BETA

08.08.2018

07:47

השר אלקין: "בחמאס נפל האסימון - לא תהיה הסדרה ללא השבויים"

חבר הקבינט אמר כי "בחמאס מתחילים להפנים" שהסכם ההסדרה יכלול את השבת האזרחים וגופות החיילים המוחזקים בעזה. "רואים כמה חמאס מפחד מעוד סבב, הם הולכים על הקצה"

השר זאב אלקין, חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, התייחס היום (רביעי) בתוכנית "בוקר אור" לדיווחים על התקדמות במגעים להסדרה מול חמאס, ואמר: "מדינת ישראל אומרת בצורה ברורה, לא תהיה הסדרה בלי פתרון לבעיה של גופות החיילים שצריכים להיות מושבים לכאן ועוד כמה דרישות שלנו מחמאס, וגם בחמאס מתחילים להפנים את זה".

 

אלקין ציין כי "אתמול כבר התחילו הדלפות מצד חמאס, על כך שבהסדרה הסופית ייכנס גם הנושא של השבויים והנעדרים. הם מבינים שמדינת ישראל לא תוותר על זה". הוא הוסיף כי "בהדלפה שיצאה אתמול דווקא הנושא של מחבלי שליט כבר לא מופיע, והצורך להחזיר לנו את גופות החיילים ואת האזרחים שלנו שם כן מופיע - מתחיל ליפול אסימון בחמאס".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

"רואים כמה חמאס מפחד מעוד סבב", הוסיף השר. "בחמאס מבינים שהם הולכים על הקצה, ומאוד מפחדים מזה. ההרתעה של 'צוק איתן' עדיין עובדת". לדבריו, בעזה מבקשים להימנע מהאפשרות של סבב לחימה נוסף, נוכח תוצאותיו של הסבב הקודם. "חמאס אומר לעצמו, 'לא נצליח להגיע להסדרה בלי לתת כרגע את הגופות. המקסימום זה לחזור שלושה חודשים אחורה, מה הרווחתי מכל הסבב?'", הסביר.

 

 צעדת השיבה
 

תמונות הישראלים המוחזקים בעזה, במהלך הפגנה בעזה (רויטרס)

 

 

אמש דווח בסוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" מפי מקורות בחמאס כי במסגרת ההסכם המתגבש, שיוכרז רשמית עד סוף החודש, תהיה הפסקת אש ניסיונית בת שבועיים. כחלק מהעסקה, כאמור, ישוחררו השבויים וגופות החיילים המוחזקים ברצועת עזה, על פי אותם מקורות.

 

על פני תנאי ההסכם, מעבר רפיח המחבר בין מצרים לרצועת עזה יפתח באופן קבוע. כמו כן, ההגבלות הישראליות על מחסום כרם שלום יופחתו באופן דרמטי. בנוסף, דווח כי העסקה קוראת להקמת נמל תעופה בחצי האי סיני שישמש גם את תושבי הרצועה.

 

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, נפגש אתמול בדוחא עם שר החוץ של קטאר, ודן עמו במאמצים להגיע להסדרה ולהביא לשיפור במצב ההומניטארי ברצועת עזה. מחר יגיע לקטאר יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן. הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים לדיון שיעסוק בניסיונות להגיע להסדרה ברצועת עזה. ישיבת הקבינט נקבעה לאור סיום דיוני הנהגת חמאס בעזה וחזרתם לקהיר למתן תשובה למצרים.

 

 

סגן ראש הלשכה המדינית של חמאס סאלח אל-עארורי, המוביל את משלחת חמאס שתגיע לקהיר, אמר היום: "אנו מאמינים כי נצליח להביא לשבירת המצור מעל עזה". על פי הדיווח בעיתון הפלסטיני "אל-קודס", אל-עארורי הבהיר כי חברי הלשכה המדינית של חמאס פועלים בזמן האחרון למען שתי מטרות - הפיוס והסרת המצור מעל עזה.

 

 מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום מבקר במאהל משפחת מנגיסטו
 

מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום מבקר במאהל משפחת מנגיסטו (חדשות עשר )

 

 

בד בבד, היום יצא יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לפגישה עם מלך ירדן וביום חמישי יגיע לקטאר – לה יש השפעה על חמאס. הקטארים ידונו עם יו"ר הרשות על המתיחות בעזה. לפגישה זו עשויה להיות השפעה על המצב ברצועה, שכן הסדרה הכוללת פיוס בין פתח לחמאס, שיכלול תשלום משכורות לאנשי החמאס, עושיה להניע גם תהליך הסדרה עם ישראל.

 

כזכור, בתום פגישה על ההסדרה, אמר איסמאעיל הנייה, ראש השלכה המדינית של חמאס במהלך פגישת צמרת חמאס: "הלשכה המדינית של הארגון לקחה מספר החלטות. המשלחת שלנו תחזור לקהיר ותישא עמה את חזון התנועה בנוגע לסוגיות הבאות: סוגיית הפיוס, מגמות בנוגע לשבירת המצור, השיח בנוגע להפסקת אש והדרך להתמודדות עם התקופנות הישראלית".

 

הפגישה הגיעה בסיום של חמישה ימים בהם ערכה הנהגת חמאס פגישות עם הפלגים השונים. הנייה ציין כי במהלך הפגישות דנו הפלגים באופציות הקיימות יחד עם קהיר, האו"ם, קטאר ומדינות נוספות. הנייה ציין כי "השלב שניצב מול הפלגים, לנוכח הפרובוקציה החמורה דורשת כי יותר מצד אחד יתמודד – יש להתמודד אותה באחדות פלסטינית שתוכל להפיל כל פרובוקציה".