתוכננו מחר בשדרות בוטלו. בעזה דיווחו כי מספר פצועים הגיעו לבתי החולים בעקבות תקיפת צה"ל. 

 

בווידאו: המטח שנורה לעבר שדרות (צילום: דליה הראל, מתנדבת בצוות חירום שדרות)

 

 

מוקדם יותר אתמול, כאמור, שוגרו לפחות שמונה רקטות מרצועת עזה לשטח ישראל. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מנפילת הרקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. 

 

 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה
 

תקיפת צה"ל ברצועת עזה (סוכנות הידיעות שיהאב)

 

 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

 

פרמדיק מד"א אלכס שמיס סיפר: "התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות ממספר זירות בעיר. הוזנקתי עם האופנוע לאירוע שבו דווח על גבר שנפצע. כשהגעתי למקום ראיתי בחצר הבית גבר כבן 34 בהכרה כשהוא סובל מפציעות מדממות משברי זכוכיות בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי והוא פונה במצב קל-בינוני לבית חולים. נסעתי במהירות לזירה נוספת בעיר שם נפגע צעיר בשנות ה-20 באורח קל, הוא טופל ע"י צוות ניידת טיפול נמרץ ופונה גם כן לביה"ח". 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

רכב שנפגע מרסיסי רקטה בשדרות
 

רכב שנפגע מרסיסי רקטה בשדרות( עופר דמרי)

 

 

הירי לעבר ישראל הגיע לאחר בוקר מתוח בעוטף עזה, שבמהלכו צה"ל סגר מספר כבישים בעקבות התרעות ביטחוניות. מוקדם יותר בוצע ירי לעבר כלים אזרחיים שביצעו עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים באירוע אך כאמור, כלי הנדסי נפגע. בד בבד, כלי תקשורת בעזה דיווחו כי צה"ל ירה רימוני עשן סמוך למעבר קרני. בהמשך, טנק של צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדת חמאס.

 

בתוך כך, משלחת חמאס הגיעה לקהיר על מנת למסור את עמדתה בנוגע להסדרה עם ישראל ועם פתח. בקהיר ישנה פסימיות בנוגע להסכם, גם כיוון שישראל מתנה את ההסדרה בחילופי שבויים, אך חמאס עשוי לדרוש אסירים "כבדים" שישראל ככל הנראה לא תסכים לשחרר. עם זאת, במצרים ינסו ליצור "הסכמה בשלבים" שתתחיל ברגיעה בגבול בתמורה להפסקת התקיפות בעזה. בד בבד, גם אצל גורמים במערכת הביטחונית והמדינית בישראל ישנה סקפטיות בנוגע לאפשרות של הסדרה עם חמאס.

 

מוקדם יותר, כאמור, נסגרו כבישים באזור עוטף עזה - בשל החשש מפעולת נקם של חמאס, בעקבות הרג שני אנשיו אתמול. צה"ל הורה לתושבי נחל עוז ונתיב העשרה לנסוע לביתם בכביש העוקף. נוסף על כך, המשטרה הקימה חסמים בצמתים גמה, מעון וסופה, ומכווינה את התנועה בהתאם להתרעות.

 

 בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות
 

בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות(דוברות כבאות והצלה)

 

 

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס, הוחלט בפיקוד הדרום על הגברת הכוננות וסגירת מספר צירי תנועה במרחב עוטף עזה. מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף".

 

בד בבד, הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר אתמול בפני ועדת החוץ והביטחון את מוכנות וכשירות הצבא לשעת לחירום. לדברי הרמטכ"ל, צה"ל נמצא במוכנות הגבוהה ביותר שלו בעשרים השנים האחרונות. איזנקוט הוסיף כי לצה"ל יתרון גדול על אויביו בכל הנוגע ליכולות מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיות. נוסף לכך, משעות הבוקר, פרצו באזור עוטף עזה 11 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש בכל המוקדים.

 

אתמול בבוקר, נעצרו העבודות להקמת מכשול נגד מנהרות באזורים מסוימים בגבול רצועת עזה, בעקבות הערכת מצב שנערכה בנושא. כמו כן, אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, אולם התברר כי מדובר באזעקת שווא.

 

 צילום אוויר יעד תקיפת צה"ל בעזה
 

צילום אוויר יעד תקיפת צה"ל בעזה (דובר צה"ל)

 

 

מטרות שתקף צה"ל ברצועת עזה
 

מטרות שתקף צה"ל ברצועת עזה( דובר צה"ל)

 

 

 מטרות שתקף צה"ל ברצועת עזה
 

מטרות שתקף צה"ל ברצועת עזה (דובר צה"ל)