BETA

07.08.2018

14:05

לאחר הפצצת המוצב - חמאס מאיים: ישראל נושאת בהשלכות להסלמה

הארגון הגיב בזעם לירי שגרם למות שני פעיליו: "ההתנגדות לא תניח לכיבוש לכפות מדיניותו מבלי לשלם מחיר". הזרוע הצבאית של חמאס: "האויב משקר - אנשינו היו באימון"

ההסדרה מתרחקת? בחמאס הגיבו בזעם לירי שגרם הבוקר (שלישי) למות שני פעילי הזרוע הצבאית של הארגון. "הכיבוש הישראלי נושא בהשלכות להסלמה בהפצצתו מוצב של גדודי עז א-דין אל-קסאם. חמאס רואה בחומרה רבה את ההפצצה המכוונת של המוצב. ההתנגדות לא יכולה להניח לכיבוש לכפות מדיניות של הפצצת המוצבים ותקיפת לוחמים מבלי שישלם את המחיר. ההתנגדות יכולה לזעזע את מנוחת האויב ולגרום לו שלא יידע שקט", נמסר מארגון הטרור.

 

הזרוע הצבאית של חמאס, עז א-דין אל-קסאם, טענה כי אנשיה נשאו נשק צלפים מסוג "דרגונוב" - למטרות אימון בלבד. "השהידים אל-סילאווי ומרג'אן השתתפו בתרגיל אימון פנימי בנוכחות גדולה של אנשים, יחד עם הנהגת חמאס, כאשר הם הותקפו ע"י פגז", מסר הארגון. "אנחנו רואים בחומרה רבה את הפעולה הנפשעת הזו שהאויב ניסה להמציא שקרים על מנת להצדיק אותה – ואנו מטילים עליו את האחריות המלאה על כך".

 

גם הג'יהאד האסלאמי הגיב על התקיפה ומסר כי "הכיבוש הישראלי נושא באחריות המלאה על התוקפנות שאירעה – אנחנו מדגישים כי זוהי זכות עמינו להגן על עצמו ולהגיב על הפשע הזה ועל כל הפשעים שביצע הכיבוש. הפשע הזו הוא בגדר זלזול מוגזם במאמצים שמושקעים במטרה לקבע את הפסקת האש".

 

התקרית התרחשה לאחר שכוח גבעתי שהיה בסיור בצפון הרצועה זיהה ירי של שני צלפים מתוך עמדת חמאס. בתגובה, כוח שריון מגדוד 9 ירה פגז לעבר העמדה בתוך דקות, לפני שהצלפים הספיקו לברוח מהעמדה. משרד הבריאות בעזה הודיע כי שני פלסטינים נהרגו כתוצאה מהירי. מהזרוע הצבאית של ארגון הטרור נמסר כי ההרוגים משתייכים לשורותיה. לפי הדיווחים בתקשורת הפלסטינית, טנק צה"ל ירה לעבר מוצב "אשקלון". עוד דווח כי שלושה בני אדם נוספים נפצעו.

 

מצה"ל נמסר כי בתגובה לירי שביצעו מחבלים לעבר כוח צה"ל בצפון רצועת עזה, תקף טנק של צה"ל את העמדה שממנה בוצע הירי. עוד נמסר כי אין נפגעים בקרב כוחות הביטחון. "צה"ל יפעל כנגד כל כוונה התקפית וכל נסיון פיגוע כנגד כוחותינו ורואה בארגון הטרור חמאס אחראי לכל המתרחש ברצועת עזה וממנה", הוסיפו בדובר צה"ל. בכמה ישובים בעוטף עזה החליטו אנשי הביטחון ביישוב, מיוזמתם, להורות על שהות סמוך למרחב מוגן. עם זאת, בצה"ל הדגישו כי אין הנחיות מיוחדות בעקבות האירוע. בד בבד, מדוברות כבאות והצלה לישראל מחוז דרום נמסר ארבע שריפות פרצו היום בעוטף עזה כתוצאה מבלוני תבערה.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל
 

עמדת חמאס שהותקפה ע"י צהל( דובר צה"ל)

 

 

בתוך כך, אתר החדשות "חליג' אונליין" דיווח הבוקר מפי מקורות רמי דרג ברצועת עזה כי מאמצי מצרים להוציא לפועל הסכם בין חמאס וישראל נמצאים בסכנת כישלון. לפי הדיווח, ישראל הסכימה לחלק מהסעיפים במסמך המצרי המתוקן אולם התנגדה בכל תוקף להסיר את המצור הכלכלי באופן מלא מעל רצועת עזה לפני כניסה למו"מ רשמי ורציני בנושא חילופי שבויים ו"קבלת מידע על גורל חייליה בהם מחזיק החמאס מאז המלחמה ב-2014".

 

המקורות הוסיפו כי לפני יומיים ישראל העבירה מסר למצרים לפיו היא לא תקיים את הסעיף הנוגע להסרה מלאה של המצור הכללי מעל רצועת עזה אלא לאחר שתקבל את המידע המדובר ותתקיים כניסה לדיונים רציניים ורשמיים להשלמת עסקת חילופי שבויים וכי תנאי זה הוא תנאי עליו לא תוותר.

 

המקורות הפלסטיניים אמרו כי התנאי הישראלי הוא "מכשול אמיתי וגדול הניצב בפני השלמת המאמצים המצרים וזאת נוכח ההתעקשות של חמאס שלא להיכנס לכל מו"מ עם ישראל או למסור מידע על המוחזקים בידיה לפני שישוחררו כל האסירים ששוחררו בעסקת שליט ב-2011 ושישראל עצרה אותם מחדש.

 

מנגד, אמרו המקורות שחמאס התנהל באורח חיובי כלפי הנייר המתוקן שכלל, נוסף לפיוס בין חמאס לפתח שלושה נושאים אחרים: עסקת חילופי שבויים, רגיעה והסרת המצור. ישראל, כאמור, הסכימה לחלק מהסעיפים ובהם אי התנגדות להסכם הפיוס הפנימי בין חמאס לפתח, מתן אפשרות לבכירי התנועות לנוע במעבר הגבול באורח חופשי וכן להתחיל בפועל בצעדים לקראת פתיחה מחדש של המעברים לרצועת עזה.