07.08.2018

21:25

עודכן:

הושג הסכם: הסתיימה שביתת האחיות בבתי החולים

בתום מו"מ עם נציגי משרד האוצר והבריאות, הוסכם על יישום ועדת מור למיגור אלימות נגד צוותים רפואיים והוספת מאות תקנים. בנוסף, כאלפיים מיטות יוקצו במספר מחלקות

בתום משא ומתן בין הסתדרות האחיות למשרדי הבריאות והאוצר, הוחלט אתמול (שלישי) על סיום שביתת האחים והאחיות. בהסתדרות האחיות הבהירו כי "כל עוד לא ייחתם ההסכם עם הפירוט ובו כל ההסכמות שהושגו מול משרדי האוצר והבריאות - לא יוסר איום השביתה".

 

הצדדים סיכמו כי ועדת מור יוסף למיגור אלימות נגד צוותים רפואיים תיושם במלואה, וכי יתווספו מאות תקנים חדשים לחדרי המיון, לפסיכיאטריה, המטו-אונקולוגיה, ילדים וטיפות חלב. ממשרד האוצר נמסר כי נקבע שתערך בדיקה בנוגע למספר תקני האחיות בחדרי המיון.

 

מהסתדרות האחיות נמסר כי סוכם על מתווה להקצאתן של כ-2,000 מיטות: כללי, גריאטריה, שיקום ופסיכאטריה. עוד סוכם כי על כל נוהל המתהווה במשרד הבריאות שיש לו נגיעה לאחיות יידון עם הסתדרות האחים והאחיות בישראל. 

 

 

 

 

 

 ליצמן בכנס השנתי של משרד הבריאות בהיכל התרבות
 

ליצמן בכנס השנתי של משרד הבריאות בהיכל התרבות( ללא קרדיט)

 

 

כמו כן, בשבוע הבא תתקיים פגישה עם המשנה ליועמ״ש עו״ד רן ניזרי באשר ליישום חקיקה והחמרת הענישה כנגד תקיפות של צוותים רפואיים ועובדי מערכת הבריאות.

 

״כמו תמיד, האחיות במדינת ישראל הן נושאות הדגל המובילות את השינוי במערכת הבריאות הציבורית עבורנו ולמען הצוותים הרפואיים עובדי מערכת הבריאות ואזרחי ישראל. החלטנו לשים קץ לאלימות  ולהקל על עומסים הקשים במערכת הבריאות וכך עשינו״, אמרה אילנה כהן, יו״ר הסתדרות האחיות. ״עמדנו על כך שכל המלצות הוועדה ייושמו ככתבם וכלשונם עד לסוף השנה כמו גם מתן מענה ראשוני לעומסים הקריטיים והקמת ועדה ליישום תקינה חדשה חדרי המיון״.

 
יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן מסר בצאתו מהמו"מ לסיום שביתת האחיות: "בטיחותם האישית של הצוותים הרפואיים היא מעל לכל. אני סמוך ובטוח כי הערב הבאנו בשורה למערך הבריאות בישראל שעושה לילות כימים למען האזרחים. ברצוני לחזק את יו"ר ההסתדרות האחיות אילנה כהן ואת יו"ר ארגון עובדי קופת חולים כללית פרוספר בן חמו על מנהיגות יוצאת דופן. כמו כן ברצוני להודות לשר הבריאות ושר האוצר על הרתמותם לפתרון המשבר".

 

סגן שר הבריאות, ח”כ יעקב ליצמן, בירך על הסיכומים וסיום השביתה: "הצלחנו להביא לתוספת משמעותית למערכת הבריאות תוך חיזוק הביטחון האישי של צוותי הרפואה". מנכ״ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב אמר כי "מדובר בהישגים חשובים מאוד גם עבור האחיות אבל גם עבור המערכת כולה".

 

הבוקר החלה שביתת האחים והאחיות בבתי החולים ובמרפאות, ובתי החולים פעלו במתכונת שבת. הסתדרות האחיות הודיעה אתמול כי האחיות והאחים יחלו היום בשביתה כוללת ללא מועד סיום בבתי החולים, בקהילה ובריאות הציבור. לדברי הסתדרות האחיות, השביתה תיערך "לאור אוזלת ידה של ממשלת ישראל בטיפול באלימות הקשה במערכת הבריאות ואי יישום המלצות הוועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות שהתקבלו כבר לפני כתשעה חודשים".

 

השביתה כללה את כלל האחיות בבריאות הציבור ובכל הרמות. המשמעות היא שלא הייתה קבלת קהל בכל שעות העבודה, לא נערכו בדיקות בכל התחומים, לא התקיימו שעות תגבור, לא בוצעו בדיקות הכנה ל-one stop shop וכל מרפאות חיסוני חו"ל היו סגורות בכל לשכות הבריאות.

 

תחנות בריאות המשפחה שבתו, אך בכל עיר התקיימה תורנות של תחנה אחת בלבד למענה לפגים ולנשים הרות בסיכון. בנוסף, דגימות דם, כולל סקר ילודים ובדיקות דם, נלקחו בלשכות באמצעות אחות תורנית, ובלשכות האפידמיולוגיה הייתה תורנות למקרים דחופים בלבד, בהם כלבת, דלקת קרום המוח ומקרי התפרצות מחלה מידבקת או מגפה.