08.08.2018

15:40

לאחר יירוט המטוס הסורי: "היהלום הצפוני" קיבל תעודת הערכה

מפקד חיל האוויר העניק לגדוד, שיירט לפני כשבועיים מטוס מסוג סוחוי שחדר לשטח ישראל, את התעודה במהלך טקס החלפת מפקדים. "תמשיכו להיות מקור לגאווה"

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין, העניק אתמול (שלישי) תעודת הערכה לגדוד הפטריוט "היהלום הצפוני", על יירוט מטוס הקרב הסורי מסוג סוחוי-22 שחצה לשטח מדינת ישראל ב- 24 ביולי האחרון. תעודת ההערכה הוענקה למפקדת הסוללה, סרן אור נעמן.

 

התעודה הוענקה במעמד החלפת מפקד הגדוד סגן-אלוף ג', שפיקד עליו בשנתיים האחרונות. במהלך תקופת כהונתו של ג' יירט הגדוד בהצלחה חמישה כלי טיס, זאת בנוסף למטוס הסורי.

 

מפקד חיל האוויר מעניק תעודת ההערכה לסוללת הפטריוט שיירטה את מטוס הקרב הסורי
 

מפקד חיל האוויר, אלוף עמיקם נורקין מעניק תעודת ההערכה למפקדת הסוללה ולסוללת הפטריוט שיירטה את מטוס הקרב הסורי(דובר צה"ל )

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אלוף עמיקם נורקין אמר כי "אנשי הגדוד, נידרש להגן על המרחב האווירי, נידרש להבטיח את השקט בצפון. היו חדים, היו מקצוענים ותמשיכו להוות עבור חיל האוויר מקור לגאווה. שמרו על השמיים נקיים. עלו והצליחו".

 

מפקד מערך ההגנה האווירית תת-אלוף צביקה חיימוביץ' הוסיף כי "איום הגנת שמי המדינה קיבל בשנים האחרונות תפנית גדולה והפך לממשי יותר - מדינות וארגונים מצטיידים בכלי טייס בלתי מאוישים ואלה הופכים למהירים יותר, קטנים יותר ובכמויות גדולות יותר. השינויים בזירה הצפונית הביאו את הגדוד לפעול בשנתיים האחרונות תחת פיקודו של סא"ל ג' לא מעט פעמים, עת הגדוד יירט בהצלחה רבה חמישה מל"טי אויב ועוד מטוס קרב סורי מסוג סוחוי-22 רק לפני כשבועיים".

 

שברי המטוס הסורי שיורט ע"י ישראל ונפל בדרום סוריה
 

שברי המטוס הסורי שיורט ע"י ישראל ונפל בדרום סוריה (חדשות עשר)

 

 

לפני כשבועיים נמסר מדובר צה"ל כי שני טילי פטריוט שוגרו בשעות הצהריים לעבר מטוס קרב מסוג "סוחוי" השייך לצבא אסד. עוד נמסר כי המטוס היה במעקב, חדר כשני קילומטרים לשטח ישראל - והופל. בעקבות החדירה והיירוט, הופעלו אזעקות באזור רמת הגולן ועמק הירדן. לא דווח על נפגעים או נזק. 


במטוס, שהמריא משדה התעופה הסורי T4 ונפל בשטח הנשלט בידי דאע"ש בסוריה, היו שני טייסים. לחדשות עשר נודע כי לאחר שזוהתה החדירה לישראל, צה"ל ניסה לגרום למטוס לחזור על עקבותיו וקרא לעברו. בד בבד, נעשו שיחות לצבא רוסיה, כדי לוודא שלא מדובר שבמטוס רוסי. המטוס, שככל הנראה חדר בטעות לשטח ישראל, פנה חזרה לעבר סוריה כאשר שוגרו לעברו טילי הפטריוט, אך אלה השיגו אותו וכאמור, הפילו אותו בשטח סוריה.


לאחר האירוע, העביר צה"ל לרוסים את רישומי המכ"מ מהתקרית, על מנת להוכיח כי ישראל פעלה מתוך הגנה עצמית ולא מתוך כוונה לתקוף את צבא אסד.