BETA

06.08.2018

07:43

"חמאס פועל להסדרה מדורגת עם ישראל, הפלגים עודכנו"

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח כי הנהגת ארגון הטרור חותרת להסכם שיכלול בשלב הראשון הפסקת פעולות המחאה בגבול ועצירת כל המתקפות - בתמורה לביטול העיצומים

העיתון "א-שרק אל-אווסט" דיווח הבוקר (שני) כי הנהגת חמאס פועלת להסדרה מדורגת עם ישראל שתכלול בשלב הראשון הפסקה של "צעדות השיבה" על הגבול עם עזה ועצירת כל המתקפות על ישראל ובכלל זה הפרחת בלוני התבערה בתמורה לביטול העיצומים שהטילה ישראל על עזה.

 

מקורות פלסטיניים יודעי דבר אמרו לעיתון כי בשלב ראשון מדובר בהסדר הכולל הסרה של המגבלות על מעבר הסחורות בכרם שלום והרחבה של שטחי הדיג בתמורה להפסקה של כל המתקפות על הגבול, לאחר מכן יהיה מעבר להסכם שני הכולל עסקה לחילופי שבויים והוצאה לפועל של פרויקטים גדולים כחלק מסיום המצור על הרצועה. לפי הדיווח, הנהגת חמאס עדכנה אתמול את הפלגים הפלסטיניים  בפרטי ההסדר המתגבש.

 

 

 

 

 

בתוך כך, בכירים מצריים המעורים במאמצים להגיע להסדרה אמרו לחדשות עשר כי עיקר המאמץ בשלב הזה הוא למצוא נוסחה שתאפשר חזרה הדרגתית של הרשות הפלסטינית לעזה. "אנחנו עובדים קודם כל על פיוס בין פתח לחמאס", מסר בכיר מצרי. "הצעד הראשון בהסדרה צריך להיות החזרת הרשות לעזה. זה ישפר משמעותית את המצב וייתן כתובת איתה ניתן יהיה לעבוד כדי לייצב את הרצועה. אנחנו עובדים קשה מאוד עם כל הצדדים אך עדיין מוקדם לדעת לאן הדברים הולכים".

 

שרי הקבינט קיבלו אתמול עדכון על המאמצים של מצרים ושל שליח האו"ם ניקולאי מלאדנוב להתניע את מהלך ההסדרה המדינית בעזה. המסר העיקרי שהשרים קיבלו מנציגי מערכת הביטחון הוא שישראל נמצאת בעמדת המתנה כדי לראות מה ההחלטות שחמאס ופתח יקבלו. בסיום ישיבת הקבינט פרסמה לשכת ראש הממשלה הודעה שבה נאמר כי הרמטכ"ל גדי איזנקוט סקר בפני השרים את המצב בעזה וכן הודגש כי "צה"ל ערוך לכל תרחיש". פקידים ישראלים בכירים ציינו שבשלב זה הכדור אינו במגרש הישראלי, ולכן גם הקבינט לא נדרש בינתיים לקבל החלטות.

 

בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל
 

בכירי חמאס בשיחות לקראת הסכם הרגיעה עם ישראל(פלסטינים )

 

 

חמאס הודיע שלשום למצרים ולשליח האו”ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, על "הסכמה עקרונית" לרגיעה ברצועת עזה וביקשה ערבויות לביצוע, אך ההחלטה הסופית תתקבל לאחר פגישת כל חברי הלשכה המדינית. כך דווח העיתון אל-קודס אל-ערבי המצטט מקור פלסטיני. כמה שעות מאוחר יותר כלי טיס של צה"ל תקפו חוליות של משגרי בלוני תבערה ברצועת עזה, בשני אירועים שונים. המקור הפלסטיני הוסיף כי הרגיעה תביא ל"סיום משברי החשמל והמים ברצועת עזה והתרת כניסת כל הסחורות דרך מעבר כרם שלום, כמו גם לשיפור מנגנון העבודה במעבר רפיח".

 

בד בבד, במסיבת עיתונאים שערכו משפחותיהם של חללי צה"ל ממבצע "צוק איתן", אורון שאול והדר גולדין, על רקע המגעים להסכם רגיעה בין ישראל והפלסטינים והחשש כי ההסכם לא יכלול את החזרת יקיריהם, פנתה זהבה שאול לממשלה: "אל תהיו שותפים למו"מ עם ארגון הטרור ואל תחתמו על הסכם עם שום ארגון שפל ואכזרי שחטף את אורון והדר".

 

בהמשך, פנתה שאול לרה"מ ואמרה לו: "אל תעניק להם מחווה ולא שירות הומניטרי ואל תסייע להם לבנות נמלים או כל מחווה אחרת, עד שיחזירו את אורון, הדר ושאר השבויים הביתה". עוד הוסיפה כי "ההסכם צריך לכלול בסעיף הראשון את השבת הבנים הביתה. זה יהיה הסכם שיכריע לדורי דורות. לא מפקירים לוחמים בשטח". בנוסף אמרה כי היא "מודיעה לממשלת ישראל ולעומד בראשה כי למרות מצבי הבריאותי אעשה כל מה שביכולתי כדי להחזיר את אורון הביתה".

 

 זהבה שאול
 

זהבה שאול (חדשות עשר )

 

 

ביום שישי פרסם העיתון הלבנוני "אל-אחבאר" פרטים מהסכם ההסדרה המדינית בין ישראל והפלסטינים שנידון בעזה בתיווך מצרים. לפי הדיווח, המתווה, שבו דנה משלחת בכירי חמאס, יכלול הפסקת אש שתימשך חמש שנים ושתיושם בשלבים. השלב הראשון ייכנס לתוקפו בתוך שבוע ובמסגרתו "יופסקו הפרובוקציות על הגדר והפרחת עפיפוני ובלוני תבערה". בתמורה, ייפתחו מעברי כרם שלום ורפיח.

 

השלב השני יכלול "שיפור תנאי המחייה בעזה", הסרת המצור מעל הרצועה והכנסת טובין אליה, כולל מוצרי אלקטרוניקה. בשלב השלישי, האו"ם יוציא לפועל פרויקטים הומניטריים שהועלו בעבר, כגון: הקמת נמל ימי באסמאעיליה במצרים, בניית תחנת כוח לייצור חשמל בסיני וכן הפעלת שדה תעופה לטובת הרצועה שיפעל מאדמת מצרים. נוסף לכך, תשוקם רצועת עזה.

 

שליח האו"ם מלאדנוב,הציג את פרטי המתווה ליו"ר הלשכה המדינית של חמאס, אסמאעיל הנייה, בפגישתם בעזה מוקדם יותר החודש. כמו כן, הציג מלאדנוב פרטים נוספים כגון העברת סיוע בסך 31 מיליון דולרים מקטאר והגברת זרם החשמל לרצועה כך שיפעל ארבע שעות נוספות ביום.