BETA

08.08.2018

00:21

חמאס פרסם תיעוד: "מוכיח שהירי לעבר חיילינו נעשה במהלך אימון"

לטענת ערוץ "אל-אקצא", מדובר בסרטון בו נורו פעילי הארגון שהתאמנו לעיני קהל צופים • דיווח בטורקיה: הפסקת האש תיחתם עד סוף החודש ותכלול את החזרת השבויים הישראלים

בערוץ "אל-אקצא" פורסם אמש (שלישי) סרטון שמוכיח, על פי טענת חמאס, כי שני פעילי הארגון שנהרגו מירי טנק צה"ל היו חלק מאימון. בסרטון נראים השניים מתאמנים, כשלאחר מכן ירה עליהם כוח צה"ל, שלא ידע שמדובר באימון. בתיעוד ניתן לראות את שני הצלפים שנהרגו במהלך התקרית כשהם נמצאים במגדל הירי. לצידם, על האדמה ניתן לראות קבוצה של אנשים שמתקהלת סביב המגדל. לפי הסרטון מדובר ב"אורחים ובכירים שנכחו בתרגיל". בסופו של הסרטון ניתן לראות את העמדה מעלה עשן לאחר הירי.

 

בתוך כך, סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" דיווחה מפי מקורות בחמאס כי במסגרת ההסכם המתגבש תהיה הפסקת אש ניסיונית בת שבועיים. כחלק מהעסקה ישוחררו ארבעת השבויים והחללים המוחזקים ברצועת עזה. על פי הדיווח, ההסכם יוכרז רשמית עד סוף חודש אוגוסט.

 

על פני תנאי ההסכם, מעבר רפיח המחבר בין מצרים לרצועת עזה יפתח באופן קבוע. כמו כן, ההגבלות הישראליות על מחסום כרם שלום יופחתו באופן דרמטי. בנוסף, דווח כי העסקה קוראת להקמת נמל תעופה בחצי האי סיני שישמש גם את תושבי הרצועה.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל
 

עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל( דובר צה"ל)

 

 

כאמור, על פי ההערכות, ירי הצלפים שבוצע היום על ידי שני אנשי חמאס, ובעקבותיו צה"ל הרג את השניים – לא בוצע לעבר כוחות צבאיים, אלא בוצע במסגרת תצוגה שנערכה בבסיס חמאס. ככל הנראה כוחות צה"ל זיהו את הצלפים מתמקמים ויורים, ובעקבות הזיהוי החליט לבצע את הירי.

 

מוקדם יותר אתמול מסרו מקורות פלסטינים כי הועברו מסרים מישראל לחמאס בתיווך מצרי, לפיהם מדובר בתקרית שמקורה באי בהירות, והזהירו את חמאס שלא להגיב על הירי.

 

אמש חמאס מסר כי הזרוע הצבאית, גדודי אל-קסאם, תשדר הלילה ״תמונות שיפריכו את טענות הכיבוש בנוגע לתקרית שהתרחשה הבוקר בצפון הרצועה״, אשר יבהירו כי צה"ל ירה בהם מבלי שהם ירו לעברו.

 

כזכור, לאחר האירוע טענה הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, כי אנשיה נשאו נשק צלפים מסוג "דרגונוב" - למטרות אימון בלבד. "השהידים אל-סילאווי ומרג'אן השתתפו בתרגיל אימון פנימי בנוכחות גדולה של אנשים, יחד עם הנהגת חמאס, כאשר הם הותקפו ע"י פגז", מסר הארגון. "אנחנו רואים בחומרה רבה את הפעולה הנפשעת הזו שהאויב ניסה להמציא שקרים על מנת להצדיק אותה - ואנו מטילים עליו את האחריות המלאה על כך".

 

 פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה
 

פגישת הנהגת החמאס עם נציגי הפלגים הפלסטינים בעזה( חדשות עשר)

 

 

בתוך כך, שליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, נפגש אתמול בדוחא עם שר החוץ של קטאר, ודן עמו במאמצים להגיע להסדרה ולהביא לשיפור במצב ההומניטארי ברצועת עזה. מחר יגיע לקטאר יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן.

 

הקבינט המדיני-ביטחוני יתכנס מחר בצהריים לדיון שיעסוק בניסיונות להגיע להסדרה ברצועת עזה. ישיבת הקבינט נקבעה לאור סיום דיוני הנהגת חמאס בעזה וחזרתם לקהיר למתן תשובה למצרים מחר. בתוך כך, צה"ל הזהיר הערב כי תגובה של חמאס להרג שני אנשיו תיענה בתגובה קשה יותר, ותסכל את הניסיונות להגיע להסדרה.

 

בחמאס עדיין לא החליטו מתי וכיצד להגיב לתקיפת צה"ל ,אם בכלל. זאת, כיוון שמשלחת חמאס שנכנסה לרצועה, בראשו של סאלח אל-עארורי, קיבלה אחרי דיונים של כמה ימים החלטות לגבי הסדרה עם ישראל, ומחר היא תצא לקהיר על מנת למסור למודיעין המצרי את תשובת הפלסטינים.

 

בד בבד, היום יצא יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לפגישה עם מלך ירדן וביום חמישי יגיע לקטאר – לה יש השפעה על חמאס. הקטארים ידונו עם יו"ר הרשות על המתיחות בעזה. לפגישה זו עשויה להיות השפעה על המצב ברצועה, שכן הסדרה הכוללת פיוס בין פתח לחמאס, שיכלול תשלום משכורות לאנשי החמאס, עושיה להניע גם תהליך הסדרה עם ישראל.

 

כזכור, בתום פגישה על ההסדרה, אמר איסמאעיל הנייה, ראש השלכה המדינית של חמאס במהלך פגישת צמרת חמאס: "הלשכה המדינית של הארגון לקחה מספר החלטות. המשלחת שלנו תחזור לקהיר ותישא עמה את חזון התנועה בנוגע לסוגיות הבאות: סוגיית הפיוס, מגמות בנוגע לשבירת המצור, השיח בנוגע להפסקת אש והדרך להתמודדות עם התקופנות הישראלית".

 

 מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה
 

מחבלים מהזרוע הצבאית של חמאס שנהרגו בתקיפת צה"ל ברצועה( חדשות עשר)

 

 

הפגישה הגיעה בסיום של חמישה ימים בהם ערכה הנהגת חמאס פגישות עם הפלגים השונים. הנייה ציין כי במהלך הפגישות דנו הפלגים באופציות הקיימות יחד עם קהיר, האו"ם, קטאר ומדינות נוספות. הנייה ציין כי "השלב שניצב מול הפלגים, לנוכח הפרובוקציה החמורה דורשת כי יותר מצד אחד יתמודד – יש להתמודד אותה באחדות פלסטינית שתוכל להפיל כל פרובוקציה".

 

מוקדם יותר אתמול, בחמאס הגיבו בזעם לירי צה"ל. "הכיבוש הישראלי נושא בהשלכות להסלמה בהפצצתו מוצב של גדודי עז א-דין אל-קסאם. חמאס רואה בחומרה רבה את ההפצצה המכוונת של המוצב. ההתנגדות לא יכולה להניח לכיבוש לכפות מדיניות של הפצצת המוצבים ותקיפת לוחמים מבלי שישלם את המחיר. ההתנגדות יכולה לזעזע את מנוחת האויב ולגרום לו שלא יידע שקט", נמסר מארגון הטרור.

 

גם הג'יהאד האסלאמי הגיב על התקיפה ומסר כי "הכיבוש הישראלי נושא באחריות המלאה על התוקפנות שאירעה – אנחנו מדגישים כי זוהי זכות עמינו להגן על עצמו ולהגיב על הפשע הזה ועל כל הפשעים שביצע הכיבוש. הפשע הזו הוא בגדר זלזול מוגזם במאמצים שמושקעים במטרה לקבע את הפסקת האש".