08.08.2018

10:16

עודכן:

לבני בדיון מיוחד על חוק הלאום: רה"מ, שכחת מה זה להיות יהודי

יו"ר האופוזיציה תקפה את החוק: "שוויון מנוגד להשקפת עולמה של הממשלה הזו". רק חמישה חברי כנסת מהקואליציה הגיעו. פעילים הניפו עותקים של מגילת העצמאות והורחקו

סערת "חוק הלאום": יו"ר האופוזיציה ציפי לבני תקפה היום (רביעי) בכנסת את חוק הלאום, זאת במהלך כינוס פגרה מיוחד של מליאת הכנסת, שנערך כעת תחת הכותרת "חוק הלאום ופגיעתו בערכי השוויון והדמוקרטיה", זאת לאור בקשתם של למעלה מ-25 חברי כנסת ובאישורו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין.

 

"הגיע הזמן לשנות את הדיון ממי בעד או נגד הספינים שלכם, אלא מי בעד או נגד מגילת העצמאות", אמרה לבני, "יש שאלה אחת שראש ממשלת ישראל לא מסוגל לענות - מה לעזאזל יש לו נגד מגילת העצמאות? שבעים שנה למדינת העם היהודי וממשלת ישראל קורעת את מגילת העצמאות ואיתה את העם ואת החברה בישראל. אנחנו לא נתקרנף, לא נפחד. אנחנו לא מייצגים מיעוט. כפי שאנחנו מתרגשים מ'אנו מכריזים בזאת' של לפני שבעים שנה, אנו הולכים להכריז היום עוד משהו – היום אנחנו מכריזים בזאת שנשמור על מגילת העצמאות. שנהיה המקף המחבר בין היהודית לדמוקרטית ולא הקו המפריד ביניהם".
 

 

 

 

 

 
 

 

בהמשך אמרה לבני כי "אנו מכריזים היום עוד משהו - מכאן והלאה כללי המשחק השתנו. אם אתם חושבים שאתם תכנו כל מי שמתנגד לכם בוגד - הדבר הזה הסתיים. אין לנו שום כוונה להוריד ראש, לגמגם, להתנצל או להתקרנף. יש לנו מאבק לנהל, בראש מורם. שכחת נתניהו מה זה להיות יהודי ו'אהבת לרעך' ו'אהבת את הגר'. הפכת להיות עוד פוליטיקאי פופוליסט, עומד בראש מפלגה פופוליסטית שמנהל שנאת זרים ומיעוטים לצרכים הפוליטיים שלו. אלה החברים שלך באירופה וזה מי שאתה".

 

 

פעילים, מרביתם של מפלגת העבודה, הניפו עותקים של מגילת העצמאות במהלך נאום לבני

 

 

במהלך הנאום פנתה לבני למיעוטים בישראל ואמרה: "עמדתנו היא שישראל היא מדינת העם היהודי ויש בה שוויון לכולם. יש לי מחלוקת עמוקה וקשה עם אלה שלא מקבלים את קיומה של ישראל, כמדינת העם היהודי, כפי שיש לי מחלוקת עמוקה וקשה עם הממשלה".

 

לסיום קראה לבני: "אזרחי ישראל, בואו נצא רגע מהביצה הזאת ונדמיין לרגע מדינה שבמקום כל כיפופי הידיים האלה, עוברים לשיח. שיח שמלווה אותו כבוד בין חלקים שונים בחברה הישראלית. נתניהו, למה לחכות עד חוק הגיוס? בוא לבחירות עכשיו. אנחנו מתחייבים להחזיר את העקרונות של מגילת העצמאות לחיינו. זאת ההתחייבות שלנו, איתה ועליה נילחם עד שננצח בבחירות. זמנכם תם".

 

  ח"כ אחמד טיבי בדיון במליאת הכנסת על חוק הלאום
 

ח"כ אחמד טיבי בדיון במליאת הכנסת על חוק הלאום (ערוץ הכנסת)

 

 

חבר הכנסת אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) התייחס גם הוא לחוק השנוי במחלוקת. "יש כעת חוק יסוד שקובע שאזרחים שיש להם הכל, מורמים משאר הקבוצות ומתחת להם כל מי שהוא לא יהודי", אמר. "זכות ההגדרה העצמית וההגדרות הקיבוציות הן של היהודים בלבד. ערך ההתיישבות ליהודים הוא ערך לאומי והאזכור הוא של קבוצה אחת. יש רק אזכור אחד של הערבים בחוק הזה, שלילי, שהוא ביטול מעמד השפה הערבית".

 

חבר הכנסת עיסאווי פריג' (מרצ) אמר ש"המדינה התנתקה מהאזרחים הערבים שלה". לדבריו, "אנחנו יודעים שהערבים בתוך המדינה נוכחים-נפקדים. זה לא מספיק, נעשה אותם מתוסכלים, כי אז כשהם מתוסכלים, הם יגיבו, תהיה ביקורת. ואז כשתהיה ביקורת, ייכנס רמבו, שר הביטחון ליברמן, לתמונה, ואז בלי נאמנות אין אזרחות".

 

"השנאה והריחוק משרתים אתכם פוליטית, אבל זה יביא אתכם לתהום", הוסיף פריג'. "אף אחד לא ידכא אותנו. אנחנו נמשיך להילחם. התקווה קיימת אצלנו. אנחנו הרוב במדינה הזאת ואנחנו ננצח אתכם".

 

 

ח"כ אילן גילאון (מרצ) טען: "למה היה צורך בדבר הזה? למה לאנשים יש צורך להפריד, לסמן, אם לא כדי למשול, כדי להפריד ולשלוט? מגילת העצמאות באה לבנות חברה - החוק הזה בא לפרק חברה". לדבריו, "מדינת ישראל היא מדינתו של הלאום היהודי, אבל גם של כל האזרחים האחרים שחיים כאן, באופן מלא ושווה".

 

ח"כ סאלח סעד (המחנה הציוני) התייחס להשפעת החוק על העדה הדרוזית. "חוק הלאום קורע את העדה הדרוזית", אמר, "בשביל כמה מנדטים פוגעים בעדה שלמה? למה היית צריך לפגוע במעמד השפה הערבית? התעקשת על התיישבות יהודית - מה עם התיישבות דרוזית?".

 

סעד הוסיף: "נתניהו, נכשלת ובגדול. הפכת את חיי הישראלים לגיהנום. מר חוסר ביטחון, זה מה שאתה. השחיתות, הנהנתנות, ההתנשאות והזלזול. חוק הלאום בא לחפות על הכישלונות שלך, אתה חושב שהוא יהפוך אותך לקיסר, לפוטין, לארדואן מקומי".

 

השר זאב אלקין לעג לחברי האופוזיציה, כולל היו"ר לבני, שיצאו מאולם המליאה לפני סיום הישיבה. "הם יזמו את הדיון, שעתיים הם לא מוכנים לשרוד כאן", אמר. "שמענו כאן דברים קשים נגד הממשלה, על המצב במדינה - זה היחס? למי אני עונה?". 

 

חוק הלאום עבר בקריאה ראשונה
 

יתקיים דיון נוסף. דיון בחוק הלאום (דוברות הכנסת)

 

 

עשרות אלפי בני אדם השתתפו ביום שבת האחרון בעצרת המחאה נגד החוק בכיכר רבין שבתל אביב, בהובלת העדה הדרוזית. המפגינים נשאו שלטים בגנות החוק, וקראו, בין היתר, "ביבי תתפטר - על שיוויון לא נוותר", וקריאות בגנותו של השר איוב קרא, בן העדה הדרוזית. בין המשתתפים בעצרת, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית השיח מוואפק טריף, תא"ל אמל אסעד, ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, וכן נציגים רבים מהעדה הדרוזית.

 

מרכז עדאלה, המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל, הגיש אף עתירה לבג"ץ נגד החוק. עתירת עדאלה הצטרפה לעתירות של הרשימה המשותפת, ועד ראשי הרשויות המקומיות הערביות וועדת המעקב העליונה לענייני ערבים. הדיון בעתירות יתקיים בינואר.

 

החוק אף עורר משבר מול העדה הדרוזית וראש הממשלה הקים צוות על מנת לפתור אותו. בשבוע שעבר פרסם הצוות את מסמך העקרונות שעליו סוכם, יחד עם מנהיגה הרוחני של העדה, שייח מוואפק טריף וראשי העדה. בין היתר, כולל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים – כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.

 

בקרב ראשי העדה הדרוזית ישנם חילוקי דעות בנוגע לקבלת הצעת נתניהו. מנציגי העדה הדרוזית נמסר כי "היום התקיימה פגישה בין צוות נציגי העדה הדרוזית, המורכב מההנהגה הרוחנית, ראשי הרשויות הדרוזיות, חברי כנסת, פורום הקצינים הדרוזים ונציגי ציבור, לבין צוות משרד רה"מ. לנציגי העדה הוצג מתווה, הם ילמדו אותו - וישיבו לצוות רה"מ בהקדם".