BETA

06.08.2018

15:19

בצל המגעים להסדרה: פגישה בין ההנהגה הצבאית והמדינית של חמאס

סוכנות הידיעות הטורקית "אנדולו" דיווחה כי שתי הזרועות דנו ברמת המוכנות הצבאית של עזה לעימות עם ישראל. "ניתן להסב לישראל אבידות שהממשלה לא יכולה לתפוס"

בדרך להסדרה? סוכנות הידיעות "אנדולו" דיווחה מפי מקור פלסטיני כי פגישה חשובה נערכה היום (שני) בין ההנהגה המדינית ובין ההנהגה הצבאית של חמאס בנוגע לרמת המוכנות של הארגון בנוגע לעימות אפשרי עם ישראל.

 

לפי המקור הפלסטיני, שהתנה את פרסום דבריו באנונימיות, הפגישה הגיעה "בצל האיומים על ההתנגדות ועל הסוגיה הפלסטינית". לדבריו, במהלך הפגישה, הבהירה הנהגת גדודי עז א-דין אל-קסאם כי ביכולתה "להסב לאויב הישראלי אבידות שממשלתו או העורף שלו לא יכולים לתפוס". עוד אמר המקור אמר כי הנהגת הזרוע הצבאית עדכנה את ההנהגה המדינית של חמאס על רמת התיאום והתקדמות העבודה המשותפת עם יתר הפלגים החמושים הפלסטיניים במסגרת חדר המבצעים המשותף שלהם.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אתמול נערכה ישיבת קבינט ובמהלכה קיבלו שרי הקבינט עדכון על המאמצים של מצרים ושל שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב להתניע את מהלך ההסדרה המדינית בעזה. המסר העיקרי שהשרים קיבלו מנציגי מערכת הביטחון הוא שישראל נמצאת בעמדת המתנה כדי לראות מה ההחלטות שחמאס ופתח יקבלו. בסיום ישיבת הקבינט פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שבה נאמר כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר בפני השרים את המצב בעזה וכן הודגש כי "צה"ל ערוך לכל תרחיש". פקידים ישראלים בכירים ציינו שבשלב זה הכדור אינו במגרש הישראלי, ולכן גם הקבינט לא נדרש בינתיים לקבל החלטות.

 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה
 

שר הביטחון אביגדור ליברמן בסיור בעוטף עזה( אריאל חרמוני, משרד הביטחון)

 

 

בתוך כך, העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח הבוקר כי הנהגת חמאס פועלת להסדרה מדורגת עם ישראל שתכלול בשלב הראשון הפסקה של "צעדות השיבה" על הגבול עם עזה ועצירת כל המתקפות על ישראל ובכלל זה הפרחת בלוני התבערה בתמורה לביטול העיצומים שהטילה ישראל על עזה.

 

מקורות פלסטיניים יודעי דבר אמרו לעיתון כי בשלב ראשון מדובר בהסדר הכולל הסרה של המגבלות על מעבר הסחורות בכרם שלום והרחבה של שטחי הדיג בתמורה להפסקה של כל המתקפות על הגבול, לאחר מכן יהיה מעבר להסכם שני הכולל עסקה לחילופי שבויים והוצאה לפועל של פרויקטים גדולים כחלק מסיום המצור על הרצועה. לפי הדיווח, הנהגת חמאס עדכנה אתמול את הפלגים הפלסטיניים בפרטי ההסדר המתגבש.

 

בד בבד, בכירים מצריים המעורים במאמצים להגיע להסדרה אמרו לחדשות עשר כי עיקר המאמץ בשלב הזה הוא למצוא נוסחה שתאפשר חזרה הדרגתית של הרשות הפלסטינית לעזה. "אנחנו עובדים קודם כל על פיוס בין פתח לחמאס", מסר בכיר מצרי. "הצעד הראשון בהסדרה צריך להיות החזרת הרשות לעזה. זה ישפר משמעותית את המצב וייתן כתובת איתה ניתן יהיה לעבוד כדי לייצב את הרצועה. אנחנו עובדים קשה מאוד עם כל הצדדים אך עדיין מוקדם לדעת לאן הדברים הולכים".

 

חמאס הודיע שלשום למצרים ולשליח האו"ם למזרח התיכון  מלאדנוב על "הסכמה עקרונית" לרגיעה ברצועת עזה וביקשה ערבויות לביצוע, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר פגישת כל חברי הלשכה המדינית. כך דווח העיתון אל-קודס אל-ערבי המצטט מקור פלסטיני. כמה שעות מאוחר יותר כלי טיס של צה"ל תקפו חוליות של משגרי בלוני תבערה ברצועת עזה, בשני אירועים שונים. המקור הפלסטיני הוסיף כי הרגיעה תביא ל"סיום משברי החשמל והמים ברצועת עזה והתרת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כמו גם לשיפור מנגנון העבודה במעבר רפיח".