06.08.2018

14:58

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית,
חדשות עשר

סערת חוק הלאום: רק חמישה שרים הגיעו לישיבת הצוות שהקים רה"מ

לדיון הראשון הגיעו השרים אריאל, לוין, שקד, גמליאל וקרא. נתניהו העיר על כך שלא הייתה נציגות גדולה יותר. היעד שסוכם: גיבוש חוקים בפגרה והשלמתם בפתיחת מושב החורף

מחאת הדרוזים נגד "חוק הלאום": הישיבה הראשונה של הצוות שהקים ראש הממשלה בנימין נתניהו בעקבות הסערה שפרצה לאחר חקיקת החוק השנוי במחלוקת, הסתיימה היום (שני) בשעות אחר הצהריים. נתניהו העיר על כך שלא הייתה נציגות מספקת של כלל המשרדים הרלוונטים לאחר שרק חמישה שרים ושני סגני שרים הגיעו לדיון.

 

במהלך הישיבה, היעד שסוכם הוא גיבוש חוקים לטובת העדה הדרוזית במהלך הפגרה והשלמת חקיקתם בפתיחת מושב החורף בחודש אוקטובר. כמו כן, נתניהו הנחה את השרים להכין עבודת מטה לקראת דיון נוסף שיתקיים בשבוע הבא, בו יציגו השרים את פעילות משרדיהם בתחומים הרלוונטיים לאוכלוסיות, בין היתר בתחומי שיכון ודיור, תעסוקה, רווחה, הטבות לחיילים משוחררים ועוד.

 

לישיבה שנערכה היום הגיעו שר התקשורת איוב קרא, שר החקלאות אורי אריאל, שרת המשפטים איילת שקד, השרה לשוויון חברתי גילה גמליאל ושר התיירות יריב לוין. בנוסף, הגיעו סגן שר הביטחון, אלי בן דהן, וסגן שר האוצר, יצחק כהן.

 

 עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין( רויטרס)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

אתמול, בבוקר שלאחר עצרת המחאה הגדולה בתל אביב, התייחס נתניהו בישיבת הממשלה לחוק. "מדינת ישראל היא מדינת הלאום של העם היהודי", אמר. "ישראל היא מדינה יהודית ודמוקרטית. זכויות הפרט מעוגנות בחוקים רבים, לרבות חוק יסוד כבוד האדם וחירותו. אף אחד לא פגע ואף אחד גם לא מתכוון לפגוע בזכויות הפרט הללו, אך בלי חוק הלאום אי אפשר להבטיח לדורות את עתידה של ישראל כמדינת לאום יהודית".

 

"הקשר העמוק עם בני העדה הדרוזית והמחויבות שלנו כלפיה חיוניים, לכן נקים ועדת שרים מיוחדת שתקדם את הקשר והמחויבות הללו ובמקביל תוקיר גם את אלה המשרתים בצה"ל ובכוחות הביטחון מבני כל הדתות ומבני כל העדות".

 

עוד הוסיף ראש הממשלה כי "חוק הלאום מבצר קודם כל את חוק השבות, הוא מעלה אותו לדרגה אחרת והחוק הזה מעניק כמובן זכות אוטומטית ליהודים, ורק להם, לעלות ארצה ולקבל כאן אזרחות. חוק הלאום מונע למשל את הניצול של סעיף איחוד המשפחות שמכוחו נקלטו בארץ רבבות פלסטינים מאז הסכם אוסלו, והחוק הזה עוזר למנוע את המשך הכניסה לישראל של פלסטינים ללא בקרה. ייתכן שהחוק הזה גם יוכל לסייע לנו לבלום כניסה עתידית של מסתננים".

 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין
 

עצרת המחאה נגד חוק הלאום בכיכר רבין( חדשות עשר)

 

 

בהמשך דבריו אמר נתניהו כי "הדברים הללו ואחרים מתרחשים מפני שחוקי המדינה עיגנו בחוק יסוד רק את זכויות הפרט ללא שום איזון חוקתי של המרכיב הלאומי שלנו ולכן חוקקנו את חוק הלאום, כדי להבטיח את היותה של מדינת ישראל כמדינה שהיא לא רק דמוקרטית, אלא כמדינת הלאום של העם היהודי ושלו בלבד. הדבר הזה נחוץ לא רק לדורנו, אלא לדורות הבאים".

 

כאמור, במוצאי שבת השתתפו עשרות אלפי בני אדם בעצרת המחאה נגד "חוק הלאום" בכיכר רבין שבתל אביב, בהובלת העדה הדרוזית. המפגינים נשאו שלטים בגנות החוק, וקראו, בין היתר, "ביבי תתפטר - על שיוויון לא נוותר", וקריאות בגנותו של השר איוב קרא, בן העדה הדרוזית. בין המשתתפים בעצרת, מנהיגה הרוחני של העדה הדרוזית השיח מוואפק טריף, תא"ל אמל אסעד, ראשי השב"כ לשעבר יובל דיסקין ועמי אילון, ראש עיריית תל אביב-יפו רון חולדאי, וכן נציגים רבים מהעדה הדרוזית.

 

כזכור, הצוות שהקים ראש הממשלה על מנת לפתור את המשבר עם העדה הדרוזית, פרסם לפני מספר ימים מסמך עקרונות. בין היתר, כלל המתווה את עיגון מעמד העדות הדרוזית והצ'רקסית בחוק, והוקרת תרומת חברי העדה לביטחון המדינה. כמו כן, יכלול החוק תמיכה במוסדות העדה וחיזוק היישובים הדרוזיים - כולל פתרונות למחסור בבתים. נוסף על כך, סוכם על "שימור המורשת הדרוזית והחלתה".

 

 נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית
 

נתניהו עם נציגי העדה הדרוזית ( חדשות עשר)

 

 

כמו כן, החוק יכלול את זכאותם של בני המיעוטים להטבות. נוסף על כך, סוכם כי "תרומת הנוטלים חלק בהגנת המדינה, מכל הדתות והעדות" תוכר בחוק. במקביל, הוחלט כי תוקם ועדת שרים לנושא העדה הדרוזית, בראשות נתניהו עצמו, שתפעל לקידום המתווה ולפיקוח על יישומו. פעולות החקיקה בנושא יחלו עם כינוס מושב החורף.