BETA

08.08.2018

19:40

עודכן:

שש רקטות נפלו בעוטף עזה; שני פצועים בשדרות

8 שיגורים זוהו מהרצועה - 2 יורטו והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. ליברמן מקיים הערכת מצב בקריה. פלס': צה"ל תוקף בעזה • בכתבה: תיעוד רגעי הבהלה בעת האזעקות

המתיחות בדרום: לפחות שמונה רקטות שוגרו הערב (רביעי) מרצועת עזה לשטח ישראל. שתיים מהן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל, והיתר נפלו בשדרות ובשער הנגב. ככל הנראה, אחת מהרקטות נפלה בחצר בית וגרמה לשריפה. בעקבות הנפילה, נזק נגרם לשני בלוני גז.

 

בסרטון: פאניקה בשדרות בעת האזעקה (צילום: דליה הראל, מורה לחינוך מיוחד ומתנדבת בצוות חירום שדרות) >>

 

 

גבר כבן 34 נפצע קל-בינוני וסובל מחבלות בגפיים לאחר שנפגע משברי זכוכית, כתוצאה מירי רקטה. הוא פונה על ידי צוות מד"א לבית החולים ברזילי. צעיר בן 23 נפצע קל, אף הוא משברי זכוכיות. שמונה אנשים נוספים טופלו על ידי מד"א לאחר שלקו בחרדה, שתיים מהם נשים בהיריון, שנתקפו בצירים בעקבות האירוע. שר הביטחון, אביגדור ליברמן, קיים הערכת מצב עם בכירים בצה"ל ובמערכת הביטחון בקריה בתל-אביב. הפלסטינים דיווחו כי צה"ל תקף בעזה בתגובה לשיגורים. במקביל לתקיפת צה"ל ברצועה נשמעה אזעקת צבע אדום בעוטף עזה ובמועצה האזורית חוף אשקלון.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

בסרטון: אזור נפילת הרקטה בשדרות (צילום: עופר דמרי)

 

רסיסי רקטה שפגעו בבית בשדרות
 

רסיסי רקטה שפגעו בבית בשדרות (עופר דמרי)

 

 

אלון דוידי, ראש עיריית שדרות, אמר לחדשות עשר כי "כל הכוחות שלנו ערוכים. עובדים סוציאליים נשלחו אל הבתים לבדוק אם ישנם עוד נפגעי חרדה וכמובן מטפלים בתשתיות. אני קורא לתושבים - הישמעו להוראות. זהו ערב לא פשוט. אני ממליץ לכולם, למרות שזו לא הנחייה של הצבא, להיות בסמיכות למרחבים מוגנים. מהניסיון שלנו, אנחנו יודעים שזמנים כאלה מולידים הזדמנויות נוספות".

 

פרמדיק מד"א אלכס שמיס סיפר: "התקבלו במוקד 101 של מד"א קריאות ממספר זירות בעיר. הוזנקתי עם האופנוע לאירוע שבו דווח על גבר שנפצע. כשהגעתי למקום ראיתי בחצר הבית גבר כבן 34 בהכרה כשהוא סובל מפציעות מדממות משברי זכוכיות בגפיים. הענקנו לו טיפול רפואי והוא פונה במצב קל-בינוני לבית חולים. נסעתי במהירות לזירה נוספת בעיר שם נפגע צעיר בשנות ה-20 באורח קל, הוא טופל ע"י צוות ניידת טיפול נמרץ ופונה גם כן לביה"ח". 

 

 בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות
 

בלון גז שנפגע מרקטה בשדרות(דוברות כבאות והצלה)

 

 

הירי לעבר ישראל מגיע לאחר בוקר מתוח בעוטף עזה, שבמהלכו צה"ל סגר מספר כבישים בעקבות התרעות ביטחוניות. מוקדם יותר בוצע ירי לעבר כלים אזרחיים שביצעו עבודות על הגדר באזור נחל עוז. לא היו נפגעים באירוע אך כאמור, כלי הנדסי נפגע. בד בבד, כלי תקשורת בעזה דיווחו כי צה"ל ירה רימוני עשן סמוך למעבר קרני. בהמשך, טנק של צה"ל ביצע ירי ארטילרי לעבר עמדת חמאס.

 

בתוך כך, משלחת חמאס נמצאת בדרכה לקהיר על מנת למסור את עמדתה בנוגע להסדרה עם ישראל ועם פתח. בקהיר ישנה פסימיות בנוגע להסכם, גם כיוון שישראל מתנה את ההסדרה בחילופי שבויים, אך חמאס עשוי לדרוש אסירים "כבדים" שישראל ככל הנראה לא תסכים לשחרר. עם זאת, במצרים ינסו ליצור "הסכמה בשלבים" שתתחיל ברגיעה בגבול בתמורה להפסקת התקיפות בעזה. בד בבד, גם אצל גורמים במערכת הביטחונית והמדינית בישראל ישנה סקפטיות בנוגע לאפשרות של הסדרה עם חמאס.

 

מוקדם יותר, כאמור, נסגרו כבישים באזור עוטף עזה - בשל החשש מפעולת נקם של חמאס, בעקבות הרג שני אנשיו אתמול. צה"ל הורה לתושבי נחל עוז ונתיב העשרה לנסוע לביתם בכביש העוקף. נוסף על כך, המשטרה הקימה חסמים בצמתים גמה, מעון וסופה, ומכווינה את התנועה בהתאם להתרעות.

 

מדובר צה"ל נמסר כי "לאור הצהרות חמאס וזיהוי פינוי מוצבים של ארגון הטרור חמאס, הוחלט בפיקוד הדרום על הגברת הכוננות וסגירת מספר צירי תנועה במרחב עוטף עזה. מעבר לזה אין הנחיות מיוחדות לעורף".

 

בד בבד, הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר היום בפני ועדת החוץ והביטחון את מוכנות וכשירות הצבא לשעת לחירום. לדברי הרמטכ"ל, צה"ל נמצא במוכנות הגבוהה ביותר שלו בעשרים השנים האחרונות. איזנקוט הוסיף כי לצה"ל יתרון גדול על אויביו בכל הנוגע ליכולות מבצעיות, מודיעיניות וטכנולוגיות. נוסף לכך, משעות הבוקר, פרצו באזור עוטף עזה 11 שריפות כתוצאה מבלוני תבערה. כוחות הכיבוי השיגו שליטה על האש בכל המוקדים.

 

הבוקר, נעצרו העבודות להקמת מכשול נגד מנהרות באזורים מסוימים בגבול רצועת עזה, בעקבות הערכת מצב שנערכה בנושא. כמו כן, אזעקת צבע אדום נשמעה בעיר שדרות ובמועצה האזורית שער הנגב, אולם התברר כי מדובר באזעקת שווא.