BETA

08.08.2018

21:09

המדריכה שחיילים סובבו את גבם אליה: "הם התנהגו כמו חרדים"

שעות בודדות לאחר שצה"ל מסר תגובה רשמית לאירוע, הגיעה הודעה חדשה שבה הוסרה האחריות והופנתה אצבע מאשימה כלפי המפקד שהתיר לחיילים לא להסתכל על ההדגמה

 כ-30 חניכים בקורס צניחה של חטיבת הצנחנים סובבו את ראשם במהלך הדגמה שערכה שלשום (שלישי) נועה חליוה, מדריכת צניחה, בפני מחלקה המורכבת מבני ישיבות.

 

חליוה, בתם של אשת התקשורת שירה מרגלית ושל ראש אגף מבצעים האלוף אהרון חליוה, סיפרה על האירוע. "הם התנהגו כמו חרדים, לא כמו בני ישיבות הסדר", תיארה, "ביצעתי הדגמה של השיעור פרונטלית, מה קורה מהרגע שבו קופצים מהמטוס ועד פתיחת המצנח וגם אחרי. הם יצאו מהרחבה של המתקן ועמדו בשלשות עם הגב. זה היה נראה כאילו הם שייכים לקבוצה אחרת ולא לשיעור. הם עמדו 3 מטרים מחוץ למתקן 'הנדנדה'".

 

 נועה חליוה יחד עם הוריה, שירה מרגלית והאלוף אהרון חליוה
 

נועה חליוה יחד עם הוריה, שירה מרגלית והאלוף אהרון חליוה (חדשות עשר )

 

 

בעקבות הסערה הציבורית, דובר צה"ל מסר תגובה רשמית, אך מספר שעות לאחר מכן עדכן את גרסתו. תחילה נמסר כי "30 חניכים שלא רצו לצפות בהדגמה שבוצעה בידי חיילת סובבו את ראשם. בעקבות האירוע, התקיימה שיחה עם החניכים בה הבהיר להם מפקדם כי על פי פקודות צה"ל לא תהיה הפרדה בין המדריכים למדריכות בשום שלב בהכשרת הצניחה. חניך שינהג בחוסר כבוד כלפי מדריכות לא ימשיך בהכרה".

 

בהמשך, צה"ל התנער מהאחריות ומסר תגובה שונה: "בהמשך ללמידת האירוע, עולה שחייל אחד פנה מראש בבקשה להוריד את ראשו במהלך ההדרכה. מדריך במילואים בבית ספר לצניחה אמר שהוא מאשר לו לעשות כן וגם לחיילים אחרים שמרגישים צורך. בתגובה, הפנו את גבם 30 חיילים. מדובר בטעות של המדריך בשיקול דעת שאינה עולה בקנה אחד עם הפקודות והנהלים. הנושא הובהר לחיילים ולאיש המילואים".

 

אחד הטירונים הדתיים, שנכחו בהדרכה של חליוה, סיפר לחדשות עשר כי "שאלו למי זה מפריע שהיא תדגים, ואז היו הרבה שהרימו את היד. אז, המפקד המחלקתי אמר לנו, שמי שמפריע לו – שיסתובב. שיעשה שלשות בצד. וזה מה שקרה".

 

נועה חליוה, מדריכת צנחנים
 

נועה חליוה, מדריכת צנחנים (חדשות עשר)

 

 

יובל הררי, מדריכת צנחנים במילואים, סיפרה על האירוע: "חייל שאל אם אפשר לא להסתכל על הבחורה כי הוא דתי, ונענה לו שכן. כשאמרו מי שלא יכול לא להסתכל, פשוט יצא שמחלקה מאוד גדולה פתאום הסתובבה והפנתה לה את הגב, דבר שהוא מאוד מביש ולא יפה ליחידה". חברה נוספת של חליוה אמרה: "כשזה קרה היא ישר שלחה לנו תמונה, של כל החיילים עומדים עם הגב למדריכה. זה משהו קיצוני ומשהו שלא אמור לקרות. היא כמובן הייתה בשוק. יש תחושה זה הולך ומתגבר ויבוא על חשבון שירות נשים בצבא. אם בסדיר שלי התחשבו רק בשומרי נגיעה, עכשיו מתחשבים גם בשומרי ראייה וזה מרגיש כמו מדרון חלקלק".

 

במקביל, הרב יעקב מדן, ראש ישיבת ההסדר הר עציון, פרסם סרטון בו הגיב להתרחשות: "הצבא הוא גוף גדול. יש בו חיילים שומרי תורה ומצוות, יש בו בנות, יש בו אחרים, ובדרך הטבע יש גם חיכוכים. רוב גדול של המקרים לא מגיע לתקשורת, והדברים נפתרים תוף כדי תנועה במנגנונים של צה"ל. כשזה זולג לתקשורת, שהיא מנסה לפלג, אז קורית מהומה על לא מאומה. במקרה שלנו, החיילים הלכו על פי פקודת המפקד ועשו את מה שהותר להם לעשות, ואני מקווה שהכל יבוא על מקומו בשלום. כולנו צריכים לעזור ללכד את צה"ל ולא לנסות ליצור פירוד מבפנים".